Osmanlı Filmi İçin Leonardo Dicaprio'nun Kapısını Çalındı
Kayıt ol Yardım Ajanda Skorlu Flash Oyunlar Tatlı Portal Konuları Okundu Kabul Et
Cevapla
Seçenekler
Alt 09-04-2012, 17:05 #1

Aѕα

`

Osmanlı Filmi İçin Leonardo Dicaprio'nun Kapısını ÇalındıOsmanlı Filmi İçin Leonardo Dicaprio'nun Kapısını Çalındı
İrlanda'da 1845 Yılında Yaşanan Büyük Kıtlık Sonrası Sultan Abdülmecid'in Bu Ülkeye Yardım Elini Uzatmasını Konu Alan “Famine” İsimli Filmin Türk Yapımcıları, Proje İçin İki Ünlü Hollywood Aktörü Leonardo Dicaprio İle Colin Farrell'a Teklif Götürdü.

Burcu Bilgin / A.A.

Çekimlerinin İrlanda'nın Liman Kasabası Drogheda İle Türkiye'de Yapılması Düşünülürken, Filmde İrlandalı Tanınmış Yönetmen Mark Mahon'ın Kamera Arkasına Geçmesi İçin Görüşmeler Devam Ediyor.
1845 Yılında Amerika Kıtasından Bulaşan Bir Tür Zehirli Mantarın İrlanda'da O Dönemde Baş Besin Kaynağı İrlanda Patatesini Büyük Oranda Zayi Etmesi Nedeniyle 6 Yıl Süreyle Yaşanan Kıtlığın Hikayesini İşleyen Film, Türkiye Ve İrlanda'da Çekilecek.

Film İçin Leonardo Dicaprio Ve Colin Farrell'ın Aralarında Bulunduğu Bazı Hollywood Oyuncularına Da Teklif Götürülürken, Çekimlerin Bir Kısmının Da İrlanda'nın Doğu Kıyısında Bulunan Sahil Kasabası Drogheda'da Yapılması Planlanıyor. Türk Denizci Fatih İle İrlandalı Mary'nin Aşk Öyküsü Eşliğinde İrlanda'daki Kıtlık Yıllarının İşleneceği Filmde Olaylar Şöyle Gelişiyor:

“İrlandalı Mary'nin Yaşamdaki Tek Arzusu Sevilmek Ve Anlaşılmaktır. Ancak Sadece Kendi İsteklerini Dinleyen Ve Buna Engel Olacak Her Şeyi Ezip Yok Eden James İle Yolu Kesişir. Bu Kader Birliğinden Bir Kurtuluş Yolu Da Görememektedir. İrlanda Kıtlığı Başladığı Zaman Her Şey Bir Anda Değişir. Bu Yıkıcı Sorunu Duyan Osmanlı İmparatoru Sultan Abdülmecid, Krizin Aşılması İçin İrlanda'ya Bir Heyet Gönderir. Mary, Bu Ziyarette Denizci Fatih İle Tanışır Ve Gerçek Aşkı Bulur. İrlanda'ya Gönderilen Gemilerin Dönüşünde Mary'yi Ülkesine Götürüp Ömür Boyu Mutlu Yaşamak İsteyen Fatih'in Önündeki En Büyük Engel De James'tir. Amacı Geminin Bombalanması Olan James, İki Sevgiliyi Ayırmaya Kararlıdır.”

“Filmde Aşk, Kıskançlık Ve Cinayet Var”
“Famine” Filminin Senaristi Ve Proje Müdürü Ömer Sarıkaya, Film Projesiyle İlgili Bilgi Verdi.
İrlandalı Yönetmen Mark Mahon'ın Hikayeye Büyük İlgi Gösterdiğini Dile Getiren Sarıkaya, “Mahon, Projenin Çok İlginç Olduğunu İfade Etti. Hikayeden Çok Heyecanlandı. 'Titanic' Filminin Öyküsünden Daha İlginç Bulduğunu Söyledi” Sözleriyle Mahon İle Projeye İlişkin Yaptıkları Görüşmeyi Aktardı.

Film İçin İncelemelerde Bulunmak Ve Yönetmen Mahon İle Görüşmek İçin İçin İrlanda'ya Gittiğini İfade Eden Sarıkaya, Yönetmeni Türkiye'ye Davet Ettiğini Kaydetti. Yapımın Osmanlı'nın Yardımseverliğini Anlatan Bir Tarih Filmi Olmasının Yanı Sıra Aşk, Aldatma, Kıskançlık, Cinayet Gibi Temaları Da İşlediğini Dile Getiren Sarıkaya, Filmin Öyküsünün Tamamlandığını Ve Sahnelerin Çekimlerinin Detaylandırıldığını Belirtti.

Yönetmen Mahon'ın Projede Rol Almasını Düşündükleri Leonardo Dicaprio Ve Colin Farrell İle Bağlantıya Geçtiğini Ve Yönetmenin Oyuncuların Projeye Sıcak Baktıklarını Aktardığını Dile Getiren Ömer Sarıkaya, “Filmdeki Fatih Karakteri İçin Dicaprio'yu, Patrik Karakteri İçin İse İrlanda Asıllı Bir Oyuncu Olan Colin Farrell'ı Düşünüyoruz. Kendileri Projeye Olumlu Bakıyor. Ancak Henüz Sözleşme İmzalanmadı” Dedi.

Filmdeki Oyuncuların Yarısının Türk, Yarısının Yabancı Olmasını Planladıklarını Belirten Sarıkaya, “Sultan Abdülmecid Rolünü Kenan İmirzalıoğlu'nun Canlandırmasını Arzu Ediyoruz. Ayrıca Bu Film, Türk-İrlanda Ortak Yapımı Olacaktır. Denizci Fatih'in Büyük Aşkı Mary Rolünü İse İrlandalı Oyuncu Saoirse Ronan'ın Canlandırması Düşünülüyor” Diye Konuştu.

Sarıkaya, Projenin Detaylandırılmasının Ve Kadrosunun Tamamlanmasının Ardından Ağustos Ayında Çekimlere Başlanmasını Hedeflediklerini Kaydetti.

“Cömertçe Yapılan Bağış İçin Teşekkürlerimizi Arz Ederiz”
1845 Yılında Amerika Kıtasından Bulaşan Bir Tür Zehirli Mikroskobik Mantar İrlanda Patatesini Büyük Oranda Zayi Ederken, İrlanda'nın O Dönemde En Temel Gıda Maddesinin Patates Olması Nedeniyle Kıtlık 1 Milyon Kadar Kişinin Canını Aldı. Bu Sırada 2 Milyon Kişi De Ülkesini Terk Ederek Göç Yollarına Düşerken, Salgın Öncesi 8 Milyon Olan İrlanda Nüfusu 5 Milyona Düştü.

Tarihe “Büyük Kıtlık” Veya “Patates Kıtlığı” Olarak Geçen Olay 1851 Yılına Kadar Sürerken, 1847 Yılında İrlanda'ya Bir Yardım Eli Uzandı. Durum Sultan Abdülmecid'e İntikal Edince Yardım Amacıyla İrlanda'ya 1000 Sterlin Ve 5 Gemi Tahıl Gönderildi. İngilizler Tarafından Dublin Limanı'na Sokulmayan Erzak Dolu Yardım Gemileri, Yüklerini Drogheda Limanı'na Boşalttı.

Sultan Abdülmecid'in Bu Yardımseverliği Üzerine İrlanda Asilzadeleri Ve Şehir Sakinleri, Bir Mektup Yazarak Padişaha Teşekkür Etti. Aslı Halen Topkapı Sarayı Müzesi'nde Bulunan Bu Mektup Şöyle:

“Aşağıda İmzaları Bulunan Biz İrlanda Asilzadeleri, Beyefendileri Ve Sakinleri, Majesteleri Tarafından Acı Çeken Kederli İrlanda Halkına Gösterilen Cömert Hayırseverlik Ve Alakaya En Derin Minnetlerimizi Saygıyla Takdim Eder Ve Onlar Adına Majesteleri Tarafından İrlanda Halkının İhtiyaçlarını Karşılamak Ve Acısını Dindirmek Üzere Cömertçe Yapılan 1000 Sterlinlik Bağış İçin Teşekkürlerimizi Arz Ederiz.”Benzer Konular

Görüntüleme:242, Cevaplar:0

İlginizi Çekebilir >
Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 08:21 .