Fatih Akın göçü anlatacak

#1
Ünlü yönetmen Fatih Akın, Cennetteki Çöplük adlı belgeselinin Almanya galasında göç temasını işlediği kovboy filminin çekimlerine önümüzde yıl başlayacağını söyledi.

Fatih Akın'ın çevre belgeseli ‘Cennetteki Çöplük’ Almanya'da vizyona girdi. Belgeselin galası Akın'ın doğup, büyüdüğü Hamburg'un Altona semtindeki Zeise Sineması'nda yapıldı. Belgeselde, Akın'ın dede memleketi Trabzon Çamburnu köylülerinin denizin doldurularak kurulan çöp depolama merkezine karşı mücadeleleri anlatılıyor.
"Her yerde aynı yalanlar"
2007'de başlanılan ve Mart 2012'ye biten film hakkında Fatih Akın, "Üzerinde en uzun çalıştığım film bu. Dedelerimin memleketi olduğu için bu filmin benim için ayrı bir özelliği var. Türkiye'de film daha çok çevre filmi olarak irdelendi. Almanya bu konularda daha tecrübeli olduğu için daha çok sinemasal değer olarak ele alacaktır. Küçük köy Çamburnu örneğinde yalanlarla yapılan çevre katliamı anlatıyorum. Aynı Çamburnu'nda olduğu Almanya'da Fukuşima'da, ABD'dede, Meksika'da aynı yalan ve hikayelerle insanların yaşam ortamı yok ediliyor. Çevreye dolayısıyla insanlığa buyük zararlar veriliyor. Çamburnu bunun sadece bir örneği" dedi. Akın, filmin Almanya'nın yanı sıra 50 ülkede de vizyona gireceğini söyledi.
Yeni çalışması kovboy fonunda göç öyküsü
Akın, yeni projesinin bir kovboy filmi olduğunu belirterek, "Yeni film çalışmam var. Senaryoyu yazıp, bitirdim. Bir kovboy filmi çekeceğim. Uluslararası bir film. İngilizce olacak. Konusu da aslında yine göç, göçmenlikle alakalı. Fakat kovboy filmi fonunda işleyeceğim bunu. Çekimler için mekan seçimindeyiz. Muhtemelen ABD ve Kanada'da gerçekleşecek. Önümüzdeki yıl çekimlere başlayacağız" diye konuştu.
Baba Akın: “Çamburnu halkı köyü terk ediyor”
Filmin galasında Fatih Akın'ın babası Mustafa Enver Akın, Hürriyet'in sorusu üzerine, "Filmi üç defa izledim. Çocukluk hatıralarım olduğu için filmin benim için özel anlam taşıyor. Çok duyguladım. Gerçekten cennet gibi bir doğa tüm tepkilere rağmen katledildi. Oradaki insanlar ve Çamburnu'nun eşsiz doğası için daha farklı bir çözüm bulunabilirdi. Örneğin geri dönüşümlü bir tesis gibi. Yapılmadı. Çamburnu halkı çöplük yüzünden köyü terk ediyor. Benim de çevrede arsalarım vardı, sattım. Çünkü kimse orada, zehirli, pis kokulu çöplüğün yanında yaşamak istemiyor. Köylülerin bir bölümü İstanbul'a göç etti. Film en azından çevre hususunda duyarlılığı artırdı" dedi.
Galaya Fatih Akın'ın hayatını filme çekeceği Arena Box-Promotion kulübü kurucusu ve sahibi Ahmet Öner, eski Avrupa Şampiyonu boksör Mahir Oral eşi Ferda, oyuncu Pheline Roggan gibi çok sayıda ünlü isim katıldı.

İlginizi Çekebilir
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 

Forum

Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sitemiz bir paylaşım sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir, bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Herhangi bir konuda (şikayet, eleştiri, öneri, vb.) bizimle iletişime geçmek için tıklayın.
-

2005-2020 Tatliaskim.com

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 03:34 .