Sponsorlu Bağlantılar:
  Mutluluğun Sırrı 7 Saat 6 Dakikada!
Kayıt ol Yardım Ajanda Skorlu Flash Oyunlar Tatlı Portal Konuları Okundu Kabul Et
Cevapla
Seçenekler
Alt 20-06-2017, 01:03 #1

♪Soluk Bir Mavi♪

Ama bil.. BAŞARIRIM.

Mutluluğun Sırrı 7 Saat 6 Dakikada!

Düzenli olarak 7 saat 6 dakika uyuyan kişilerin ‘mükemmel derecede mutlu’ olduğu tespit edildi. Süre önemli çünkü uyku 6 dakika azaldığında memnuniyet de azalıyor; ‘mükemmel’ sıfatı ‘çok’ ile yer değiştiriyor.
Uyuma süresinin insan sağlığını doğrudan etkilediği biliniyordu ama ne kadar ilişkili olduğu yapılan araştırmalarla daha da iyi ortaya konuluyor. Yapılan son araştırmaya göre kendilerini ‘mükemmel derecede mutlu’ olarak değerlendiren kişilerin gece uykusu 7 saat 6 dakika sürüyor.

İngiliz Sağlık Servisi’nin yaptığı, 2 bin kişinin katıldığı araştırmada ‘çok mutlu olduklarını’ söyleyenler, bu süreden 6 dakika az uyuyor, yani 7 saat. 6 saat az 48 dakika uyku ise ilişkilerde mutsuzluk, sürekli endişe hissi anlamına geliyor. Araştırmalar gösteriyor ki en az 7 saatlik uyku ideal. İngiliz Sağlık Servisi yetkilileri 7 saatin yanında ekstra birkaç dakika daha uykunun önemli olduğunu söylüyor. Ama bunun rutin olarak sürdürülmesi gerekiyor. Uykusuzluk ise obezite, kalp krizi, felç ve diyabet riskine yol açıyor.

Uyku için yaş da büyük faktör, bir yatak şirketi tarafından yapılan ankette 20’li yaşlardaki kişilerin daha fazla uyumasına rağmen mutluluk seviyeleri farklıydı. Bekar kişiler daha çok uyuduklarını belirtirken, boşananların ise daha az uyku çektikleri kaydediliyor. Öncesinde duş alınması, meditasyon yapılması iyi uykunun anahtarı olarak gösterilirken; daha fazla çalışma ve video oyunlarının uyku süresini azalttığı belirtiliyor. Bu arada üç kişiden biri uyku sorununa bilgisayar, mobil cihazlar ve stresin neden olduğunu dile getiriyor.

Yakın zamanda yapılan bir başka araştırma, uykunun insanın rutini olması gerektiğini ortaya koyuyor. Hafta sonları geç uyanmak kalp hastalığı riskini artırıyor. Arizona Üniversitesi’nden bilim insanları bu riski de ölçtü. Yatağa her bir saat geç gitme durumu bu riski yüzde 11 artırıyor. Ayrıca hafta sonu daha fazla uyuyup hafta için az uyumak ‘sosyal jet lag’ adı verilen duruma yol açıyor. Üniversitenin Uyku ve Sağlık Araştırması Programında görevli Sierra B. Forbush “Bu sonuçlar, yalnızca uyku süresinin ötesinde uyku düzenliliğinin sağlığımızda önemli bir rol oynadığını gösteriyor” dedi.

Başarının da anahtarı
Uykusuz gecelerin sadece yorgunluğun ötesinde bedeli var. Depresyonun yanı sıra obezite, kalp krizi, inme ve şeker hastalığı risklerini artırıyor. Ömür süresini de kısaltıyor. Bununla birlikte, birçok araştırma, uyku süresine odaklanmaya eğilimliyken, Brigham ve Women’s Hospital’dan bilim insanları rutinin de aynı derecede önemli olduğunu keşfetti. Her gece aynı saatte yatanların akranlarından çok daha sağlıklı ve başarılı oldukları keşfedildi. Harvard Koleji’ndeki 61 lisans öğrencisinin uyku ve sirkadiyen ritimleri 30 gün boyunca ölçüldü ve elde edilen veriler öğrencilerin akademik performanslarıyla karşılaştırdı. Düzensiz uyku uyuyanların daha düşük notlara sahip olduğu tespit edildi.

karar.comBenzer Konular
 • MutluluĞun Sırrı......
  Bülent, avucunu açmış kendisine doğru elini uzatan adama ters ters baktı. Elli yaşlarında gösteren adam, gör...

 • Mutluluğun Sırrı......
  MUTLULUĞUN SIRRI Bir tüccar "mutluluğun sırrı"ni öğrenmesi için oğlunu insanların en bilgesinin y...

 • MUTLULUĞUN SIRRI.....

 • Mutluluğun Sırrı...
  Toplanın, mutluluğun sırrını veriyorum! Bir kere şu ortaya çıktı: Para, mutluluk getirmiyor kardeşim! Modern...

 • Mutluluğun Sırrı...
  Ailesi ve kendisini seven hiç kimsesi olmayan bir yetim kızla ilgili çok güzel bir masal vardır. Kendini ç...


Görüntüleme:146, Cevaplar:0

Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 04:06 .