Facebook'un yeni özelliği: Services

#1
Facebook'un yeni özelliği: Services

Rusya'nın zalımları olarak internette meşhur olan insanlar sosyal medyada paylaşım rekorları kırıyor.acebook, “Services” olarak adlandırdığı yeni ürününü yayına almaya hazırlanıyor. Bu ürün, yıllardır kullanılan check-in özelliğinden elde edilen verileri, dereceleri ve yorumları derlediği ve işletme sayfalarıyla eşleştirerek bir değerlendirme motoru oluşturduğu bir ürün.
Facebook'un yeni özelliği: Services

Facebook’un yaptığı bu yenilik bir bakıma Yelp ve Foursquare rakibi bir ürün diyebiliriz. Çünkü bu servisi kullanırken girip herhangi bir mekan veya hizmet sorgulaması yapabiliyorsunuz. “Dişçi”, “Pizza”, “Tesisatçı” gibi aklınıza gelebilecek her türlü “hizmet” sektörüne ilişkin sonuç bulabiliyorsunuz. Öne çıkan sonuçlar içerisinde kullanıcıların yaptığı derecelendirmeler, yorumlar da bu alanda karşınıza çıkıyor.

Facebook'un yeni özelliği: Services

Yukarıda gördüğünüz gibi “Diş hekimleri” araması sonucunda tatmin edici sonuçlar çıkıyor karşımıza.

Sayfaya girdiğiniz zaman otomatik olarak sizin konumunuzu tespit ederek o konum doğrultusunda arama yapıyor fakat dilerseniz bunu değiştirebiliyorsunuz.
Benim bir eksik olarak gözüme çarpan bir şey ise yukarıdaki arama için “dişçi” araması yapamıyorum maalesef. Aramalar, otomatik tamamlama yöntemi ile çıkan arama kelimesi önerileri doğrultusunda yapılabiliyor. Facebook bunu yaparak kendine daha stabil bir servis oluşturmaya çalışmış olsa da kullanıcıların buna alışması zor olacak gibi. Karşımızda Google gibi her şeyi arayabildiğimiz ve yanlışsa bile bizi sonra doğruya yönlendiren bir motor varken, bu arama modeli çok sağlıklı olmayabilir.

Şu anda resmi olarak duyurusu yapılmamış bu sayfa, önümüzdeki dönemde mobil uygulamaya dahil edilerek kullanımı daha hızlı ve daha erişilebilir hale getirilecek gibi görünüyor. Bu olduktan sonra Messenger ve Moments uygulamasında olduğu gibi ayrı bir app olarak hayatına devam edeceğini düşünüyorum.

Bakalım bu özelliğin geleceği nasıl olacak. Sizce Yelp ve Foursquare için bir tehlike teşkil edebilir mi?

Kaynak: sosyalmedya.co

İlginizi Çekebilir

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 

Forum

Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sitemiz bir paylaşım sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir, bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Herhangi bir konuda (şikayet, eleştiri, öneri, vb.) bizimle iletişime geçmek için tıklayın.
-

2005-2020 Tatliaskim.com

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 19:49 .