Alerji İle Baş Etmenin Yolları

#1
Gözleriniz sulanıyor ya da yanıyorsa, burnunuz akıyor ve de hiç durmadan hapşırmaya başladıysanız tehlikedesiniz; çünkü alerji olmuş olabilirsiniz.Tozlar saman nezlesi, astım ya da başka birçok alerjik rahatsızlığı da beraberinde getiriyor. Bu nedenle alerjiyle baş etmenin yollarını bilmeli ve yaşantınızı kolaylaştırmak için kendinize göre taktikler geliştirmelisiniz.

EV TOZU ALERJİSİ

Alerji sebeplerinden biri de ev tozunun içerisinde bulunan mikroskobik böceklerdir. 'Mite' denen bu yaratıklar insan deri döküntüleriyle besleniyorlar. Bu böceklerin çıkartıları da insanlarda alerji nedeni olabiliyor. Mite'lar özellikle insanların soyunup giyindiği ortamlarda ve yataklarda çok daha yoğun bulunabiliyor.

Alerjiye neden olan böcekler daha çok yataklarda bulunur. Bu nedenle yatağınızı plastik bir örtü ile kaplayın, çarşafı üstüne koyun.Çarşafları ve battaniyelerinizi mutlaka her hafta sıcak su ile yıkayın.
Yastıklarınızı sıcak su ile yıkanabilir elyaftan seçin, onları da her hafta yıkayın. Yastıklarınız yıkanabilecek türden değilse, yastığınızı plastik bir örtü ile kaplayın, yastık kılıfını bunun üzerine geçirin.

Halı kullanmak yerine, sıcak suyla yıkanabilir kilim benzeri şeyleri tercih edin. Bunları da her hafta yıkayın. Zemini tümüyle halı kaplamanız gerekiyorsa, doğrudan beton üzerine kaplamayın. Arada kalan pürüzlü zemin mite üremesi için çok uygundur. Halı kullanmak zorundaysanız, halılarınıza 15 günde bir, yüzde 3 oranında tannik asit içeren eriyikler püskürtün ve elektrikli süpürge ile iyice temizleyin.

Koltuk ve kanepelerinizin üzerine, yıkanabilir kumaştan örtüler serin.
Halı ve tüm eşyanızı her hafta elektrikli süpürge ile iyice temizleyin. Mite mücadelesi için özel olarak yapılmış yüksek filtre yetenekli süpürgeler tercih edebilirsiniz, ancak normal elektrikli süpürgeler de oldukça yararlı sonuçlar vermektedir. Eğer bulabiliyorsanız, mite mücadelesi için özel olarak yapılmış sprey ya da köpük türü ürünleri belirli aralıklarla kullanın. Nemli ve sıcak ortamlar, mite üremesi için uygundur.

Eviniz rutubetli ise sık sık havalandırın. Eğer evinizde klima cihazı varsa, nemli havalarda bunu, nem giderici konumda sık sık çalıştırın. Hava filtresi cihazları genel olarak yararlar sağlasa da ev tozu alerjisinde çok önemli bir katkıları belirlenememiştir.
SAMAN NEZLESİ

Saman nezlesi; sürekli hapşırma, burun akıntısı ve tıkanıklığı, kuru öksürük, boğaz, burun ve kulakta şiddetli kaşıntı ya da gözlerde kaşıntı ve sulanma gibi belirtilerle başlar. Önlem alınmazsa ileri vakalarda yorgunluk, iştahsızlık, sinirlilik, baş ağrısı, sinüzit, orta kulak iltihabı, bronşit veya astım gibi hastalıklara dönüşebilir.
Baş etmek için:

Saman nezlesi olan kişilerin taze sebze ve meyve bakımından zengin, karbonhidrat ve proteini yüksek ama süt ürünlerinin bulunmadığı bir diyet uygulamalarında yarar var. Ayrıca vitamin ve mineral desteği de alınması gerekiyor. Çuha çiçeği ve çörekotu alerji tedavisinde yararlı olabilir.

İlginizi Çekebilir


#2
Şu tozDan aLerji kaPmak kadar Kötü bişey yok ya
konu için tşkrler..


#3
evet canım..rica ederim


#4
alerjim yok hiçbirşeye


#5
olmasın işte ne güzel
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 

Forum

Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sitemiz bir paylaşım sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir, bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Herhangi bir konuda (şikayet, eleştiri, öneri, vb.) bizimle iletişime geçmek için tıklayın.
-

2005-2020 Tatliaskim.com

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 04:40 .