ıSTEMEDIGIM KISILERDEN MAIL GELMESIN...:=)
Kayıt ol Yardım Ajanda Skorlu Flash Oyunlar Tatlı Portal Konuları Okundu Kabul Et
Cevapla
Seçenekler
Alt 04-04-2007, 01:33 #1

By Akrep

Foruma Alışıyor

ıSTEMEDIGIM KISILERDEN MAIL GELMESIN...:=)Istemedigim kisilerden bana mesaj gelmesin!
Her gün olur olmaz kisilerden size e-posta geliyor, sinirlerinizi bozuyor. Outlook Express'de e-posta mesajlari gönderen kisilerin, isim ve e-posta adreslerine, mesaj basliklarina, mesaj içeriginde geçen sözcüklere göre sizi rahatsiz eden kisilerden gelen mesajlari engelleyebileceginizi biliyor muydunuz? Hemen anlatalim.
Outlook Express'de ARAÇLAR (Tools) menüsünden ILETI KURALLARI*POSTA (Message Rules*Mail) komutunu çalistirin. Ekrana gelen ileti kutusunda YENI (New) dügmesine tiklayin. Burada 1, 2, 3, 4 diye ayrilmis dört bölme görüyorsunuz. Ilk bölmede size gelen mesajlarla ilgili çesitli kriterler var. Örnegin bu bölmedeki ilk seçenek, gelen e-postalarda Kimden satirinda yazan isim veya e-posta adresi ile ilgili kriter. Diyelim ki ali@************ diye bir adresten veya Ali Veli diye bir kisiden size sürekli istemediginiz mesajlar geliyor. Hemen ilk seçenegi isaretliyorsunuz. 3. bölmede yeni bir seçenegin baglanti halinde göründügünü fark edeceksiniz. Buna tiklayin.


---------------------------
Ekrana gelen ileti penceresinde ilk satira mesaj almak istemediginiz kisinin e-posta adresini veya mesajlarinda Kimden (From) satirinda görünen ismi yazin ve Ekle (Add) dügmesine tiklayin. Bu isim alttaki Kisiler (People) bölmesine geçecektir. Tamam (OK) dügmesiyle bu ileti kutusunu kapayin.
Baska kriterler eklemek istiyorsaniz Mesaj kurallari listesinde mesaj basligi (2. seçenek) mesaj gövdesinde geçen sözcükler (3. seçenek) gibi seçenekleri isaretleyebilirsiniz.Örnegin bizi rahatsiz eden mesajlarda "Net-Pa" sözcügü geçiyor diyelim; 1. bölmede üçüncü seçenegi isaretliyoruz; 3. bölmede bu sever "and" (ve) ile "contains specific words" (belirli sözcükleri içeriyorsa) diye iki baglanti çikti. "Ve" (and) baglantisi üzerine tiklayip ekrana gelen ileti kutusundaki seçeneklerden bunu "veya" (or) yapabilirsiniz. Yani, burada e-mail adresi ve mesajda geçen sözcükler olarak iki kriter seçiyoruz; aradaki baglantiyi "ve" (and) yaparsak, bu iki kritere birden uyan mesajlar dikkate aliniyor, "veya" (or) yaparsak iki kriterden birine uymasi yeterli. Ardindan ikinci çikan baglantiya tiklayip, bu sefer mesajda geçen kilit sözcüklerden birini yazip ilk islemdeki gibi Ekle (Add) dügmesine tikliyoruz. Resmimizde kriterleri nasil tanimladigimizi görebilirsiniz.

-----------------------
Evet, bize gelen e-posta mesajlari içinde bir ayiklama yapmamizi saglayacak kriterleri belirledik, peki bu kriterlere uygun mesajlara ne yapilacak? Iste bunu da biz belirleyecegiz. Ileti kurallari penceremizde 4 bölme var demistik, 1. ve 3.'yü kullandik, 4.'sü kuralimizin ismi (istersek buradan degistirebiliriz). 3. bölme ise bu kriterlere uyan mesajlara ne yapilacagi ile ilgili. Burada 12 tane seçenek görüyorsunuz. Ilki kriterlere uyan mesajlari bizim Outlook Express'te belirleyecegimiz bir klasöre aktariyor, üçüncüsü indirdikten sonra siliyor. Sonuncusu, e-posta sunucumuzdan mesaji indirmeden, daha orada siliyor. Seçim size kalmis. Bunlardan birini isaretleyip Tamam (OK) dügmelerine tiklayarak bu kriterlere uyan mesajlara ne olacagini belirleyebilirsiniz.
Burada bir hatirlatmada bulunalim. Outlook Express'in Ileti Kurallari özelligi sadece istenmeyen mesajlardan kurtulmak için degildir. Örnegin Outlook Express'te bazi klasörler yarattiniz; bir servisten size düzenli gelen e-postalarin hep ayni klasörde toplanmasini istiyorsunuz. Anlattigimiz yöntemde ilgili diger seçenekleri isaretleyerek bunu yapmaniz mümkün. Veya size bir kisiden gönderilen e-postalarin tümünü baska birisine de iletmek istiyorsunuz; Ileti kurallariyla bunu otomatik gerçeklestirmek mümkün. Veya belirlediginiz kriterlere uyan bir mesaja hep ayni cevabi vereceksiniz, bu mesaji bir kez yazip Dosya*Kaydet (File*Save) komutuyla diskinize kaydederseniz, bu mesaji siz hiç baska cevap yazmadan otomatik olarak göndermeniz mümkün. Tümüyle buradaki seçenekleri nasil kullandiginiza bagli.Benzer Konular
  • baskası adına maıl yollama...
    cok basıt bu asagıdakı kodu not defterıne yapıstırıyoruz uzantıyı .html yapıyoru sonrada ıstedıgımız gıbı dol...


Görüntüleme:1904, Cevaplar:3

İlginizi Çekebilir >
Alt 15-05-2007, 04:09 #2

FarkLyCoCuq

Forum Heveslisi


emek ıcın tskler.....

Alt 29-01-2008, 10:48 #3

GûLí§TåÑ

Foruma Isınan Üye


paylaştığın için sağol

Alt 30-01-2008, 16:28 #4

bayan kapris

Foruma Isınan Üye


paylaşım için tşk

Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 22:55 .