24 saatte yedi bin kişi virüs kapıyor
Kayıt ol Yardım Ajanda Skorlu Flash Oyunlar Tatlı Portal Konuları Okundu Kabul Et
Cevapla
Seçenekler
Alt 06-03-2010, 19:04 #1

DAMLA22

NevsehirLi

24 saatte yedi bin kişi virüs kapıyor24 saatte yedi bin kişi virüs kapıyor
Dünyada hergün 7 bin kişinin HIV/AIDS virüsünü aldığı tahmin ediliyor. Sağlık Bakanlığı AIDS ile mücadelede kolları sıvadı.

Sağlık Bakanlığı AIDS ile mücadelede kolları sıvadı. Dünyada hergün 7 bin kişinin HIV/AIDS virüsünü aldığı tahmin ediliyor. Sağlık Bakanlığı, 11 adet Gönüllü Danışmanlık ve deneme Merkezi ile HIV/AIDS hakkında bilinçlendirmeyi amaçlıyor. Merkezler, ücretsiz olarak isim almadan bilgi ve danışmanlık hizmetinin yanı sıra HIV testi de yapıyor
Çağın vebası olarak adlandırılan HIV/AIDS gün geçtikçe tehlikeli bir salgın haline geliyor. Dünyada her gün 7 bin kişinin HIV enfeksiyonunu aldığı tahmin edilirken, toplum bilinci yaratılması ve gerekli önlemlerin alınması, salgında hızlı ve ani ilerlemeler kaydeden hastalık karşısında, Türkiye için de kritik bir önem taşıyor.

AIDS ile mücadelede Sağlık Bakanlığı önemli bir adım atarak 11 yerde kurduğu Gönüllü Danışmanlık ve deneme Merkezleri ile hastalık hakkında bilinç yaratmayı amaçlıyor. Ücretsiz olarak isim almadan bilgi ve danışmanlık hizmeti veren merkezler, HIV testi de yapıyor. ’Türkiye HIV/AIDS Önleme ve Destek Programı’ kapsamında Ankara, İstanbul, İzmir ve Trabzon illerinde 11 yerde kurulan bu merkezlerin ilerleyen yıllarda Türkiye genelinde yaygınlaştırılması planlanıyor. Gönüllü Danışmanlık ve deneme Merkezleri, HIV/AIDS şüphesi taşıyan herkes için önemli bir başvuru noktası olma özelliği taşıyor.
GİZLİLİK ÖNEMLİ Başvuru sahiplerinin HIV/AIDS hususunda ücretsiz ve isim vermeden bilgi ve danışmanlık alarak, HIV Testi yaptırabildikleri Gönüllü Danışmanlık ve deneme Merkezleri’nde danışmanlar, bireylere HIV/AIDS ile ilgili konularda bilgi verip sorularını cevaplıyor. Talep doğrultusunda hızlı bir şekilde HIV testi de uygulanabiliyor. deneme sonuçlarına göre gerekli yönlendirmeleri yapan uzmanlar, arzu eden kişilere koruyucu malzeme, broşür ve kitapçık gibi bilgilendirme materyalleri sunabiliyor. HIV pozitif (+) vakalarında hastalığın ilerlemeden bulunmasını amaçlayan merkezlerde hassasiyet gösterilen en önemli nokta ise gizlilik prensibi. Merkezlere başvuran veya deneme yaptıran kişilerin, isimlerini ya da kimliklerini beyan etme zorunluluğu bulunmuyor. Merkezlerde hekim, psikolog, sosyal hizmet uzmanı veya hemşireler danışman olarak hizmet veriyor. Danışmanlık hizmetleri kapsamında HIV/AIDS’in yanı sıra cinsel yolla bulaşan diğer enfeksiyonlara yönelik bilgilendirme ve yönlendirmeler de yapılıyor.
DANIŞMANLIK HİZMETİ VERİLİYOR Danışmanlık hizmeti; deneme öncesi danışmanlık ve deneme sonrası danışmanlık olmak üzere iki şekilde yapılıyor. deneme öncesi danışmanlık hizmetinde HIV testinin yöntemi, ne zaman yapılması gerektiği, nerede yaptırılabileceği, pozitif ve olumsuz deneme sonuçlarının anlamları, danışanların riskli davranışları, kişilerin deneme sonuçlarını öğrenmeleri ve olası sonuçlar üzerinde konuşma olanağı sunuluyor. deneme sonrası danışmanlık hizmetinde ise deneme sonucunun pozitif olması durumunda bu sonucun birey üzerinde yaratabileceği derin etki hesaba katılarak özel danışmanlık hizmeti veriliyor ve tedavi merkezlerine yönlendirme yapılıyor.
HER HIV (+) AIDS DEĞİL Bununla birlikte merkezlerin de üzerinde durduğu, halk arasında bilinçlendirme oluşturmayı hedeflediği en önemli konulardan biri HIV pozitif (+) ?in her zaman AIDS hastalığı anlamına gelmemesi. Bakanlık, doğru zamanda müdahale edildiğinde, bireyin, doğru tedavi yöntemiyle yaşamına devam edebileceğini, bireyin kaliteli yaşam süresinin uzatılabileceğini anlatmayı planlıyor. Bakanlık, şüphesi olan bireylerin HIV pozitif (+) iken tespit edilmeleri halinde gerekli danışmanlık hizmetlerini almalarının büyük önem taşıdığını anlatmayı hedefliyor. Öte yandan uzmanlar HIV virüsünün, bulaşmasının ardından uzun süre kendini gizleyerek, belirtisiz seyredebildiğini belirterek ’Bu nedenle belirtiler ortaya çıktığında birey için geç olabiliyor. Hastalığın ?damgalanma korkusu’ ile yaşattığı psikolojik baskı ise diğer etki olarak karşımıza çıkıyor’ diyor. Söz konusu koşullar karşısında, şüphe içinde olan bireylerin deneme için başvuru yapmaktan kaçınılabildiğine işaret edilirken, bazı kişilerin de deneme sonucunu alıp, doğrulama testi yaptırmadığı kaydediliyor. HIV’in kendini gizleyen bir virüs türü olduğunun bilinmesi, virüsün bulaşma ve korunma yolları hakkında halkın bilinçlenmesi büyük önem taşıyor. Bakanlık, Gönüllü Danışmanlık ve deneme Merkezleri’nin bu noktada büyük bir rol almasını amaçlıyor.
MERKEZLER 11 NOKTADA HİZMET VERİYOR İstanbul, Ankara, İzmir ve Trabzon’da Gönüllü Danışmanlık ve deneme Merkezleri hizmet veriyor. Ankara’da Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi, İstanbul’da; Dr. Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Beşiktaş Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü ile Şişli Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü AIDS’le mücadelede önem kazanıyor. Yine İzmir’deki Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile AIDS ile Mücadele Derneği ve Trabzon’daki Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi HIV/AIDS şüphesi duyan, bilgi edinmek isteyen herkesin başvurabilecekleri merkezler arasında yer alıyorBenzer Konular

Görüntüleme:340, Cevaplar:2

İlginizi Çekebilir >
Alt 23-03-2010, 12:32 #2

AshLeey

Bizden Biri


Teşekkürler.

Alt 23-03-2010, 22:34 #3

DAMLA22

NevsehirLi


rica

Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 13:06 .