Şükrün psikolojik faydaları
Kayıt ol Yardım Ajanda Skorlu Flash Oyunlar Tatlı Portal Konuları Okundu Kabul Et
Cevapla
Seçenekler
Alt 26-07-2018, 15:51 #1

♫♪♫Mavibirdünya

hislerimkanıyor

Şükrün psikolojik faydalarıŞükretmek, kişiliği geliştirip özgüveni artırır

-İnsanda her şeyin en iyisine en güzeline sahip olma isteği vardır. Sahip olduğu güç ve yeteneklerinin sınırlı olduğunun farkında olan kişi, kendisine verilen güzelliklerin değerini anlar ve bu nimetleri verene şükretmeyi de bilir, mutlu olur.

-Verilen nimetleri sadece kendi gayreti ile elde ettiğini düşünmediğinden, elde edemedikleri için detaylara takılıp kendisini veya başkalarını suçlamaz.

-Kişi çeşitli nimetleri kendisine bahşeden Rabbine ne kadar şükrederse hayatından da o kadar zevk alıp daha başka nimetlere de talip olup bunları elde etmek için kendisine düşeni yapar. Kaybettikleri hususunda ise “sabır” ve “tevekkül” sahibidir. Sahibi iken nimetleri değerlendirme hususunda hatalarından ders alıp gayret eder.

-Sahip olduğu güzellikleri görüp şükretmeyi bilen kişi pozitif düşünür. Bu olumlu düşünce özgüvenini ölçülü bir şekilde artırdığından kişinin biraz daha gayret ederse elde edebileceği başka güzel nimetleri görmesini de kolaylaştırır.

-“Daha fazlasını” isteme hali sınırı aştığında “doyumsuzluk duygusu” oluşur ve bu kişiyi sahip olduklarını da göremez hale getirir. Bu duygu sürekli bir huzursuzluk meydana getirerek hayattan zevk alma duygusunun azalmasına da yol açar.

Şükür, “kıymet” bildirir

-Sahip olduğumuz sayısız nimetlerin birçoğu bizim için vazgeçilmezdir ve bazen tek bir nimetin eksikliği bütün hayatımızı etkileyecek gibi görünür. Görme nimetini, en iyi gözünü kaybeden bilir. Yürüme nimetinin ne olduğunu, yürüyemeyen birinin neler çektiğini düşünürsek daha iyi anlarız. Bununla beraber bu nimetlere sahip olmayıp da üzerindeki başka nimetleri görüp değerlendirebilen kişiler de çoktur. Görme duyusunu kaybettiği halde, üzerindeki diğer nimetleri anlayıp değerlendirerek hayatını başarıyla sürdürenleri hayata yeniden sarılanları bunlara örnek olarak verebiliriz.

Şükür, kaynaşmayı sağlar

-Kendisine verilen nimetleri görebilen kişi, kendisine nimetleri ulaştırmada aracı olanları da bilip takdir eder. Teşekkür, hediyeleşmek ve yardımlaşmak toplumsal kaynaşmada bunun yansımalarıdır. İnanan kişi sadece kendisi için daha iyisini istemez. Sahip olduğu nimetleri paylaşmak ister, başkalarını da düşünüp fedakâr, verici ve vefalı olmaya çalışır ki bu da hırsı önler. İçinde bulunduğumuz mübarek Ramazan ayı, kişinin kendisiyle çevresi arasındaki dengeyi kurmayı, şükretmeyi, teşekkür ve takdir etmeyi, fedakârlığı ve paylaşmayı öğrenmesi için en güzel kişisel eğitim fırsatını oluşturur.

Yazan: Farika Teymur Artır
Uzman PsikologBenzer Konular

Görüntüleme:190, Cevaplar:4

İlginizi Çekebilir >
Alt 26-07-2018, 16:39 #2

♪Soluk Bir Mavi♪

Freedom • Happiness


Ben de ne zaman bir şeye üzülecek olsam direk sahip olduklarımla mutlu olduğumu düşünüp moralimi düzeltiyorum
Gerçekten işe yarıyor

Alt 26-07-2018, 17:08 #3

`Minά.

Sert bakışlı.


Ne kadar da doğru.

Alt 26-07-2018, 23:00 #4

M. A.

Forumun Tiryakisi


Şükrün psikolojik faydaları

Paylaşım için teşekkürler...

Alt 10-10-2018, 15:26 #5

Aşkiksiri

Foruma Alışıyor

Çok güzel bir paylaşım. Elinize sağlık. Teşekkürler.

Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 14:48 .