WhatsApp’ın 16 Özelliği ve İpuçları

#1
1. WhatsApp’ı web üzerinden kullanın (tarayıcı ile)
WhatsApp’ın sadece mobil cihazlar üzerinden kullanılan bir platform olmadığını belirtmek gerekiyor. Belki birçoğunuz bunu biliyor olabilirsiniz. Ancak yine de bilmeyenler için hatırlatmakta fayda var.

WhatsApp’ın 16 Özelliği ve İpuçları

WhatsApp’ın web sürümü olan web.whatsapp.com adresine giderek, mobil cihazlarınız üzerinden yapabildiğiniz tüm işlemleri (mesajlaşma, dosya gönderme, profil düzenleme vs.) bilgisayarınızdan da yapabilirsiniz. Ek olarak ilgili sayfa üzerinden masaüstü bildirimlerini de açabilirsiniz. Web sürümünü kullanmanız için yapmanız gerekenler ise şöyle:

web.whatsapp.com adresine gidin
WhatsApp uygulaması üzerinden WhatsApp Web seçeneğini seçin
Açılan kamera ile web.whatsapp.com adresinde çıkan QR (kare) kodu okutun

WhatsApp’ın 16 Özelliği ve İpuçları

NOT 1: WhatsApp’ın web sürümü, mobil cihazınız ile eş-zamanlı olarak çalışmaktadır. Dolayısıyla mobil cihazınızın şarjı biterse, web sürümü erişimi de sonlanır.

NOT 2: Mobil uygulamadaki WhatsApp Web seçeneğinin konumu cihazdan cihaza değişiklik gösterebilir. Kullandığınız cihaza göre aşağıdaki yönergelerden ilgili olanını izleyebilirsiniz.

WhatsApp’ın 16 Özelliği ve İpuçları

2. Son Görülme ve Okundu bilgilerini kapatın
WhatsApp’ın belki de en çok konuşulan özelliklerinden biri, kullanıcıların en son aktif olduğu zamanı gösteren “Son Görülme” bilgisi iken; diğeri de iki tane mavi tik işareti ile sembolize edilen “Okundu” bilgisidir. Eğer diğer kullanıcıların bu bilgileri görmesini istemiyorsanız bunu basit bir ayar ile yapabilirsiniz.

Sırasıyla Ayarlar > Hesap > Gizlilik adımlarını izledikten sonra açılan ekranda Son Görülme ve Okundu ayarlarını değiştirebilirsiniz. Buradaki seçenekleri kullanarak Son Görülme ve Okundu bilgilerini herkese gizleyebilirsiniz; ya da dilerseniz Son Görülme seçeneğini sadece kişi listenizde yer alan kullanıcılara göstermek üzere de değiştirebilirsiniz.

WhatsApp’ın 16 Özelliği ve İpuçları

NOT 1: Son Görülme ve Okundu bilgilerini gizlemeyi seçerseniz, siz de diğer kişilerin Son Görülme ve Okundu bilgilerini göremezsiniz. (2.1 ve 2.2 maddelerine göz atın)

NOT 2: WhatsApp’ın gizlilik ayarları üzerinden ayrıca; profil fotoğrafınızın veya durum bilginizin gizliliğini de değiştirebilirsiniz.

2.1. Okundu bilgisini kapatmadan gizleyin
Normal şartlar altında WhatsApp’taki iki tane mavi tik ile sembolize edilen “Okundu” bilgisini kapatırsanız, siz de diğer kişilerin Okundu bilgisini göremezsiniz. Ancak farklı bir yöntem ile bu durumun üstesinden gelebilirsiniz:

Size gelen mesajı açmadan önce cihazınızı Uçak Modu‘na alın. Uçak Modu aktif iken mesajı açın ve okuyun. Ardından uygulamadan çıkın ve Uçak Modu’nu kapatın. Böylece Okundu bilgisini gösteren iki mavi tik işareti karşı tarafa gözükmeyecektir.

2.2. Son Görülme bilgisini kapatmadan gizleyin
Eğer cihazınız Android işletim sistemine sahip ise ve Hızlı Cevap özelliğini kullanabiliyorsanız, Son Görülme bilgisi güncellenmeden gelen mesajı doğrudan bildirim paneli üzerinden okuyabilir; hatta cevap dahi yazabilirsiniz. Burada Son Görülme bilgisi tamamen gizlenmez; sadece uygulamayı en son açtığınız zaman bilgisi gösterilir. Ancak uygulamayı açmadan Hızlı Cevap özelliği ile cevap yazarsanız, Son Görülme kısmında cevap yazdığınız zaman bilgisi değil; WhatsApp’ın kendisini en son açtığınız zamanın bilgisi gösterilir.

NOT: Bu yöntem (2.2) sadece deneyseldir. Yani her cihazda aynı sonucu vermeyebilir veya ilerleyen zamanlarda değişiklik gösterebilir.

3. Sohbetlerinizi arşivleyin
Sohbetleri arşivlemeyi yedeklemek ile karıştırmamak gerekiyor. Zira WhatsApp’ın sohbet arşivleme özelliği sohbetlerinizi silmeyi ya da yedeklemeyi değil; daha sonradan tekrar bakabilmek adına geçici olarak ayrı bir alanda tutmayı sağlıyor. Yani bir bakıma yazışmalarınızı arşivleyerek ekrandan kaldırıp -sonradan görüntülemek amacıyla- kenara alabiliyorsunuz.

Tüm sohbetleri arşivlemek için sırasıyla Ayarlar > Sohbetler > Sohbet Geçmişi > Tüm Sohbetleri Arşivle seçeneğini kullanabilirsiniz. Eğer tüm sohbeti değil, belli bir kişi ile yapılan sohbeti arşivlemek istiyorsanız, bunun için de ilgili kişiyle yapılan sohbetin üzerine basılı tutup üst menüde çıkan ikonlardan arşiv ikonunu seçebilirsiniz.

Ekrandan geçici olarak kaldırılan sohbetleri geri getirmek içinse, sohbetlerin yer aldığı ekranın en alt kısmında çıkan “Arşivlenmiş Sohbetler” seçeneğine tıklayabilirsiniz.

4. Mesajlarınızın tam olarak ne zaman okunduğunu öğrenin
Hepinizin bildiği gibi WhatsApp mesajlarında bir tane gri tik işareti mesajınızın gönderildiğini, iki tane gri tik işareti mesajınızın karşı tarafa ulaştığını, iki tane mavi tik işareti ise mesajınızın okunduğu anlamına geliyor. Peki mesajınızın tam olarak ne zaman okunduğunu öğrenmek ister misiniz?

WhatsApp’ın 16 Özelliği ve İpuçları

Bunun için yapmanız gereken çok basit: Gönderdiğiniz bir mesajın üzerine basılı tutun. Ardından üst tarafta çıkan menüden “Bilgi” seçeneğini seçin ve mesajınızın tam olarak ne zaman okunduğunu tarih ve saat formatında görün. Aynı ekran üzerinden mesajınızın iletildiği zamanı da görebilirsiniz.

5. Gelen medyanın (fotoğraf ve videoların) galeriye kaydedilmesini engelleyin

Bildiğiniz gibi WhatsApp üzerinden gelen fotoğraflar ve videolar doğrudan cihazın galerisine (iOS’te Camera Roll (Film Rulosu), Android’de ise Google Photos veya Galeri’ye) düşüyor. Ancak cihazınızda iOS yüklü ise bunun önüne geçmeniz mümkün.

Sırasıyla Ayarlar > Sohbet Ayarları üzerinden “Alınan Medyayı Sakla” seçeneğini pasif hale getirerek, gelen fotoğraf ve videoların otomatik olarak Film Rulosu’nda gösterilmesini engelleyebilirsiniz.

NOT: WhatsApp’ın Android sürümünde böyle bir özellik bulunmuyor. Ancak manuel olarak bu işlemi yapmak yine de mümkün. Bunun için; bir dosya görüntüleme uygulaması (örn: ES File Explorer) ile sırasıyla WhatsApp > WhatsApp Media > WhatsApp Images klasörünü açıp, bu klasörün içine “.nomedia” adında yeni bir klasör oluşturmanız gerekiyor.

6. Grup bildirimlerini sessize alın / kapatın
WhatsApp grupları bazen oldukça rahatsız edici olabiliyor. Eğer ki gruptaki kişilerin sayısı fazla ise ve çok aktif bir şekilde mesaj gönderiliyorsa bu gruplar adeta bir işkenceye dönüşebiliyor. Eğer üyesi olduğunuz WhatsApp grubundan seri şekilde gelen bildirimlerden başınız ağrıdıysa, bildirimleri sessize alabilir; hatta dilerseniz tamamen kapatabilirsiniz.

WhatsApp’ın 16 Özelliği ve İpuçları

Grup bildirimlerini sessize almak için, grubun sohbet ekranını açtıktan sonra menüden “Sessiz” seçeneğini işaretleyebilir ve istediğiniz süreyi (örn: 8 saat, 1 hafta, 1 yıl) seçebilirsiniz. Ayrıca “Bildirimleri göster” seçeneğini de pasif hale getirerek, gruptan gelen bildirimleri tamamen kapatabilirsiniz.

7. Önemli mesajları yıldızlayın
Bazı WhatsApp mesajları, diğerlerine göre sizin için daha fazla önem arzedebilir. Böyle durumlarda sohbet ekranında yukarı aşağı kaydırarak ilgili mesajı bulmak, ya da kelimeler ile arama yaparak bulmaya çalışmak epey zahmetli olabilir. Bunun için ilgili mesajı yıldızlayabilir ve sonradan bu mesaja kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz.

WhatsApp’ın 16 Özelliği ve İpuçları

Mesajları yıldızlamak için; istediğiniz mesajın üzerine basılı tuttuktan sonra üst tarafta beliren yıldız ikonuna tıklamanız gerekiyor (yıldızladığınızda mesaj tarihinin hemen yanında küçük bir yıldız ikonu da çıkıyor). Yıldızladığınız mesajlara ise -daha sonradan görüntülemek amacıyla- WhatsApp’ın menüsünde yer alan “Yıldızlı mesajlar” ekranı üzerinden ulaşabilirsiniz.

8. İstatistiklerinizi görüntüleyin
WhatsApp hareketleriniz ile ilgili birçok detayı da basit bir işlem ile öğrenmeniz mümkün. Kaç mesaj gönderdiğinizi veya kaç mesaj aldığınızı, kaç MB’lık dosya transferi olduğunu WhatsApp üzerinden ayrıntılarıyla görüntüleyebilirsiniz.

İstatistiklerinizi görmek için; sırasıyla Ayarlar > Veri Kullanımı > Şebeke Kullanımı adımlarını izlemeniz gerekiyor. Açılan ekranda gönderdiğiniz ve aldığınız mesajların sayısını, MB cinsinden boyutunu, medya ve arama istatistiklerini ve diğer birçok bilgiyi bulabilirsiniz.

WhatsApp’ın 16 Özelliği ve İpuçları

NOT: Ek olarak Android için geliştirilen “WhatStat” isimli uygulama ile istatistikleri daha ayrıntılı ve grafiksel olarak da görüntüleyebilirsiniz.

9. Önemli kişiler / gruplar için kısayol oluşturun


WhatsApp iletişiminizi hızlandırmak istiyorsanız; sık sohbet ettiğiniz kişiler veya gruplar için kısayollar oluşturarak, o kişiler veya gruplar ile daha hızlı bir şekilde mesajlaşabilirsiniz.

Android cihazlarda kısayol oluşturmak için; sohbetin üzerine basılı tutun ve sağ üst köşedeki açılır menüden “Sohbet kısayolu ekle” seçeneğine tıklayın (veya sohbet ekranını açtıktan sonra sağ üst köşedeki menüden önce “Diğer” seçeneğine, sonra ise “Kısayol ekle” seçeneğine tıklayın). Eklediğiniz kısayollara Android ana ekranı üzerinden ulaşabilirsiniz.

WhatsApp’ın 16 Özelliği ve İpuçları

NOT: WhatsApp’ın iOS sürümünde yerleşik olarak böyle bir özelliğin olmadığını belirtmek gerekiyor. Ancak 1TapWA veya Shortcuts For WhatsApp Plus gibi üçüncü parti uygulamalar ile iOS cihazınıza WhatsApp kısayolları ekleyebilirsiniz.

10. WhatsApp’a şifre koyun
WhatsApp’ın mahremiyet içermesi, onu aynı zamanda korunması gereken bir platform haline getiriyor. WhatsApp her ne kadar yerleşik olarak böyle bir özellik sunmasa da, WhatsApp için geliştirilen üçüncü parti uygulamalar ile sohbetlerinizi koruyabilirsiniz.

Android, BlackBerry ve Windows Phone için aşağıdaki uygulamaları deneyebilirsiniz:

Android: Messenger and Chat Block, AppLock
BlackBerry: Lock for Whats Messenger
Windows Phone: WhatsLock
NOT: iOS cihazlarda kullanabilmek için cihazınıza Jailbreak yapmanız; ardından Cydia uygulaması ile tweak yüklemeniz gerekmektedir. Sonrasında ise BioProtect, Watusi veya WhatsApp++ gibi uygulamalar ile WhatsApp’ınıza şifre koyabilirsiniz.

11. WhatsApp’ı tabletinizde kullanın
WhatsApp kullanıcılarının bugüne kadar belki de en büyük isteklerinden biri, tablet üzerinden WhatsApp kullanmak olmuştur. Normal şartlar altında WhatsApp, sim kart desteği olmayan tabletler için -uygulama olarak- böyle bir imkan sunmuyor. Ancak WhatsApp Web’in kullanıma sunulmasıyla birlikte, artık tüm tabletlerde de tarayıcı üzerinden WhatsApp kullanmak mümkün hale gelmiş durumda.

Ancak yine de tarayıcı üzerinden değil de, doğrudan uygulama olarak Android tabletinizde kullanmak isterseniz; WhatsApp’ın APK dosyasını indirip (“Bilinmeyen Kaynaklar” seçeneğini aktif ettikten sonra) cihazınıza yükleyebilirsiniz. Ardından WhatsApp’ın telefon numarası onayı için daha önceden eşleştirmiş olduğunuz telefon numarasını girmeniz gerekiyor. WhatsApp, onay kodunu girdiğiniz numaraya göndereceği için onayı otomatik olarak algılamayacaktır. Dolayısıyla size ikinci bir doğrulama seçeneği olarak sesle doğrulamayı (“Beni Ara”) önerecektir. Sesle doğrulama işlemini de yaptıktan sonra tabletiniz üzerinden WhatsApp’ı kullanmaya başlayabilirsiniz.

12. Sohbet geçmişinizi başka bir cihaza aktarın
WhatsApp’a gelen Google Drive desteği, aslında sohbet geçmişi ve diğer WhatsApp verilerini kolay bir şekilde farklı cihazlara aktarmayı sağlıyor. Ancak kullandığınız akıllı telefonunuzda bulunan sohbet geçmişlerini Google Drive üzerinden aktarmak istemiyorsanız, aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz:

WhatsApp kullandığınız cihaza bir microSD kart yerleştirin
WhatsApp üzerinden Ayarlar > Sohbetler > Sohbet Yedeği seçeneğine tıklayın ve yedekleme işlemini yapın
SD kartınızı çıkartın ve ikinci cihaza yerleştirin
İkinci cihaza WhatsApp uygulamasını yükleyin
Uygulama yüklendikten sonra WhatsApp otomatik olarak yedeği algılayacak ve onayınızın ardından sohbet geçmişiniz yüklenecektir.

13. Kalın, italik ve üzeri çizili olarak yazın


WhatsApp’ın henüz deneme aşamasında olan ve yakın zamanda herkesin kullanımına sunulacak olan bu yeni özellik, göndereceğiniz mesajları kalın veya italik veya üzeri çizili olarak göndermenizi sağlıyor.

Kalın yazmak için; kelimenin veya cümlenin başına ve sonuna yıldız (*) işareti koyun (örn: *TatlıAşkım* > TatlıAşkım)
İtalik yazmak için; kelimenin veya cümlenin başına ve sonuna alt çizgi (_) işareti koyun (örn: _TatlıAşkım_ > TatlıAşkım)
Üzeri çizili yazmaj için; kelimenin veya cümlenin başına ve sonuna yaklaşık (~) işareti koyun (örn: ~TatlıAşkım~ > TatlıAşkım)

Yeni yazı şekillerinin WhatsApp’ın web sürümünde de kullanılabildiğini; ancak görüntüleme olarak sadece uygulamalarda işe yaradığını belirtmemiz gerekiyor.

NOT: Kalın ve italik yazma özellikleri henüz deneme aşamasındadır. Dolayısıyla şimdilik sadece WhatsApp deneme (WhatsApp Beta) kullanıcıları bu özellikten faydalanabilmektedir.

14. WhatsApp aramalarındaki veri kullanımınızı düşürün
WhatsApp üzerinden arama yapmak oldukça kullanışlı bir özellik olsa da, söz konusu veri yani internet kullanımı olduğunda özellikle internet kotası düşük seviyelerde olanlar için oldukça acımasız olabiliyor. Ancak WhatsApp bu tarz durumlar için bir düzenleme yapmamıza izin veriyor.

WhatsApp aramalarında harcanan veri miktarını azaltmak için sırasıyla Ayarlar > Veri Kullanımı adımlarını izleyerek karşınıza çıkan “Düşük veri kullanımı” seçeneğini aktif edebilirsiniz.

15. Toplu mesaj gönderin
WhatsApp’ta bir mesajı birden fazla kişiye göndermek isteyebilirsiniz. Ancak bu isteğinizi sadece grup oluşturarak değil; WhatsApp’ın toplu mesaj özelliğini kullanarak da yapabilirsiniz. Üstelik toplu mesaj özelliğini kullandığınız zaman gönderdiğiniz mesajlar tamamen ikili sohbet şeklinde olur. Yani diğer kişiler iki kişi arasındaki mesajları görmemiş olur.

WhatsApp’ın 16 Özelliği ve İpuçları

Toplu mesaj özelliğini kullanmak için aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz;

Android: Sağ üst köşedeki menüden “Yeni toplu mesaj” seçeneğine tıklayın ve istediğiniz kişileri listeye ekleyip mesajınızı gönderin.
iOS: Sohbetler ekranının üstündeki “Toplu Mesaj Listesi” seçeneğine ve arından alt kısımdan “Yeni Liste” seçeneğine tıklayın. İstediğiniz kişileri listeye ekleyin ve mesajınızı gönderin.
NOT: Toplu mesaj gönderdiğiniz kişilerden gelen cevaplar sadece size görünür. Yani listedeki diğer kişiler bu mesajı göremez.

16. Mesajlarınızın uçtan uca şifrelendiğini doğrulayın
WhatsApp’a gelen “Uçtan Uca Şifreleme” özelliği sayesinde WhatsApp üzerinden gönderilen mesajlar, fotoğraflar, videolar, sesli mesajlar, belgeler ve aramalar artık otomatik olarak yeni bir güvenlik kalkanı ile korunuyor. WhatsApp ayrıca bundan endişe duyan kullanıcılara ise doğrulamasını yapabilecekleri bir özellik de sunuyor.

WhatsApp’ın 16 Özelliği ve İpuçları

Mesajlaştığınız kişi ile sizin aranızdaki sohbetin uçtan uca şifrelemeyle korunup korunmadığını kontrol etmek için, herhangi bir sohbeti seçip “Kişiyi görüntüle” seçeneğine tıklayın. “Şifreleme” seçeneği altında mesajların veya aramaların korunup korunmadığını görebilirsiniz.

Bu güvenlik sisteminin otomatik olarak aktif edilmesi için her iki tarafın da WhatsApp’ın son sürümünü kullanıyor olması gerekiyor. Eğer siz ve sohbet ettiğini kişi son sürümünü kullanıyor ve bu güvenlik sisteminin sağlamasını yapmak istiyorsanız; “Şifreleme” seçeneğine tıkladıktan sonra karşınıza çıkan QR kodları veya numaraları karşılıklı olarak eşleştirebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir


#2
Hepsini biliyormuşum
Teşekkürler paylaşım için


#3
çok iyi teşekkürler




Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 

Forum

Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sitemiz bir paylaşım sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir, bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Herhangi bir konuda (şikayet, eleştiri, öneri, vb.) bizimle iletişime geçmek için tıklayın.
-

2005-2020 Tatliaskim.com

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 02:01 .