Sponsorlu Bağlantılar:
  Güneş yararları ve zararları nelerdir?
Kayıt ol Yardım Ajanda Skorlu Flash Oyunlar Lahana Çorbası Konuları Okundu Kabul Et
Cevapla
Seçenekler
Alt 21-03-2013, 09:50 #1

EvimSensin

C(A)N(S)IN C(A)N

Güneş yararları ve zararları nelerdir?

Güneşin yararları ve zararları


Güneş, doğadaki tüm Canlıların olduğu gibi insanlar için de bir hayat kaynağıdır. Güneşin insan hayatındaki önemi ve etkisi tartışılmaz bir gerçektir.
D vitamini deposundan olmasından akne ve sivilce tedavisine kadar çeşitli çeşitlerde insanlara yararlıdır. Peki, bu kadar yararlı ve hayat kaynağı olan güneşin zararları yok mu?
Ozon tabakasının incelmesiyle beraber güneş, insanlar için zararlı hale gelmeye başladı. Yeryüzüne ulaşan ultraviyole ışınlarının radyasyonu miktarında artmış meydana geldi. Ulaşan bu ışınların, cilde temas etmesiyle erken yaşlanma, kırışma daha ileri aşamada ise Kanser riskini arttırdığı yapılan araştırmalar sonucu gözlenmiştir. İnsanlara yararı ve zararı olan güneşin, olumsuz etkilerinden korunmak için bir takım önlemler almak gerekiyor.
Uzmanların da söylediği üzere, Saat 11.00 ile 16.00 arasında güneş altında uzun kalmamak en önemli korunma yöntemlerinden.
Eğer illa çıkılması gerekiyorsa; şapka takılmalı pamuklu ve açık renkli elbiseler giyilmeli, gözlerin korunması için de güneş gözlüğü takılmalıdır.
Peki, takacağımız gözlüğün kriterleri neler olmalıdır, 10-20 TL’ye alınan gözlüklerin göze herhangi bir zararları var mıdır? Bir güneş gözlüğününOrijinal olup olmadığını nasıl anlarız?
Öncelikle güneş gözlüğünün sıradan bir takı değil de bir Sağlık malzemesi olduğu bilinçaltına yerleştirilmelidir. Kaliteden yoksun ve sahte güneş gözlükleri körlüğe kadar yol açabilecek kadar tehlikelidir.
Güneş gözlüğünün polarize olması ve ultraviyole ışınlarını kırıcı nitelikte olması güneş gözlüklerinde arayacağımız özelliklerinden başında gelmelidir. Polarize güneş gözlükleri gelen ışınları daha iyi kırarak gözlerin sağlıklı olması hususunda destek sağlamaktadır. Güneş gözlüklerinin orijinal olup olmaması hususunda ise birkaç adet soruyu cevaplamanız gerekmektedir.


1-Gözlüğün üst kısmında üretici firmanın logosu var mı ve bu logo gömülü bir şekilde mi işlenmiştir?
2-Kauçuğun sert mi yumuşak mı olması yine gözlük seçerken yanıtlamanız gereken sorulardan bir tanesi.
3-Çıplak gözle mavi renkte görünen bir kaleme gözlükle baktığımızda yine mavi renkte görmemiz gözlüğün orijinal olduğunun bir kanıtıdır.
4-Ve son olarak aldığınız güneş gözlüğünün garantisinin olmasına dikkat ediniz.


Bol sağlıklı günler

Görüntüleme:1008, Cevaplar:0

Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
SeçeneklerGüneş yararları ve zararları nelerdir? Konusuna Benzer Konular

İnternetin yararları,zararları ve olası sonu :)


12. aşamayı da ben ekleyim ; Saçma saçma hareketler sergiliyorsunuz. Sanki o dünyada yaşıyor da bir anda terk edilmişsiniz gibi. 13. Aşama da...

Midye Dolma Yararları ve Zararları


Sağlıksız Koşullarda Yapılan Midye’nin Zararları - Ağır metaller içerdiği için Hepatit-A gibi birçok hastalığa davet çıkarır. - ...

Sakızın Yararları ve Zararları


Sakızın faydaları Sakız çiğnemek faydalı mı yoksa zararlı mı?” diye daha önce düşünmemiş olabilirsiniz. Sakız çiğnemek çoğumuzun çocukluğumuzdan...

Susmanın faydaları nelerdir / çok konuşmanın zararları nelerdir..


CEVAP Peygamber efendimiz, (Az konuşmak imandan, çok söz nifaktandır) buyurmaktadır. Dil, büyük nimettir. İyi ve kötü işteki rolü, iyiliği de...

Dondurmanın Yararları ve Zararları


Yazın o bunaltıcı sıcaklarından kurtulmak için yapmamız gereken en güzel şey dondurma yemektir sanırım. Ama bu güzel şeyi yemeden önce kafamızda bir...
Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 16:59 .