Sponsorlu Bağlantılar:
  Hangi organ ne kadar sürede kendini yeniliyor?
Kayıt ol Yardım Ajanda Skorlu Flash Oyunlar Lahana Çorbası Konuları Okundu Kabul Et
Cevapla
Seçenekler
Alt 11-02-2010, 20:07 #1

ʍαυι

gidelimburalardan

Hangi organ ne kadar sürede kendini yeniliyor?

Hangi organ ne kadar sürede kendini yeniliyor?

Hangi organ ne kadar sürede kendini yeniliyor?


Bilim adamlarıHangi organ ne kadar sürede kendini yeniliyor? vücuttaki organların yaşlanma sürecini aydınlattı. Göz ve beyin dışında kalan tüm organlar kendini yenileyebiliyor ve böylece vücudumuz hayat boyu 10 yaşın altında kalmayı başarabiliyor.

İngiltere'de yayınlanan Daily Mail gazetesinin haberine göre bu durumun nedeniHangi organ ne kadar sürede kendini yeniliyor? hücrelerin tazelenmesi yani eski hücrelerin yerini yeni hücrelerin alması olarak açıklanıyor. Ancak bu 'kalıcı gençlik' durumundan nasibini alamayan şanssız organlar da yok değil. BeyinHangi organ ne kadar sürede kendini yeniliyor? gözler ve sinir sistemi kendini yenileyemiyor. Beyinde; koku alma ve öğrenme merkezleri haricindeki diğer hücrelerHangi organ ne kadar sürede kendini yeniliyor? tıpkı tam anlamıyla oluşumunu tamamladıktan sonra yenilenemeyen sinir sistemi ve kornea haricinde yenilenemeyen gözler gibiHangi organ ne kadar sürede kendini yeniliyor? yaşlanmaya karşı direnemiyor.

KALPHangi organ ne kadar sürede kendini yeniliyor? 20 YIL: Yıllarca kalbi oluşturan hücrelerin doğduktan sonra değişmediği sanıldı. Ancak New York Üniversitesi'nden Dr. Piero Anversa tersini ispatlamayı başardı. Kalbin kendini yenilediğini belirten Anversa bunun en az 20 yıl aldığını kaydetti.

SAÇLARHangi organ ne kadar sürede kendini yeniliyor? 3-6 YIL: Yaklaşık 100 bin adet olan saçların her bir teli ayda 1.25 santimetre uzuyor. Dolayısıyla saçların kaç yaşında olduğu da saçın uzunluğuna göre değişiyor.

MİDE DUVARIHangi organ ne kadar sürede kendini yeniliyor? 3-5 GÜN: Midedeki asit karşısında hücrelerin dirençli olmadığını belirten İsveç-Karolinska Enstitüsü'nden Jonas FrisenHangi organ ne kadar sürede kendini yeniliyor? hücrelerin 3 ila 5 gün arasında yenilendiğini vurguladı. Ancak nikotinHangi organ ne kadar sürede kendini yeniliyor? hücrelerin yenilenmesini ağırlaştırıyor.

BAĞIRSAKHangi organ ne kadar sürede kendini yeniliyor? 2-5 GÜN: Midede olduğu gibi bağırsaklarda da hücrelerin zor şartlar altında olduğunu söyleyen İsveçli Dr. FrisenHangi organ ne kadar sürede kendini yeniliyor? bu hücrelerin hızla yenilendiklerini ve bu sürenin 2 ila 5 gün arasında değiştiğini ifade etti.

İSKELET SİSTEMİHangi organ ne kadar sürede kendini yeniliyor? 10 YIL: İskelet de vücudun sürekli kendini yenileyen bölümlerinden biri. Kemiklerin 10 yılda bir tam anlamıyla kendini yenilediği tahmin ediliyor.

DİLHangi organ ne kadar sürede kendini yeniliyor? 10 GÜN: Tat moleküllerini sinirler yoluyla beyne ileten dilde bulunan 10 bin tomurcuğun her birinde 50 hücre bulunuyor ve bu hücreler her 10 günde bir kendini yeniliyor.

KARACİĞERHangi organ ne kadar sürede kendini yeniliyor? 6 AY: YağHangi organ ne kadar sürede kendini yeniliyor? proteinHangi organ ne kadar sürede kendini yeniliyor? şeker ve kan yapımı için gerekli olan maddeleri depolayan karaciğer vücudun en güçlü organlarından biri. İngiltere Karaciğer Vakfı tarafından yapılan açıklamaya göre karaciğerin kendini yenileme süresi 6 ay.

AKCİĞERHangi organ ne kadar sürede kendini yeniliyor? 1 YIL: Akciğerde hücreler farklı periyotlarda yenileniyor. Bu da havanın temizliğineHangi organ ne kadar sürede kendini yeniliyor? sigara içilip içilmemesine göre değişiyor. Yenilenme süresi ise altı ayla bir yıl arasında...


GÖZLER: GözlerHangi organ ne kadar sürede kendini yeniliyor? kornea tabakası haricinde kendini yenileme özelliğine sahip değil. Zaman geçip yaş ilerledikçe gözleriniz de sizinle birlikte yaşlanıyor. Aynı şekilde beyin hücreleri de kendini yenileyemiyor ve yaşlanıyor.

Alıntı:
alinti

Görüntüleme:5788, Cevaplar:0

Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
SeçeneklerHangi organ ne kadar sürede kendini yeniliyor? Konusuna Benzer Konular

hangi organ olmak isterisiniz??


ben beyin olmak isterdim benim beyin olduum kişi fazla yaşamazdı heralde bütün organları birbirine düşürürdüm :day: :p:

Ne Kadar Sürede Aşık Olursunuz?


ABDde yapılan bir araştırma, ilk görüşte aşkın gerçek olduğunu bilimsel olarak da kanıtladı. Aşık olmak için saniyenin beşte biri kadar bir...

Kendini hangi tip olarak değerlendiriyorsunuz? Kro, cix, emo vs.


Kendini hangi tip olarak değerlendiriyorsunuz?

Cataclysm'de 85 Level'a Ne Kadar Sürede Ulaşıldı?


World of Warcraft: Cataclysm dün gece Avrupa'da (Orta Avrupa saati) 00:00'da satışa sunulduktan yaklaşık 8-9 saat sonra Kuzey Amerika'da satılmaya...

Organ bağışı, organ nakli helal midir?


Normal halde caiz olmayan bazı şeyler vardır ki, zaruret halinde meşru olmaktadır. Meselâ, vefat eden hamile bir annenin karnındaki çocuk canlı olup...
Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 05:32 .