İkinciyeni'nin en son filmi Muna Altın Portakal yolunda

#1
İkinciyeni Film'ce çekilen ve Gazze'de yaşanan drama dikkat çeken filmlerin en iyi örneklerinden biri olan Muna Altın Portakal yolunda.


İKİNCİYENİ FİLM SUNAR: MUNAGazze’de yaşanan dram ve soğuk gerçekler ilk kez bir Türk filmine konu oldu. Yapımcılığını ikinciyeniFilm'in üstlendiği, Serdar Gözelekli’nin yönettiği ve 2009’da Gazze’de yaşanan gerçek insan hikayelerinden esinlenerek çekilen ‘MUNA’ isimli film, Antalya Film Festivali’nde yarışmaya hak kazandı. Yıllardır İsrail ablukası altında bulunan Gazze'de yaşanan acı ve gözyaşı, ilk kez bir Türk filmine konu oldu. 34. İstanbul Film Festivali'nin 'Yeni Türkiye Sineması' bölümünde gösterilen 'Muna'nın yönetmeni Uluslararası Madrid Film Festivali'nde ilk filmi 'İnanç Odası' ile 'En İyi Yabancı Film' dalında aday olan genç yönetmen Serdar Gözelekli. Gazzeli 8 yaşında bir kız çocuğunun gerçek hikâyesinden esinlenerek çekilen filmde 'Muna' rolünü, Tarsus'un arka mahallelerinden birinde keşfedilen Pınar Balkış oynadı.

MUNA - FİLİSTİNLİ ÇOCUKLAR SAKLAMBAÇ OYNARMuna'nın hikâyesini Gazze'ye giden Yeryüzü Doktorları'ndan dinlediklerini anlatan Gözelekli, "Muna, 2009 yılında bir sokakta oturan insanların bir araya toplandığı ve İsrail askerlerinin taradığı evden kurtulan bir kız çocuğu. Muna Gazze'de aynı acıyı paylaşan ve hayatı, hayatta kalabilmek için saklambaç oynayarak geçen binlerce çocuktan biri" diyor. Gözelekli, Muna'yı büyük bir ustalıkla oynayan ve sergilediği performansla set ekibini ağlatan küçük oyuncuyu nasıl bulduğunu ise şöyle anlatıyor: "Bu rol için İstanbul'da daha önce oyunculuk yapmış bir sürü aday vardı. Ancak Tarsus'un fakir mahallelerinden olan Tekke Mahallesi'nde Pınar'ı fark edince 'İşte bu' dedim. Hemen onu kamera karşısına aldım. Üç saat çalıştık. Doğuştan yetenek. Hiç sıkılmıyor. Sette bizim kadar çalıştı. Hayatında hiç şımarmamış. Fakir bir ailenin kızı. Babası ırmak kenarında balık yemi satıyor. Pınar'ın, altından kalkamayacağı rol yok."2014 yılında, ilk planlarının filmi Gazze'de çekmek olduğunu ancak, savaş patlak verince filmden vazgeçmeyip, Gazze'nin coğrafi dokusuyla örtüşen Tarsus'u seçtiklerini ifade eden Gözelekli, film çekimlerini Kobani olayları patlak verdiği ve Tarsus Emniyet Müdürü'nün vurulduğu günlerde yaptıklarını, çekimler sırasında sıkıntılı günler yaşadıklarını söylüyor. Filmin danışmanlığını ise 2004 yılında Gazze'de yaralanan ve Türkiye'de okuyan, filmde de yaralı Hamas komutanını oynayan bir Filistinli genç yapıyor. 'Muna'nın müziklerini Furkan Besli ile Bekir Yusuf Açıksöz yaptı.FİLMİN HİKAYESİHenüz 6 yaşındaki Gazzeli Muna ve ailesinin yaşadığı ev, İsraill askerlerinin ani baskınına uğrar. Gece baskını sırasında mutfak dolabına saklarak askerlerden kurtulan Muna, sabah olduğunda evde yapayalnız olduğunu fark eder. Sokaklarda dolaşarak ailesini aramaya başlayan Muna'yı Yeryüzü Doktorları ekibindeki gönüllü doktorlardan biri olan Ela bulur. Ela bu küçük kıza yardım edip ailesini bulmaya kararlıdır. Ela ile doktor arkadaşları Ali ve Süleyman, hem küçük kızın ailesini ararlar, hem de yıkımdaki bir ülkenin dramına şahitlik ederler...FİLM ANTALYA FİLM FESTİVALİ'NDE YARIŞIYORÇıktığı günden bu yana adından söz ettiren ve konusuyla izleyiciyi büyülen, Yapımcılığını İkinciyeni Film'in yaptığı, Serdar Gözelekli'nin yönettiği 'Muna', bu yıl Antalya Film Festivali'nde yarışmaya hak kazandı ve şu anda da finale kalan 10 film arasında yer alıyor. Muna gerek sinema eleştirmenleri ve gerekse izleyiciden oldukça pozitif eleştiriler olarak göze çarpan bir yapım olarak sinemadostlarına göz kırpıyor..

İlginizi Çekebilir
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 

Forum

Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sitemiz bir paylaşım sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir, bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Herhangi bir konuda (şikayet, eleştiri, öneri, vb.) bizimle iletişime geçmek için tıklayın.
-

2005-2020 Tatliaskim.com

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 23:46 .