Ağız Sağlığını Kötüleştiren Davranışlar
Kayıt ol Yardım Ajanda Skorlu Flash Oyunlar Tatlı Portal Konuları Okundu Kabul Et
Cevapla
Seçenekler
Alt 25-09-2011, 12:34 #1

güz

AşkSüsüVerilmişBirCinayet

Ağız Sağlığını Kötüleştiren DavranışlarAğız Sağlığını Kötüleştiren Davranışlar

İnsanlar genelde ağız hijyeni sözkonusu olduğunda biraz tembelleşir. Diş sağlığının ihmal edilmesinin ciddi sorunlara yol açabileceği unutulmamalıdır. Daha sağlıklı bir ağız için kötü diş alışkanlıkları bilinmeli ve bunlardan kaçınılmalıdır.

Dişleri fırçalamak sağlıklı bir davranıştır. Fakat dişler ağız içi yüzeyin sadece yüzde beşini oluşturur. Dişleri fırçalamak yerine tüm ağız içini fırçalamak daha sağlıklı olacaktır. Dişlerin ön ve arkaları, dil ve yanak içleri, dudak ve damaklar da rahatlıkla fırçalanabilmelidir.

Dişleri fırçalarken sert hareketlerin yapılmasının temizleyiciliği arttırdığı düşünülse de bu aldatıcıdır. Sert fırçalama aksine diş ve çevresinin yıpranmasına ve çizilmesine dolayısıyla ağız içi travmaların gelişmesine neden olur. Diş etlerinin gerilmesi ile gözeneklerin mikropların girmesine daha açık hale geldiği de görülmektedir. Sert fırçalama döngüsü diş kayıplarına kadar devam eder. Dişler yumuşak bir şekilde fırçalanmalıdır.

Dişleri günde iki kere fırçamak aslında yeterli bir davranış değildir. Ağız içindeki bir mikrop bir saat içinde 20 milyon kat çoğalmaktadır. Bu nedenle dişler günde iki kere kuralına bağlı kalmadan mümkün olduğu kadar çok fırçalanmalıdır.

Diş ipi kullanımından kaçınmak çürük ve pek çok ağız yapısı bozukluğuna neden olabilir. Plak adı verilen bakteri kolonileri dişler arasında yerleşirler, asit diş, diş eti ve kemik yıkımına neden olur. Bu hasarların kalıcı olduğu düşünülerek en iyi çözüm diş ipi kullanımıdır.


Gargara kullanımı dişleri fırçalamanın alternatifi olarak düşünülür. Gargaralar mikropları öldürücü kimyasallar içerir ancak zararlı mikropları tam olarak öldürmez, fırçalamanın yerini tutacak güçte değildir.

Su dışındaki sıvıların fazla tüketimi dişler, diş etleri ve kemikler içim son derece zararlıdır. Bu zararların ortaya çıkması için sadece 7 dakika yeter. Bu nedenle meyve suları, asitli ve kafeinli içecekler az tüketilmeli, tüketildikten en fazla 7 dakika sonra dişler fırçalanmalı ya da en kötü ihtimalle su ile çalkalanmalıdır.

Ağrıları dikkate almamak çok önemli bir sorundur. Ağzınızın içinde bir acı olması yanlış birşey olduğunun işaretdiri. Birçok kişi diş sağlığının bozulmaya başladığının sinyallerini dikkate almaz ve bu sinyalleri gidermekye çalışarak asıl nedeni görmezden gelir. Ağız ve dişlerinizle ilgili durum değişikliği olduğunda diş hekiminizle görüşmelisiniz. Dişlerle ilgili değişmeler beslenme değişiklikleri, enfeksiyonlar, kalp hastalıkları, diyabet ve kanserle ilgili olabilir. Dişlerdeki değişiklikleri takip etmek zamandan, acıdan ve paradan tasarruf sağlar

Diş hekimi ile görüşmeler sadece şikayet olduğunda değil olmadan önce de yapılmalıdır. Hatay şartlarının pek çok zorluğu ile diş hekimi randevuları ertelenmekte bu da enfeksiyonların büyümesine, çürüklerin derinleşmesine, diş eti hastalıklarının ilerlemesine neden olur. Sağlık bozulmadan önce yapılan yatırımlar uzun vadede zaman ve nakit kazandırır.

Ağız ve dişlerin verdiği sinyalleri önemsememek büyük bir hatadır. Ciddi hastalıklardan muzdarip kişilerin ağız sağlığı ile ilgili problemlerin bulunduğu göze çarpmaktadır. Bu yazi saglikal.com sitesi için hazirlanmistir.Benzer Konular

oOoiskenderoOo Bunu beğendi.
Görüntüleme:304, Cevaplar:3

İlginizi Çekebilir >
Alt 26-09-2011, 12:48 #2

seda06

Foruma Alışıyor


güzel paylaşım

Alt 26-09-2011, 14:59 #3

dαмɴedѕoυl

Forum Üstadı


teşekkürler

Alt 26-09-2011, 15:14 #4

oOoiskenderoOo

Ebrum


Dişleri fırçalarken sert hareketlerin yapılmasının temizleyiciliği arttırdığı düşünülse de bu aldatıcıdır. Bana diyor sanki Teşekkürler

Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 19:31 .