Engellilere akülü araba kampanyasına davet

#1
ENGELLİLERE AKÜLÜ ARABA KAMPANYASINA DAVET

MEHMET EMİN DANIŞ

Aslında seçin sürecinde köşe yazısı yazmamayı düşünüyordum ama engelli vatandaşlarımızın yardıma ihtiyaçları olduğunu öğrenince bu kararımı erteledim.
Bilindiği gibi ilimizde çok sayıda engelli kardeşimiz var ve bu kardeşlerimiz çeşitli derneklerin çatısı altında, hayırseverlerin de verdiği maddi destekler sayesinde yaşam mücadelelerini sürdürüyorlar.
Bu kardeşlerimize en büyük desteği de malum olunduğu gibi devletin çeşitli kurumları veriyor. Ancak bilinen bir gerçek de vardır ki bazı durumlarda devlet kurumlarının yetki alanındaki kısıtlamalar nedeniyle yeterli oranda fayda verilemiyor.
Örneğin, devlet kurumları ve Kızılay bu kardeşlerimizden yürüme engeli olanlara tekerlekli sandalye veriyor. Bu desteği Adıyaman-Nemrut Rotary Kulübü de çeşitli defalar tekrarlayarak esirgemediğini gösterdi. Fakat bazı engellilerimiz var ki onların başkasının yardımı olmaksızın tekerlekli sandalyeden faydalanması mümkün değil, beden ve kol güçleri bu sandalyeyi hareket ettirmeye yeterli gelmiyor.
Beden ve kol güçleriyle başkasının desteği olmadan yaşam mücadelesi yapma hususunda sorunu olan bu kardeşlerimizin tek çaresi akülü araç almaktır. Bildiğim kadarıyla bu akülü araçları İzmir’de bir firma üretiyor ve bedeli 2.400 TL olup bu şirketle yaptığım ön görüşmede daha önce bu firmadan araç almış kişi ve kurumlara özel indirim yapılıyor. Görüştüğüm kişi bu durumdaki kişi ve kurumlara “araçların tanesini 2 bin TL’ye verebiliriz” demişti.
Söz konusu kardeşlerimize akülü araç almak üzere, 2004 yılında çalıştığım Adıyaman’da Bugün Gazetesi’nde bir makale yazmıştım ve ardından başlattığımı kampanya ile çok sayıda akülü araç alarak bu kardeşlerimizi sevindirmiştik. Durumları hakkında görüştüğüm Güneydoğu Ortopedik Engelliler Derneği Genel Başkanı Abidin Harputluoğlu, aradan geçen süre içerisinde eskiyen bu araçlardan bazılarının hurdaya çıktığını ve yenilerinin alınması gerektiğini söyledi.
Tunceli Valisi Mustafa Yaman'ın Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı (SYDV) aracılığıyla dağıttığı beyaz eşyaları görüyoruz. Suyu olmayan köylere bile çamaşır makinesi gönderen Vakfın isterse bu tür yardımları da bir kılıfına uydurarak yapabileceğini öğrenmiş olduk.
Ülke genelinde tepki alan ve seçim yatırımı olarak algılanan bu tür bir yardımın yerine Adıyaman Valiliği de “Engellilere Akülü Araba” alarak destek olabilir diye düşünüyorum. Hem bu tür bir desteğe kamuoyu da tepki göstermez… Sözüm sadece Adıyaman Valiliğine değil elbet, son günlerde Filistin’deki mazlum kardeşlerimiz için harekete geçen sivil toplum örgütleri, siyasiler ve şirketlere de bu vesileyle sesleniyorum. Lütfen engellilerimizi yerde bırakmayalım, haydi 3-5 Valilik, 3-5 sivil toplum örgütleri, 3-5 hayırsever derken ihtiyaç duyulan akülü araçları alıp engelli kardeşlerimizi sevindirelim… size söz veriyorum, eğer reklam için bu desteği verecek olan firmamız varsa reklamını da bütün basın kuruluşlarındaki arkadaşlarımıza yaptırmak için ricada bulunacağım, yeter ki engelli kardeşlerimizin bu ihtiyacını görelim. Hele hele şu kış günlerinde onları yerlerde süründürmeyelim.
Bu yazımı okuduktan sonra bağış yapmak isteyen kardeşlerimizden ricam yardımlarınızı biran önce Güneydoğu Ortopedik Engelliler Derneği’nin Akbank Adıyaman Şubesindeki 71987 numaralı hesabına yatırınız. Allah sağlığınızı korusun, bu tür yardımlara sizi ve sevdiklerinizi muhtaç etmesin, yardımlarınızı kabul etsin.

İlginizi Çekebilir


#2
Allah sizden razı oLsun Mehmet Abicim(:
ne güzeL araştırmaLar yapmışınız,duyarLıLığınıza hayran kaLdım..
ayrıca gerçekten çok güzeL bir konuya değinmişiniz..
umarım ciddiye aLanLar,sizin gibi duyarLıLar çıkar..
seLam ve dua iLe..


#3
Teşekkür ederim, Aslı... dualarının kabulünü dilerim.


akülü araba ihtiyacımız var

#4
merhabalar msj tesadüfen gördüm benim 55 yaşında bedensel engelli amcam var bacaklarından doğuştan yürüme engelli fakat elleri sağlam olduğu için devlet hastanesinden akülü araba kullanabilir raporu alamadık kendisinin herhangi bir geliri olmadığı için ücretli alamamakta ve hayatını çok zor idame ettirmekte kendisinin eşi,çocuğu evi herhangi bir geliri yok kendisinin bütün ihtiyaçlarıyla ben ilgilenmeye çalışıyorum fakat benimde ekonomik durumum araba almaya elverişli değil sizdem amcam için yardım istiyorum lütfen amcamada yardımcı olurmusunuz msj bekliyorm teşekkürler..o


#5
Takdir ettim abicim. Bu zamanda en cok ihtiyacimiz olan birbirmize destektir. Zor durumdaki kardeslerimize destek olalim ki zor durumda kaldigimizda ayni sevince ortak olabilelim.
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 

Forum

Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sitemiz bir paylaşım sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir, bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Herhangi bir konuda (şikayet, eleştiri, öneri, vb.) bizimle iletişime geçmek için tıklayın.
-

2005-2020 Tatliaskim.com

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 19:57 .