Tatlı Aşkım

Tatlı Aşkım (https://www.tatliaskim.com/)
-   Sağlıklı Yaşam (https://www.tatliaskim.com/saglikli-yasam/)
-   -   'Karbondioksit Kilo Aldırıyor'! (https://www.tatliaskim.com/saglikli-yasam/569361-karbondioksit-kilo-aldiriyor.html)

Aѕα 07-04-2012 21:52

'Karbondioksit Kilo Aldırıyor'!
 
'Karbondioksit Kilo Aldırıyor'!

Danimarkalı Bir Bilim İnsanı, Atmosfere Salınan Karbondioksit Miktarıyla, Kilo Almanın Doğru Orantılı Olduğunu Öne Sürdü.
Lars-Georg Hersoug, Beyinde Enerji Harcanması Ve Gıda Alımıyla Bağlantılı Olan Oreksin Hormonunun, Karbondioksit Tarafından Etkilendiğini Öne Sürdü. Hatta Bu Etki O Kadar Fazla Ki, Yüksek Miktardaki Karbondioksit, Metabolizmamızı Değiştirerek Kilo Almamıza Neden Oluyor.

Hersoug, Teorisini Önemli Bulgulara Dayandırıyor. Bunlardan İlki, ABD’nin Doğu Yakasında Atmosferdeki Karbondioksitin En Yüksek Olduğu 1986-2010 Yıllarında, Obezite Oranının Da En Yüksek Seviyeye Çıkması. Bir İkincisi, Kesin Tespitler Yapılmasa Da, Çevresel Faktörlerin Hayvanlarda Kilo Alımına Etkide Bulunması. Üçüncü Bulgu İse Karbondioksitin Kandaki Asit Oranını Artırması Ve Bu Durumun Oreksin Hormonunda Değişikliğe Yol Açması.
UZMANLAR ŞÜPHEYLE YAKLAŞIYOR
Yine De Hersoug’un Teorisinin Doğruluğuna Şüpheyle Yaklaşanlar Mevcut. Scince Nordic Dergisine Konşan Danimarka Obezite Araştırma Merkezi Başkanı Thorkild Sorensen, “Kilo Alımında Genel Olarak Kabul Edilenlerin Dışında Da Etkileyici Faktörler Olabilir. Hersoug’un Ortaya Attığı İlginç Ve Yeni İddia, Hayvanların Ve İnsanların Soludukları Hava Nedeniyle Kilo Almaları... Ancak Şunu Biliyoruz Ki, Obezite Yer Ve Zamanla İlgili Olmayan Bir Hastalık. Danimarka Küçük Bir Ülke Ve Hepimiz Aynı Havayı Solumamıza Rağmen Sadece Nüfusun Bir Kısmı Fazla Kilo Sorunu Yaşıyor” Dedi.
Bilim İnsanları, Atmosferdeki Karbondioksit Oranının Kilo Alınmasında Biraz Etkisi Olabileceğini Belirtiyor. Ancak Sağlık Açısında Endişe Verici Olan Durum, Kilo Almanın Kolaylığı Değil, Vermenin Zorluğu Olarak Ortaya Çıkıyor. Bu Yüzden Uzmanlar Her Zaman Yaptıkları Tavsiyede Bulunuyor: Az Yiyin Ve Bol Egzersiz Yapın.


Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 02:52 .

Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sitemiz bir paylaşım sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir, bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Herhangi bir konuda (şikayet, eleştiri, öneri, vb.) bizimle iletişime geçmek için tıklayın.

-

2005-2020 Tatliaskim.com