Bakan, Yerli WhatsApp'la İlgili İddialı Konuştu: Asla Dinlenemez
Kayıt ol Yardım Ajanda Skorlu Flash Oyunlar Tatlı Portal Konuları Okundu Kabul Et
Cevapla
Seçenekler
Alt 19-02-2018, 11:17 #1

Nickimi7kedi

Bizden Biri

Bakan, Yerli WhatsApp'la İlgili İddialı Konuştu: Asla DinlenemezYerli WhatsApp'a yurt dışından yoğun talep geldiğini belirten Bakan Arslan, "Bu sistem, dinlenemez, depolanamaz, yazılımı yapan kişi bile buraya ulaşamaz" dedi

Ulaştırma, Haberleşme ve Denizcilik Bakanı Ahmet Arslan, yerli WhatsApp için yurtdışından da yoğun talep gelmeye başladığını belirterek, "Bunu başka ülkelere de satacağız" dedi. Arslan, yerli WhatsApp'ın güvenliği hususunda iddialı konuştu: "Dinlenemez, depolanamaz ve yazılımı yapan kişiler tarafından bile müdahale edilemez."
BİREYSEL HİZMET 6 AY SONRA
Bakan Arslan, son ayların belki de en popüler seyahat rotalarından biri haline gelen Doğu Ekspresi'nde soruları yanıtladı. Yerli WhatsApp'ı önce devlet sonra isteyen özel sektör kuruluşlarının kullanacağını anlatan Arslan, "6 ay sonra da bireysel hizmete yani vatandaşın kullanımına sunacağız" dedi. FETÖ'cüler nedeniyle toplumda bir kaygı olduğunun altını çizen Arslan, şöyle devam etti: "Sade vatandaşa vaadimiz şu; biz bu sistemi öyle bir kriptoloji ile hazırlıyoruz ki, sadece gönderici ve alıcıyı, bir sunucu marifetiyle irtibatlandırıyoruz. Bu irtibatlandırma çerçevesindeki bilgileri hiçbir şekilde depolamıyoruz, depolamayacağız. Hiçbir şekilde ona sistemin müdahale etme şansı yok. Buna vatandaş nasıl inanacak peki? Özel sektör kurumları kullandığında uzmanları güvenli olduğunu görecek. Sistem dinlenemeyecek, kaydedilemeyecek, takip edilemeyecek. Yazılımı yapan kişi bile buraya ulaşamaz."
YABANCIDAN TALEP ÇOK
Hackerler da dahil birçok kişiye güvenlik testi yaptırdıklarını belirten Arslan, sistemde bir açık bulunmadığını söyledi. Arslan, projeyi açıklamalarından itibaren dünyanın her yerinden olağanüstü saldırılar olduğunu ancak bunu başaramadıklarını kaydetti. Bu sistemi şimdiden birçok ülkenin istediğine dikkat çeken Arslan, "Dinlenemediği ve takip edilemediği için istiyorlar. Biz onlara bu sistemi satacağız yani" diye konuştu. Arslan, yerli mail hususunda çalışmaların sürdüğünü, e-ticaret hususunda da çok ileri olduklarını ifade etti. Arslan, özellikle e-ticaret hususunda yurtdışından büyük talep gördüklerini, bu konuda Katar ile işbirliği yapacaklarını sözlerine ekledi. (Sabah)


haberler.Benzer Konular

Görüntüleme:163, Cevaplar:1

İlginizi Çekebilir >
Alt 22-01-2019, 17:30 #2

kerim3791

Yeni Üye

çıkarsa kesinlikle kullanırım

Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 01:55 .