AVATAR: İnsanlıktan nasıl çıkarız?

#1
AVATAR, tüm emperyalizm karşıtı niyeti, çevreci yaklaşımı ve kadim öğretilerden nemalanma çabasına rağmen neden gönül telimizi titretmiyor? Galaksiler arası dekoru bahane, görsellik şahane; günümüzdeki Irak ve Afganistan işgallerine açık göndermeleri ve romantik iyi dilekleri dahi, liberal hassasiyetimize yetmiyor. Oysa ki Amerika denen kıtaların agresif beyaz Avrupalılar tarafından zorbaca sömürgeleştirme sürecinde mazlumdan yana taraf almışız. Üstelik aynı hassasiyetteki muhtelif Hollywood destanını da aşarak tarihi yeniden yazıyor. Moda deyişle, evrene sipariş veriyor. (İşgalci beyazlara karşı ancak okları ve isyana direnebilen evsahibi yerliler bu kez kazanıyor!) Irak ve Afganistan'daki ABD işgali de düşünülünce, göndermeler katmerli olarak manalanıyor.Yönetmen James Cameron da kendince mitoloji, din, ezorteri vs. tavaf etmiş. Felçli gazi Jake aslında kardeşinin yerine geçen Yakup, yani İsrail adını da alarak tanrı olarak hüküm sürecek kişi. Avatar, yani Hint mitolojisinde 'tanrının yeryüzündeki izdüşümü' olarak kişisel menkıbesini tamamlayacak. Tekerlekli sandalyeye mahkûm ama cyberpunk deyişiyle keyfine göre bir karakter yaratıyor.

NEPTHY'DEN NEYTİRİ'YE
Barışçıl gezegendeki yerli kızın adı ise Neytiri; Mısır tanrıçalarından 'parlak mavi' olarak adlandırılan Nepthy. İsa'ya denk gelen Güneş Tanrı'sını kurtaran kadın vs. Bu tür mesellerin sorunu 'düşünen hayvan' olarak insanın ilk yabancılaşmayı doğanın kendisiyle yaşadığını gözardı etmesi. Dolayısıyla 'Pocahontas' misali bakir gezegen, 'insan tasarrufu', 'cennet'in ta kendisi. 'Gerçek ve doğal' olanın kıymetini bilmenin aracı olarak yapay bir teknoliji icadını (Avatar) devreye sokan ana fikir de burada iflas ediyor.

Sömürgecilik veya ABD'nin meşhur 'sınırsızlık doktirini' ile ancak ayakta durabilen doğa kavramı karşı karşıya geliyor. Avatar, vasıfsız, sefil ama nedense hâlâ ümit beslenebilecek beyaz ırkı kahramanlık ve liderlik katında kutsuyor. Bakir toprakların şahane mavi yaratıklarının arasına karışma hülyası ise sahiden fantastik kaçıyor.

İlginizi Çekebilir


#2
Değişik Bir Bakış Açısı
Ama Ben Filme Salt Film Olarak Bakıyorum
Gerisi İle İlglenmiyorum
Süper Bir Film


#3
kesinlikle süper bir film konu olarak ve efecktler olarak çok üst düzey efecktler kullanılmş
film sinemada 3 boyutlu izlenmezse çok fazla keyif vermez belki ama 3d ile çok keyifli..
sinema salonlarında bu film için yer bulmak gerçekten çok zor
film 3 saat olmasına ragmen baştan sona heyecanla izleniyor ve hiç sıkmıyor (:


#4
2 kere gittim yer bulamadım
Saat ilkinde 5 te gittim girince ilk duyduğum anons Avatar seanslarımızda saat 00:15 e kadar yer kalmamıştır vuu
Akıyor millet filme


#5
tşkler..
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 

Forum

Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sitemiz bir paylaşım sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir, bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Herhangi bir konuda (şikayet, eleştiri, öneri, vb.) bizimle iletişime geçmek için tıklayın.
-

2005-2020 Tatliaskim.com

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 14:17 .