2008 OLİMPİYAT OYUNLARI PEKİN'DE...

#1
2008’in evsahibini belirleyecek oylamanın ilk turunda Pekin 44 oyla birinciliği kazanırken, İstanbul 17 oy alarak, Toronto’nun ardından üçüncü oldu.Moskova
NTV-MSNBC

13 Temmuz— Moskova’da yapılan oylamanın ilk turunda 5 aday kentten Osaka elenirken, Pekin ikinci turda delegelerden en yüksek oyu alarak Olimpiyat Oyunları’nın evsahipliğini yapma hakkını kazandı. İlk turda 44 oyla birinciliği kazanan Pekin, ikinci turda 65 oy alarak rakiplerini geride bıraktı. İstanbul ilk turda 17 oy alarak, Toronto’nun ardından üçüncü oldu. Pekin’le çekişeceği tahmin edilen Paris ise ilk turda İstanbul’un ardında kaldı.


Rusya’nın başkenti Moskova’da yapılan değerlendirme ve seçim toplantısında, oyunlara 3. kez aday olan İstanbul ise ilk turu geçip, 4 kent arasına kalmasına rağmen, bir kez daha hedefine ulaşamadı. 105 üyenin oy kullandığı ilk turda, 17 oy alan İstanbul, Paris ve Osaka’ya geride bıraktı ve bu turda Japonya’nın Osaka kenti saf dışı kaldı. Bir adayın en az 54 oy alması halinde ev sahibinin kesinleşeceği ikinci turda ise adeta nefesler tutuldu.

Pekin 2008 resmi sitesi için tıklayınız

Pekin


• Nüfus: 12 milyon


• Düzenlediği olimpiyat: Yok


• Olimpiyat adaylığı: İkinci kez aday oldu. 1993 yılındaki seçmelerde, 2000 Olimpiyatları için Sydney'e iki oyla kaybetmişti.


• Düzenlediği spor oyunları: 1991 Asya Oyunları
Bu turda yapılan elektronik oylama sonuçlarının açıklanması için Uluslararası Olimpiyat Komitesi Başkanı Juan Antonio Samaranch kürsüye davet edilince, kesin sonucun alındığı da anlaşıldı. Kürsüye gelen Samaranch, 2008 Olimpiyat Oyunları’na ev sahipliği yapacak kenti, Çin Halk Cumhuriyeti’nin başkenti Pekin olarak açıkladı.

Çin halkı, Moskova'dan gelen zafer haberini büyük bir coşkuyla kutladı.

Bu oylamada, Pekin 65 oy alırken, Toronto 22, Paris 18 ve ilk turda 17 oy alan İstanbul ise 9 oyda kaldı. Sonucun açıklanmasından sonra salonda bulunan Çin delegasyonu üyeleri büyük sevinç gösterilerinde bulundular.

Çin değişen yüzünü göstermek istiyor
Dünyanın en kalabalık ülkesi olan Çin ilk kez böyle büyük bir organizasyona evsahipliği yapma hakkını kazandı. Çin’in başkenti Pekin, dört yıl önce yapılan yarışta sadece 2 oyla birinciliği Sydney’e kaptırmıştı. Otoriteler, Çin’in büyük avantajı olduğunu belirtiyor, dünyanın en kalabalık ülkesinin en büyük dezavantajının ülkedeki insan hakları sorunları olduğunu söylüyorlardı. Kararı açıklayan IOC Başkanı Juan Antonio Samaranch’ın da, 21 yıllık Olimpiyat Komitesi başkanlığı Moskova’da sona erdi.


‘Yeni Pekin, Büyük Olimpiyatlar’ ilkesi ve ‘Yeşil Olimpiyatlar, Yüksek Teknoloji Olimpiyatları ve Halkın Olimpiyatları’ temalarıyla yola çıkan Pekin için 2008 Olimpiyatları çok büyük bir önem taşıyordu. Pekin için Olimpiyat Oyunları’na ev sahipliği yapmak Çin için uluslararası entegrasyon alanında atılmış büyük bir adım anlamına geliyor. Tarihi 3000 yıl eskiye giden ve 800 yıldır Çin’in başkenti olan Pekin, bir Olimpiyat kenti olarak zengin kültürel geçmişini özel olarak vurguluyor.
PEKİN’DE BAYRAM VAR


2008 Olimpiyatları'na evsahipliği yapma hakkını kazanan Pekin'de, havai fişek gösterileri düzenlendi.
Çin’in başkenti Pekin’in 2008 Yaz Olimpiyat Oyunları’nı kazanması, kenti bayram yerine çevirdi.
Oylamayı, Pekin’deki Binyıl Anıtı önünde dev ekrandan izleyen binlerce kişi sevinç çığlıkları atarken, sonucun açıklanmasının ardından dans ve müzik gösterileri başladı. Şehrin çeşitli yerlerinden atılan havai fişekler ilginç görüntüler oluşturdu.
Halk, Pekin’de en önemli geleneksel bayramlarda bile uygulanan havai fişek yasağını deldi. Kararın açıklanmasından hemen sonra binlerce kişi kısa süre içinde Tiananmen Meydanı’nda toplandı.
Gün boyunca Moskova’dan canlı yayın yapan Çin Merkezi Televizyonu CCTV’nin spikerleri, kararı yayında şampanya patlatarak kutladı. Tiananmen Meydanı ve şehirdeki önemli binalar rengarenk ışıklarla donatıldı.

LİDERLER KUTLAMALARA KATILDI
Binyıl Anıtı’ndaki kutlamalara, Çin Cumhurbaşkanı Jiang Zemin, Başbakan Zhu Rongji ve Çin Ulusal Halk Meclisi Daimi Komitesi Başkanı Li Peng de katıldı.
Cumhurbaşkanı Jiang Zemin burada yaptığı konuşmada, başta Pekin Başvuru Komitesi ve Uluslararası Olimpiyat Komitesi olmak üzere, Pekin’e yardım eden herkese teşekkür etti. Tüm ülke halkının, Pekinlilerle elele vererek çok iyi bir organizasyon yapacaklarını belirten Jiang Zemin, dünyadaki tüm dostları 2008 yılında Pekin’e beklediklerini söyledi.Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhang Qiyue de bir açıklama yaparak Çin hükümeti adına Uluslararası Olimpiyat Komitesi ve Pekin’e destek veren ülkelere teşekkür etti.
Bu arada Çin Uluslararası Radyosu tarafından yayınlanan özel yorumda, yüz yıllık modern olimpiyat oyunlarının dünya nüfusunun beşte birini oluşturan Çin’de düzenlenmesinin, olimpiyatların tarihinde yeni bir sayfa açılması anlamına geldiği görüşü savunuldu.

İlginizi Çekebilir


 


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 

Forum

Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sitemiz bir paylaşım sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir, bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Herhangi bir konuda (şikayet, eleştiri, öneri, vb.) bizimle iletişime geçmek için tıklayın.
-

2005-2020 Tatliaskim.com

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 03:02 .