YENİ KORONA VİRÜS 🦠 İLE İLGİLİ❗️

#1

Merhaba arkadaşlar..👋🏽

Yeni korona virüs günlerce enfeksiyon belirtisi göstermeyebilir.
Peki bu durumda enfekte olup olmadığını nasıl anlarsınız: Ateş ve/veya öksürük şikayeti ile hastaneye gittiğiniz zaman, akciğerler genellikle % 50 fibrozdur ve artık maalesef çok geçtir❗️

TAYVANLI uzmanlar, her sabah yapabileceğimiz basit bir öz kontrol öneriyorlar:
Derin bir nefes alın ve nefesinizi 10 saniyeden fazla tutun. Öksürme, rahatsızlık, tıkanıklık veya gerginlik vb. olmadan durabilirseniz, akciğerlerinizde fibroz olmadığını ve temelde enfeksiyon olmadığını gösterir.
Şüphelendiğiniz veya kritik zamanlarda, her sabah temiz hava bulunan bir ortamda kendi kendine bunu kontrol edin❗️

COVID-19 vakalarını tedavi eden Japon doktorlar tarafından MÜKEMMEL TAVSİYE☝🏽
Herkes ağzının ve boğazının nemli olmasını sağlamalı, asla KURU olmamalıdır. En az 15 dakikada birkaç yudum su için. NEDEN❓ Virüs ağzınıza girse bile... içme suyu veya diğer sıvılar onları yemek borunuzdan ve mideye yönlendirir.
Karın içinde mide asidiniz tüm virüsü 🦠 öldürecektir. Eğer düzenli olarak yeterince su içmezseniz, virüs 🦠 nefes borunuza ve oradan da AKCİĞER’inizin içine girebilir. Bu çok tehlikelidir❗️❗️❗️

Lütfen bu mesajı ailemiz, arkadaşlarımız ve bu konudan yararlanabilecek herkes ile paylaşalım, böylece insanların dünyanın her yerinde korona virüsünden 🦠 kurtulmasına yardımcı olalım İnşALLAH.

Konuma ayırdığınız değerli zamanınız için teşekkür ediyor, Berlin’den saygı dolu selamlarımı gönderiyorum.
Kalın sağlıcakla 👋🏽👋🏽#2
Yine mutasyon geçirmiş.Daha eskisinin aşısı çıkmamıştı.
Aşı çözüm değil.
Virüsün hedef kitlesi yaşlı bireyler ve diğer
hastalıklardan (Hiv-Hepatit vs.) ötürü bağışıklık sistemi
baskılanmış insanlar.
1. dereceden ölüm riski taşıyor.


#3
Alıntı:
SPACEMAN´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Yine mutasyon geçirmiş.Daha eskisinin aşısı çıkmamıştı.
Aşı çözüm değil.
Virüsün hedef kitlesi yaşlı bireyler ve diğer
hastalıklardan (Hiv-Hepatit vs.) ötürü bağışıklık sistemi
baskılanmış insanlar.
1. dereceden ölüm riski taşıyor.

Yorumunuz için teşekkür ediyorum.
Evet, öyle deniliyor ve ne yazık durum dünyanın dört bir yanında çok vahim❗️

Dün (5.3.20) ikindi vakti mahallemin yakınında Rewe’de (BİM tarzında bir dükkan 🏬) küçük bir alışveriş 🛒 yapayım dedim....

Her çeşit dezenfekte ürünleri, makarna ve pirinç rafları tamamen silip süpürülmüş. Un mamülleri, taze süt haricinde diğer süt ürünlerini, çeşitli içecekler, tuvalet kağıtları 🧻 (en ucuzundan tut, en pahalısına kadar..😂), evde tuttukları hayvan dostlarının envai çeşit yemleri (bu raflarda da hiç bir şey kalmadığına çokkk sevindim...👍🏽)🆚, silip süpürmüşler.

Son olarak bu virüsle 🦠 ilgili Almanya’dan kısa ve aktüel bir “son durum” videosu buldum dün (5.3.20) YouTube da.

https://youtu.be/u0hb2olO-kw

Berlin’den Selamlarımla


#4
Korona virüs 🦠/
Feyzullah AKDAĞ/
Alıntı-06.03.2020

Dün doktor arkadaşlarımın sunduğu harika bir konferansa katıldım. Korona virüs ile ilgili bilimsel bilgileri çok güzel şekilde anlattılar ve oldukça aydınlandım. Birkaç notumu sizinle paylaşmak isterim.

1. Korona virüsü, aslında korona virüs ailesinin üyelerinden COVID-19 adlı virüstür. Bu virüs Sars, Mers gibi diğer virüslerle aynı aileden.

2. Ancak diğer aile üyelerine göre çok daha hızlı ve kolay bulaşıyor. Hatta kuluçka döneminde bile başkalarına bulaşabiliyor.

3. Çok hızlı yayılmasına karşılık şu an için öldürme oranı %2 lerde seyrediyor. Yani öldürme oranı diğer virüslere göre çok daha düşük.

4. Bu kadar panik yapılmasının nedeni. Diğer virüslerin (Sars, Mers vb) aksine yeni bir tür olan bu virüsün karakterinin tanınmaması. Yani öldürme potansiyeli, aşısı için gerekli veriler, kesin tedavisinin bilinmemesi vb bilgiler bilinmediği için bu panik oluştu. Tabi işin devletler arası ekonomik, siyasi mücadele boyutu da var ancak konumuz bu değil.

5. Şuan için 75 ülkeye yayılmış olan bu virüsün en çok tehdit ettiği yaş grubu altmış yaş ve üstü grup. Ölenlerin büyük oranı bu yaş grubunda.

6. Bu virüs insanlarda bulunan AC2 adlı proteine bağlanarak insanları hasta ediyor. İnsanlardaki bu proteinin azaltılarak virüsle mücadele etme çalışmaları sürüyor.

7. AC2 proteini oranı ırk ve milletlerin gen yapılarına göre değişiklik gösteriyor. Yani bu protein, yaratılıştan her millette değişik oranlarda var. Bu proteini genlerinde daha yüksek oranda taşıyan milletler daha çok tehdit altında.

8. AC2 proteini, Çin halkında Anadolu halkına göre 6 kat daha fazla. Bu orandan dolayı en fazla ölüm ve vaka Çin'de görülüyor. Bu, şu ana kadar bizde görülmemesinin nedenlerinden biri. Yani bizde görülse bile Çin'deki kadar hızlı yayılması beklenmiyor.

9. Bu virüs, 22 derecenin üzerinde yaşayamıyor. Havaların ısınmasıyla beraber biiznillah virüsün etkisinin de kırılması bekleniyor.

10. Virüse karşı korunma tedbirleri olarak başta sık sık ellerimizi sabunla yıkamamız çok önemli. Hatta tuvaletten sonra ellerini yıkama alışkanlığının en yüksek olduğu ülkelerden biri Türkiye. Bizi virüse karşı koruyan etkenlerden biri de bu. Bunun dışında bağışıklık sistemimizi güçlendirici besinler tüketmemiz gerekiyor.

11. Sakatat (kelle, paça, şırdan, mumbar vb) sadece COVID-19 a özel değil, genel olarak bağışıklık sistemini güçlendirdiği için tüm hastalıklara karşı tüketilmesi çok faydalı olacaktır.
Ayrıca probiyotik alımı da çok önemli. Özellikle şalgam, kefir, ev yoğurdu gibi mayalanmış ürünler probiyotik için birebirdir. Bolca tüketmek lazım. Adanalılar yaşadı

12. COVID-19 virüsünün Türkiye'de görüldüğü ancak gizlendiği yönünde dedikodulara inanmamak gerekiyor. Böyle bir şey olsaydı bunu saklamanın imkanı yok. Sosyal medyada dolanan haberlere inanmayın. Sağlık Bakanlığımız şuana kadar harika bir iş çıkardı.

13. Aşı geliştirme çalışmaları ABD, Çin ve Avrupa'da hızla devam ediyor. Bulmaya en yakın ABD. Tabi işin biyolojik savaş ihtimali yönünü yabana atmamak lazım.

El hasıl anladığım kadarıyla, sizlere pratik ve faydalı bilgileri aktarmaya çalıştım. Yazıyı kopyalayıp paylaşabilirsiniz. Bu şekilde daha çok insana ulaşır ve faydalı olur. RABBİM☝🏽bizi her türlü kazadan, beladan, hastalıktan korusun. Tedbir bizden, tevfik ALLAH'tan☝🏽.

#FeyzullahAkdağ /Psikolojik DanışmanSaygılar, Sevgiler ve Selamlar
Mehmet A.
Kalın sağlıcakla 👋🏽👋🏽


#5
Merhabalar kıymetli TatlıAşkım Aileme 👋🏽


Öncelikle yakınlarınızla birlikte hepinizinde iyi olmasını en içten diliyorum❗️


Bugün kız kardeşimin yakından tanıdığı bir hanım arkadaşından üzücü bir haber aldık. Bu hanımefendinin oğlunun matematik öğretmeninde corona virüsü kesin tespit edilmiş ve bu nedenle oğlunun en az iki hafta evde karantina altında kalmasına karar verilmiş. Kardeşime gönderdiği sesli mesajda çok endişeli ve üzgündü hanımefendi.
ANNE YÜREĞİ İŞTE.., YÜCE RABBİM’den☝🏽bu zorlu günlerinde sabır ve dayanma gücü diliyorum kendisine ve ailesine.


Ayrıca Berlin belediyesi, bugünden itibaren belediye otobüslerine sadece arka kapıdan girip çıkılması kararını açıkladı (belediye otobüslerimizin şimdilik yeni dizaynı bu..🤦🏽‍♂️).
YENİ KORONA VİRÜS 🦠 İLE İLGİLİ❗️
Böylece şöförlerin enfekte riskinin düşürülmesi umuluyor...


Sizlerle Corona virüsle 🦠 ilgil bu aktüel haberi paylaşmak istedim. Ne kadar doğru olup olmadığını artık ancak ALLAH☝🏽
biliyor...


Coronovirüs'ten Korkmaya
〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️
Gerek Yok | Bunu okumalısınız...
〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️
Tarih 12.03.2020 00:01

Türkiye'de de ilk defa görülen Coronavirüs, vatandaşlarda fiili olarak görülmese de gereksiz bir panik ortamına yol açmaya başladı.

Bu konuda devletin bütün önlemleri almış olmasına rağmen vatandaşları tedbirli olmaları hususunda uyarması, bazı kesimler tarafından insanları galeyana getirmek adına bulunmaz bir fırsat oldu.

Coronavirüs hakkında ne kadar sağlıklı bilgiye sahip olduğunuzu bilmiyoruz. Lakin bu konuda bütün uzmanların söylediği tek bir şey var oda coronavirüsten korunmak ve kurtulmak mümkün. Bilgi kirliliğinin, yapılan tedbir çağrılarını yanlış yöne çekerek panik ortamına zemin hazırlması durumu içinden çıkılmaz bir hale sokabilir.

Uzmanlar tarafından yapılan açıklamalardan yararlı olacağına inandığımız bu yazıyı sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Dr. Veselin Yakov'un bu tespitleri Coronavirus COVID-19 hakkında.

"Dünya çapında coronavirus COVIT-19 bulaşan kişi sayısı 114 bin 809 kişi.
Bunlar dünyanın 115 farklı ülke ve bölgesinde yaşıyor.
Virüs nedeniyle ölen kişi sayısı 4 bin 31, iyileşen sayısı 64 bin 81.
Ağır ve kritik vaka sayısı 5 bin 711 (worldoneter)

En çok vaka Çin'de 80 bin 754, İtalya 9 bin 172, Güney Kore 7 bin 513, İran'da da 7bin 161 görüldü.

Ölümlerde buna paralel - Çin 3 bin 136, İtalya 463, İran 237, Güney Kore 54 kişi.

Çin'de değilseniz ve yakın bir tarihte Çin'i ziyaret etmediyseniz, endişenizi %94 atmanız lazım.

Gerçekten COVIT-19 size bulaştıysa, yine de paniğe gerek yok çünkü;
%81 hafif formda, %14 orta, sadece %5 kritik formda seyrediyor.

Atipik zatürede ölüm oranı %10, COVIT-19 da %3.4; elli yaş altı ise 0,2.
Yani elli yaş altıysanız, Çinde yaşamıyorsanız sizin aldığınız piyango biletine büyük ikramiye çıkması olasılığı COVIT-19'a yakalanma olasılığından daha yüksek. Bunda şansınız 1:45 000 000 dir.

10 Şubat pik günlerden birisiydi - Çinde COVIT-19 dan 108 kişi öldü.

Aynı gün:
26 283 kişi kanserden
24 641 kişi kalp hastalıklarından
4300 kişi diabetten öldü.

Her gün:
Sivrisinekler 2740
İnsanlar 1300
Yılanlar 137 kişinin ölümüne sebebiyet veriyor.

Gereksiz panik yapmayın, ucuz medya provokasyonlarına kanmayın.
Dünyanın sonu gelmiş gibi medikal malzeme, ilaç, gıda maddesi stoklamayın.
Kişisel hijyeninize dikkat edin, iyi gıdalar ve vitamin-minerallerle bağışıklık sisteminizi güçlü tutun ve hayatınızı yaşayın.
Dr. Veselin Yakov"


Saygılar, Sevgiler ve Selamlar
Mehmet A.
Kalın sağlıcakla 👋🏽👋🏽


#6
Bilgiler çok güzel.. Emeğine sağlık..

Panik hastalıktan daha tehlikeli..


#7
Alıntı:
♪Soluk Bir Mavi♪´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Bilgiler çok güzel.. Emeğine sağlık..

Panik hastalıktan daha tehlikeli..
Çok teşekkür ederim.
Bilgileri değerlendirdiğine sevindim hanım kardeşim!
ALLAHA emanet ol, kal sağlıcakla İnşALLAH


#8


Berlin’de bugünden (13.3.2020) itibaren tüm kültür ve sanatla ilgili daireler (müzeler, kitap haneler, tiyatrolar, konser salonları vb. / futbol takımıları üç günden beri zaten boş stadlarda puan oyunlarını oynamakta..) belirsiz bir zamana kadar kaplı kalacak.

Ülkenin bazı bölgelerinde ilkokullar ili ortaokullarda geçici olarak kapandı.

Bakalım insanoğlunun hali ne olacak bu gidişle...🤔


Korona-Gelmez Olasıca
〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️
Çin’den geldi bu bela
Yayıldı tüm cihana
Bize gelmez diyorduh
Aha geldi korona

Rabbim vermiş pırasa
Yenir mi hiç yarasa
Zıkkım kökü yiyesin
Bah çöktü hep piyasa

Kelle paça tarhana
Üstüne iç çalhama
Derdine çare olsun
Yımırtalı gaygana

Gorhutma beni tohtur
Ecelden gaçış yohtur
Strese sohma beni
Ölüm bizlere hahtır

Temizliktir ilacı
Dinim başımın tacı
Maske taksak olurda
Zam yapmış üç kağıtçı

Abdestte vardır hikmet
Diz çökermi bu millet
Tanka gafa atmışa
Hiç işlermi bu zillet.

Saygı ve sevgilerimi sunar hepinize
koronasız günler dilerim.
Bünyamin Uğur
Kültür Bakanlığı Halk Şairi
Altınyayla /SivasALLAH☝🏽
hepimizin yâr ve yardımcısı olsun
İnşALLAH🤲🏽


Saygılar, Sevgiler ve Selamlar
Mehmet A
Kalın sağlıcakla 👋🏽👋🏽

#9
Türkiye'de ikinci vaka açıklandı..
Karantinaya alınan hastanın takibe alınan yakın çevresindenmiş..

Onlar hakkında da bilgileri merak ediyorum inşaAllah iyilerdir..


#10

Berlin’den son durum Cuma günü 13.3.2020!

YENİ KORONA VİRÜS 🦠 İLE İLGİLİ❗️


#11
Alıntı:
♪Soluk Bir Mavi♪´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Türkiye'de ikinci vaka açıklandı..
Karantinaya alınan hastanın takibe alınan yakın çevresindenmiş..

Onlar hakkında da bilgileri merak ediyorum inşaAllah iyilerdir..
İnşALLAH iyi olacaklar!
ALLAHIN☝🏽izniyle havalar ısındıkça, virüsün yayılma hızı/riski düşecek ve böylece bu günleride arkamızda bırakacağız İnşALLAH, ferah ol hanım kardeşim.

Bu virüse karşı önlem alma hususunda YouTube üzerinden Doçent Doktor Oytun Erbaş hocamızın verdiği değerli bilgileri izleyip takip etmemizi “hepimize” tavsiye ediyorum❗️


ALLAHA☝🏽emanet olun, kalın sağlıcakla 👋🏽👋🏽


#12
Alıntı:
M. A.´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster


İnşALLAH iyi olacaklar!
ALLAHIN☝🏽izniyle havalar ısındıkça, virüsün yayılma hızı/riski düşecek ve böylece bu günleride arkamızda bırakacağız İnşALLAH, ferah ol hanım kardeşim.

Bu virüse karşı önlem alma hususunda YouTube üzerinden Doçent Doktor Oytun Erbaş hocamızın verdiği değerli bilgileri izleyip takip etmemizi “hepimize” tavsiye ediyorum❗️


ALLAHA☝🏽emanet olun, kalın sağlıcakla 👋🏽👋🏽
Bahsettiğiniz doktorun bütün söylediklerini sular seller gibi ezberlemiş durumdayım..
Bir süre sıkıntı çekeceğiz artık..
Sağ salim atlatırız İnşaAllah


#13

Merhaba kıymetli TatlıAşkım aileme 👋🏽
Almanya ve başkent Berlin’den son durum❗️
Bugün merkez dahil, hemen hemen bütün Berlin sokaklarında insanlara rastlamak mümkün değildi 🚷. “Ruhlar Şehirine” dönmüş durumdaydı 👣👤👣👤👣👤 adeta.

1.) https://youtu.be/e1GXtoKZ1MY

2.) *DUYURU*
*Vakit Namazları Cemaatle Kılınmayacak*

Çin’de ortaya çıktıktan kısa bir süre sonra bütün dünyayı etkisi altına alan Koronavirüsü salgınının yeni merkez üssünün Avrupa kıtası olduğu Dünya Sağlık Örgütü tarafından açıklanmış bulunmaktadır.
Salgının direkt toplumumuzu tehdit edecek bir boyut kazanması, Federal Hükümet ve yerel otoritelerin tavsiye ve telkinleri ile gelişen şartlar ve ihtiyaçlar doğrultusunda, yeni bir takım tedbirlerin daha alınması zaruretini doğurmuştur.
Bu bağlamda, Teşkilatımıza bağlı camilerimizde, bugünden itibaren ikinci bir duyuruya kadar, vakit namazlarının cemaatle kılınmamasının uygun olacağı mülahaza edilmiştir. Bununla birlikte bu süreçte şimdilik, gerekli hijyen ve dezenfeksiyon şartları yerine getirilmesi kaydıyla, camilerimiz bireysel ibadete açık tutulacaktır.
Küresel afet halini alan salgından insanlık ailesinin bir an önce halas bulması niyazıyla, işbu mülahaza kamuoyuna ve cemaatimize saygıyla duyurulur.
15.03.2020
*Diyanet İşleri Türk-İslam Birliği*


🇹🇷ALLAHA☝🏽EMANET OLUN🇹🇷
Saygılar, Sevgiler ve Selamlar
Mehmet A.
Kalın sağlıcakla 👋🏽👋🏽#14

Bugün itibariyle Almanya’da...
Merkel ve eyalet başbakanları genel sokağa çıkma yasağı yerine birçok konuda uzlaştı.

Bunların en başında ise aile olmayan iki kişiden fazla insanın bir araya gelmemesi.
Aksi halde ağır para cezası kesilebilecek. Zirvede ortak karara bağlanan diğer hususlar ise şöyle; Aile olmayanlar haricinde sokakta, meydanda, parkta hiç kimse iki kişiden fazla bir araya gelemeyecek.

Vatandaşlar alışverişe, işe, eczaneye, doktora rahatlıkla gidebilecek, ancak burada da iki kişi kuralı işleyecek.

Restoranlar, kafeler tamamen kapanacak, sadece kapalı yiyecek siparişi alınabilecek.

Birebir yakın temas gerektiren kuaförler, kişisel bakım merkezleri, kozmetik ve masaj salonları gibi yerler kapanacak.

Alışveriş yaparken, otobüs beklerken ya da kasada ödeme yapmak için beklerken, öndeki kişiyle en az 1.5 metre mesafe bırakacak. Bu konuda bir kişi herhangi bir sıkıntı yaşadığında karşı taraftan şikâyetçi olabilecek. Ve yine bu durumlarda ağır para cezası kesilebilecek.

Aynı evde yaşayan aile fertleri ve aile fertleri arasında cenaze törenleri, bu uygulamanın dışında tutulacak. Aynı evde oturan aile fertleri birlikte dışarı çıkabilecek, gezebilecek. Eyaletler bunun dışında kendi sokağa çıkma kısıtlamalarına da devam edecek.

Tüm özel partiler, eğlenceler iptal edilecek. Bu kuralların hepsi iki hafta geçerli olacak. Polis insanların yasağa ve kurallara uyup uymadığını sıkı kontrol edecek.

Saygılar, Sevgiler ve Selamlar
Mehmet A.
Kalın sağlıcakla 👋🏽👋🏽


#15

Merhaba kıymetli TatlıAşkım aileme👋🏽

Almanya’da böylesi üzücü...😔

YENİ KORONA VİRÜS 🦠 İLE İLGİLİ❗️

nedenlerden dolayı, şu an çoğu alışveriş merkezlerinde ürünler özel emniyet görevlileri tarafından kontrol edilerek satılmakta.

YENİ KORONA VİRÜS 🦠 İLE İLGİLİ❗️

Yani bundan sonra keyfin bilir alışveriş 🛒 arabasını tıka basa doldur işini unut...😁
OHHH..😏, CANIMA DEYSİN..🙃, GÖZÜ 👁 👁 DOYMAZLAR❗️

YENİ KORONA VİRÜS 🦠 İLE İLGİLİ❗️

Tercümesi
Değerli müşterilerimiz!
Mevcut duruma bağlı olarak, belirli ürünlerden alışveriş başına sadece 2 tane vermek zorunda kaldığımız için, anlayış göstermenizi rica ediyoruz.
2 tane tuvalet kağıdı (6’lık paket)
2’şer tane şeker ve un
2’şer tane makarna ve pirinç
2 tane kağıt mendil (10’luk paket)
2’şer tane Süt ve sıvı yağ (1’er litrelik)
2 tane altılık Su (1,5l şişe başı)
2 tane yağ/margarin
2 tane sabunSaygılar, Sevgiler ve Selamlar
Kalın sağlıcakla 👋🏽👋🏽


#16
Dünyanın geldiği hâl inanılmaz.. Resmen bir filmin içinde gibiyiz..
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 

Forum

Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sitemiz bir paylaşım sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir, bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Herhangi bir konuda (şikayet, eleştiri, öneri, vb.) bizimle iletişime geçmek için tıklayın.
-

2005-2020 Tatliaskim.com

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 23:07 .