Sponsorlu Bağlantılar:
  Apandisit patlaması nedir?
Kayıt ol Yardım Ajanda Skorlu Flash Oyunlar Lahana Çorbası Konuları Okundu Kabul Et
Cevapla
Seçenekler
Alt 17-02-2012, 09:22 #1

Düяя-i Yєкtα

Yasaklı Üye

Apandisit patlaması nedir?

Apandisit patlaması nasıl anlaşılır? Apandisit belirtileri nelerdir? Apandisit ameliyatı nasıl yapılır? Yrd. Doç. Dr. Ahmet Yılmaz açıklıyor.


Apandisit patlaması nedir?

Apandisit patlaması deyince vücudun içinde bir patlamadan mı söz edilir? Apandisit patlaması nasıl anlaşılır? Ameliyatla apandisitin alınmasında başka bir tedavi yolu yok mudur? Kimlerde apandisit patlaması daha çok görülür? Tüm bu can alıcı soruları Özel İstanbul Medipol Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Ahmet Yılmaz Pudra.com için yanıtladı.

İşte, apandisit patlamasıyla ilgili tüm merak edilenler…Apandisit patlaması nedir, nasıl oluşur?
Apandisit patlamasında bir balonun veya bir tüpün patlaması gibi bir olay anlamamak lazım. Apandisit patlaması içi boş bir organ olan apandisitin delinip içindeki gaytanın (dışkının), batın (karın) içine akmasıdır. Apandisit ince bağırsaklarla kalın bağırsağın birleşme yerinde yaklaşık serçe parmağımız büyüklüğünde içi boş (içinde gayta olan) bir organdır. Bu organın bir şekilde tıkanması (dışkı artıkları veya yenilen bazı şeyler-karpuz çekirdeği vb.) bu organın dolaşımını bozar, apandisit iltihaplanır, iltihap ilerlerse kangrenleşir, en sonunda kangrenleşen yer açılır ve bağırsak içeriği batına akar.

Normalde karın içinde hiç mikrop yoktur. Apandisit patlaması ile bağırsak içindeki milyonlarca mikrop karın içine akar. Vücut kendini korumak için bu bakterileri karın içi yağlarla çevrelemeye çalışır, başaramazsa ve hasta ameliyat olamazsa mikrop kana karışır ve sepsis (kan zehirlenmesi) dediğimiz çok tehlikeli tablo oluşur. Bu tablo ölümle sonuçlanabilir.


Apandisit patlamasının belirtileri nelerdir?
Karın ağrısı, ilk başlarda göbek etrafında başlar, daha sonra sağ alt kadrana lokalize olur. Çoğunlukla bacağa vurmaz. Ağrı devamlı ve künt (fazla şiddetli olmayan) vasıftadır. Oralarda ağrı tamamen kaybolmaz, ağrıya bulantı, kusma eşlik edebilir de etmeyebilir de. Ayrıca ishal olabilir. En önemlisi iştahsızlık olabilir.


Apandisit patlaması nasıl teşhis edilir?
Teşhiste en önemli araç muayenedir. Ayrıca kanda lökosit, CRP yükselir, ultrasonografide veya tomografide apandisit bulguları ile tanı konulabilir.


Apandisit patlamasının fark edilmemesi mümkün müdür?
Mümkündür. Özellikle küçük çocuklarda, yaşlılarda kendini ifade edemeyen hastalarda, zeka geriliği olanlarda, apandisitin bağırsağın arkasında olduğu durumlarda apandisit tanısı koymak zordur.


Apandisit patlaması durumunda nasıl müdahale edilir?
Apandisitin tek tedavisi ameliyattır. Açık metotla veya laparoskopik olarak ameliyat edilmelidir.


Apandisit patlamasında acil ameliyat zorunlu mudur?
Evet, zorunludur. Ancak apandisit patlamış ve aradan geçen 4-5 gün sonra vücut kendini korumak amacıyla apandisiti karın içi yağlarla koruyabilmiş ve hastanın da genel durumu iyi ise antibiyotikle tedavi edilebilir.


Apandisitin alınması ileride sağlık durumunu nasıl etkiler?
Hiçbir sağlık sorununa yol açmaz.


Apandisit patlaması kimlerde görülür?
Apandisit patlaması, apandisit olup da tanı konulamayan herkeste olabilir. vaktinde tanı konulup opere edilenler, bu durumdan kurtulmuş olurlar. Ama 5 yaşın altındaki çocuklarda, 70 yaşın üzerindeki yetişkinlerde, kendini ifade edemeyenlerde, zeka geriliği olanlarda apandisit patlaması daha çok olur.

Görüntüleme:965, Cevaplar:0

Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
SeçeneklerApandisit patlaması nedir? Konusuna Benzer Konular

Rus patlaması!


Rus patlaması! Vize zorunluluğu kalktıktan sonra Türkiye'ye akın akın Rus turist geliyor. Ülkemize gelen Rusların sayısı üç katına çıktı. ...

BMW'de kâr patlaması!


BMW'de kâr patlaması! Alman lüks otomobil üreticisi BMW, ilk çeyrekte 1,21 milyar Euro kar etti BMW, özellikle Çin'de olmak üzere...

Apandİsİt


APANDİSİT Karnın sağ alt bölümünde apandis (apendiks) denen kalın bağırsağın uzantısı bulunur. Solucan şeklinde ve hareket kabiliyeti olan...

Apandisit Çocuklarda Daha Sinsi Seyreder


Apandisit çocukluk çağında sık görülmekle beraber, hastaların yarısında tanı oldukça zor olabilir. Unutulmamalıdır ki, patlamış apandisitli olguların...
Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 17:41 .