Depresyonda yeni araştırma
Kayıt ol Yardım Ajanda Skorlu Flash Oyunlar Tatlı Portal Konuları Okundu Kabul Et
Cevapla
Seçenekler
Alt 25-06-2010, 14:25 #1

DAMLA22

NevsehirLi

Depresyonda yeni araştırma

Depresyonda yeni araştırma Çağın hastalığı olan depresyon için araştırmacılar kolları sıvadı.Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Tıp Fakültesi birinci sınıf öğrencileri, gül yağının depresyon hastalarında olumlu etki yaratıp yaratmadığını bilimsel olarak ispata çalışacaklar.

Projenin danışmanlığını yürüten SDÜ Tıp Fakültesi Biyofizik Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mustafa Nazıroğlu, gül yağının, çağın hastalığı olarak adlandırılan depresyona olumlu etki edip etmediğini bilimsel olarak araştıracaklarını söyledi.

Gül yağının ferahlatıcı özelliği olduğunun bilindiğini, ancak bilimsel bir çalışma ile bu özelliğinin ortaya konulmadığını ifade eden Nazıroğlu, yapacakları araştırmaya ilişkin projenin hazırlandığını ve TÜBİTAK'tan da destek aldıklarını kaydetti. Proje sonucunun literatüre geçebileceğini anlatan Nazıroğlu, birinci sınıf öğrencileri Süleyman Kozlu ile Emre Yorgancıgil'in deney çalışmalarına başladığını belirtti.

Proje hakkında bilgi veren Süleymaz Kozlu, çalışma kapsamında önce fareleri depresyona sokacaklarını ve ardından karnından gül yağı verileceğini ve koklatılacağını bildirdi.

Emre Yorgancıgil de, araştırmanın sonuçlarının bildiri olarak sunulacağını vurguladı. Halk arasında bilinen bir bilgiyi bilimsel olarak da kanıtlamak istediklerini ifade eden Yorgancıgil, ''Gül ve gül ürünleri geçmişte tıp dünyasında kullanılmış ve halen kullanılmaya devam ediliyor. Gül suyu ve gül yağının tıp alanındaki etkileri ile çeşitli bilimsel çalışmalar ortaya konuluyor. Biz de depresyon alanındaki etkilerini bilimselleştireceğiz'' dedi.
Benzer Konular

Görüntüleme:532, Cevaplar:0

İlginizi Çekebilir >
Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 02:10 .