Bacalarınızı Temizleyin

#1
Zehirlenme riski artıyor...

Bacalarınızı Temizleyin

Ülkemizde her yıl onlarca kişi sobadan sızan gazdan zehirlenerek hayatını kaybediyor. Uzmanlar alınacak tedbirlerle zehirlenme vakalarının önüne geçilebileceğini belirtiyor. Bu konudaki en büyük tedbirin ise düzenli olarak yapılacak baca temizliği olduğu vurgulanıyor.

Nüfusun yığıldığı metropol kentlerin en büyük sorunu haline gelen ve genellikle filtresiz bacaların yol açtığı hava kirliliğiBacalarınızı Temizleyin son günlerde Anadolu'nun bir çok ilinde görülüyor. Uzmanlar hava kirliğinin temelinde ucuza satılan kalitesiz kömür kullanımı ile filtre takılmayan bacaların neden olduğunu belirtirkenBacalarınızı Temizleyin her geçen gün artan tehlikenin boyutunu şöyle açıklıyor: "Filtresiz baca havaya 188 kanserojen madde bırakıyor"

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Sabri TekinBacalarınızı Temizleyin kirli hava içerisindeBacalarınızı Temizleyin çoğu kanser yapan 188 adet kimyasal maddenin bulunduğu belirtti. TekinBacalarınızı Temizleyin dünya nüfusunun hızla artmasıBacalarınızı Temizleyin artan enerji kullanımıBacalarınızı Temizleyin endüstrinin gelişimi ve şehirleşmesinin her geçen gün daha fazla çevre sorunlarına neden olduğunu belirterekBacalarınızı Temizleyin bu sorunların başında hava kirliliğinin geldiğini kaydetti. Kirliliği önlemek için kullanılan filtrelerin belli aralıklarla temizlenmemesinin özellikle sobalı dairelerde oturanlar için büyük tehlike oluşturduğunu anlatan TekinBacalarınızı Temizleyin "Filtrelerin periyoduk olarak bakımdan geçirilmesi gerekiyor. Sobalı evlerde bacalara konulan filtrelerin temizlenmemesiBacalarınızı Temizleyin zehirlenme olasılığını 10 kat artırıyor." dedi.

Kirli havada çoğu kanser yapan 188 çeşit kimyasal madde bulunduğunu belirten TekinBacalarınızı Temizleyin "Kirli havada bulunan kurşunBacalarınızı Temizleyin kan hücrelerinin gelişmesini ve olgunlaşmasını engeller. KarbonmonoksitBacalarınızı Temizleyin kandaki alyuvarlara bağlanarak oksijen taşıma kapasitesini azaltırBacalarınızı Temizleyin dokuların daha az oksijen kullanmasına neden olurkenBacalarınızı Temizleyin kükürtdioksit üst solunum yollarında keskinBacalarınızı Temizleyin boğucu ve tahriş edici etkide bulunur. Ayrıca kirli havaBacalarınızı Temizleyin akciğer ve deri hastalıklarıBacalarınızı Temizleyin çocuklarda gelişme bozukluklarıBacalarınızı Temizleyin sinir sitemi bozukluklarına neden olabilmekteBacalarınızı Temizleyin vücudun bağışıklık sistemini bozmaktaBacalarınızı Temizleyin direnci azaltarakBacalarınızı Temizleyin çeşitli hastalıklara davetiye çıkarmaktadır. Uzun süreli kirli hava solunmasıBacalarınızı Temizleyin daha ciddi hastalıklaraBacalarınızı Temizleyin dolayısıyla ölümlere yol açabilmektedir." şeklinde konuştu.

Bacalara filtre takılmasını öneren Tekin yaklaşan kış öncesi uyarılarını şöyle sürdürdü: "Kullanılan kömürlerin yüksek kalorili olmasına ve baca temizliğine dikkat edilmeliBacalarınızı Temizleyin soba yakılıyor ise üstten tutuşturma tekniği kullanılmalıdır. Bu teknik yüzde 20 yakıt tasarrufuna ve daha az kurum oluşmasına neden olur. Şehir merkezlerindeki trafik çevre yollarına aktarılmalıBacalarınızı Temizleyin toplu taşıma araçları yaygınlaştırılmalıdır. Yeni yerleşim yerlerinde merkezi ısınma sistemleri kurulmalıBacalarınızı Temizleyin doğalgaz kullanımı yaygınlaştırılmalı ve özendirilmelidir."

İlginizi Çekebilir
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 

Forum

Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sitemiz bir paylaşım sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir, bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Herhangi bir konuda (şikayet, eleştiri, öneri, vb.) bizimle iletişime geçmek için tıklayın.
-

2005-2020 Tatliaskim.com

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 20:43 .