>
İşte 2016 logosu
Kayıt ol Yardım Ajanda Skorlu Flash Oyunlar Tatlı Portal Konuları Okundu Kabul Et
 
Seçenekler
Alt 23-12-2009, 15:45 #1

Esrâr-ı Łeyâl

Forumun Tiryakisi

İşte 2016 logosuİşte 2016 logosu


Türkiye'nin EURO 2016 Avrupa Şampiyonası adaylık logosu, İstanbul'da yapılan törenle kamuoyuna tanıtıldı. Toplantıda, şampiyonaya ev sahipliği yapması planlanan kent ve statlar da açıklandı.

Swissotel'de düzenlenen törende Devlet Bakanı Faruk Nafiz Özak Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mahmut Özgener, TFF Başkan Vekilleri Lutfi Arıboğan ve Servet Yardımcı TFF Genel Sekreter Vekili ve EURO 2016 Proje Koordinatörü Orhan Gorbon katıldı. UEFA Asbaşkanı Şenes Erzik Gençlik ve Spor Genel Müdürü Yunus Akgül Kulüpler Birliği Vakfı Başkan Vekili ve İstanbul Büyükşehir Belediyespor Kulübü Başkanı Göksel Gümüşdağ ile TFF Yönetim Kurulu'ndan kimi üyeler de toplantıyı izledi.

Toplantının başında 16 Yaş Altı Genç Milli Futbol Takımı oyuncusu Gökhan Sürücü logonun tanıtımını yaptı. Sürücü, geçen yılkı şampiyonayı izlediğini belirterek ''En büyük hayalim EURO 2016'nın Türkiye'de olması ve o kupayı alacak oyuncular arasında yer almak'' dedi. Sürücü'nün konuşmasının ardından tanıtılan logo EURO 2016 maçlarının yapılması planlanan 8 kenti simgeleyen 8 ayrı renkten oluşan lale figürünün içindeki futbol topundan oluşuyor. Toplantının başında dans gösterisi de yapıldı. Dansçıların kullandığı 8 ayrı renkteki kurdelanın da 8 kenti simgelediği bildirildi.

8 KENTTE 9 STAT
Toplantıda, şampiyonaya ev sahipliği yapması planlanan kent ve statlar da açıklandı. EURO 2016 için İstanbul'da Atatürk Olimpiyat Stadı ve yapımı devam eden Seyrantepe'deki Türk Telekom Arena Kayseri'de Kadir Has Stadı'nın yanı sıra İzmir Konya, Antalya.. Bursa, Eskişehir ve Ankara'da yapılacak yeni statların şampiyonaya hazır hale getirileceği bildirildi. Tüm bu şehirlerin altyapı yatırımlarının tamamlanacağı özellikle ulaşım ve konaklama konularında büyük yatırımlar gerçekleştirileceği vurgulandı.

Bu arada, Atatürk Olimpiyat Stadı'nın, üstü ve yanları kapatılarak çevresel düzenlemesiyle birlikte şampiyonaya yeni haliyle hazır hale getirileceği kaydedildi. Öte yandan bu 8 kentin dışında Adana Şanlıurfa ve Trabzon'un da yedek şehirler olduğu ifade edildi.

28 MAYIS 2010'DA BELLİ OLACAK
Türkiye, Fransa, İtalya ve İsveç-Norveç geçtiğimiz mart ayında UEFA'ya başvurarak EURO 2016 Avrupa Futbol Şampiyonası'na ev sahipliği için adaylıklarını açıklamıştı fakat İsveç-Norveç ortaklığının adaylıktan çekilmesiyle birlikte yarışan 3 ülke kaldı.

Adaylık sürecinde 15 Şubat 2010 tarihinde UEFA'nın Nyon merkezinde yapılacak bir törenle dosya teslimi yapılacak ve adaylar üzerindeki yurt dışı tanıtım engelleri bu tarihte kalkacak. Ardından mart ve nisan ayları içerisinde UEFA'dan iki heyet aday ülkeleri ziyaret edecek. Bu ziyaretlerde öncelikle adaylık dosyasının teknik yönleri incelenecek ve aday şehirler gezilecek.

İkinci ziyaret ise politik destek ziyareti olacak. Ülkelerin siyasi kurumlarının organizasyona olan desteklerini ölçecek olan UEFA heyeti bunu da genel değerlendirme raporuna ekleyecek.

27 Mayıs 2010'da Cenevre'de toplanacak UEFA Yönetim Kurulu, adaylık dosyasıyla ilgili yapılan değerlendirmeleri içeren raporları tartışacak ve 28 Mayıs 2010'da UEFA Yönetim Kurulu üyeleri oy kullanarak EURO 2016'nın ev sahibini belirleyecek.

Türkiye'nin EURO 2016 Avrupa Futbol Şampiyonası adaylık logosu İstanbul'da tanıtılırken, Devlet Bakanı Faruk Nafiz Özak, ''Bundan sonraki süreç yalnızca Futbol Federasyonu'nun destekleyeceği ve yürüteceği bir süreç olmayacak. Bir takım ruhu oluşturursak biz bunu başarırız. Bundan sonraki birlikteliğe son derece ihtiyacımız var'' dedi.

Tanıtımda yaptığı konuşmada, hazırlanan logoyu çok beğendiğini ifade ederek, Türkiye'nin tarihinin, kültürünün ve sanatının sporla birleştirildiğini kaydeden Devlet Bakanı Özak, şunları kaydetti:
''Sanatçı kardeşimiz kimse kutluyorum, bu seçimi yapan arkadaşları da. Geçmişle bugünü, tarihle kültürü ve sanatı sporla birleştirmiş. İlgili bakanlarımız destek mektuplarını yazdılar. Muhalefetimiz bugünlerde verecek. İlgili belediye başkanlarımızı zaten arkadaşlarımız takip ediyor. Bundan sonraki süreç yalnızca Futbol Federasyonu'nun destekleyeceği ve yürüteceği bir süreç olmayacak. Sivil toplum kuruluşları, özel sektör, hükümet, devlet, bürokrasi ve medya bir takım ruhu oluşturursak biz bunu başarırız. Bundan sonraki birlikteliğe son derece ihtiyacımız var.''

''FİNANSMAN SORUNU OLMAZ''
Başvuruya gidecek dosyada devlet güvencesi olup olmayacağı sorusuna Devlet Bakanı Özak, ''Devlet güvencesiyle ilgili ne isteniyorsa verilecek. Gerekirse hazine garantisi de verilebilir. Bu konuda Sayın Başbakanımızın, Cumhurbaşkanımızın ve ilgili tüm Bakanlarımızın destek mektupları Futbol Federasyonumuza ve buradan da ilgili yerlere ulaştırıldı'' diye yanıt verdi.

Statların yapılması ve yenilenmesiyle ilgili mali portrenin nasıl olacağı sorusu üzerine de Devlet Bakanı Özak, ''Bu konunun tutarı TL olarak nedir, tam söylemem şu anda mümkün değil, ama 33 bin ve 40 bin kişilik statlar yapacağız. Mesela İzmir'de 200 bin metrekarelik bir alan tahsis edildi. Diğer illerde birtakım yenilemeler yapacağız. Bütün bunlar aşılır. Bunların finansman sorunu olmaz, bunu bilmenizi istiyorum'' diye konuştu.

Türkiye'nin bulunduğu coğrafyada çok önemli bir ülke konumuna geldiğini, yaşanan gelişmelerin futbola ve spora yansıyacağını düşündüğünü anlatan Devlet Bakanı Özak, ''Bütün bunlara baktığımız zaman federasyonumuzun bu gayretinin sonuçsuz kalmayacağını düşünüyorum. Sporu çok seven, sporcu bir Başbakanımız var. Bu son derece önemli. Cumhurbaşkanımız, muhalefetimiz ve bir Meclisimiz var sporun emrinde. Sporla ilgili Meclis'e ne gelirse oy birliği ile buradan çıkarabiliyoruz'' şeklinde konuştu.

''TÜRKİYE'NİN KAZANACAĞINI DÜŞÜNÜYORUM''
Duygusallık olmadığı müddetçe bu organizasyonu Türkiye'nin kazanacağını düşündüğünü belirten Devlet Bakanı Özak, ''İtalya ve Fransa'nın iki kez yapmış olması tecrübe açısından onlara artı getiriyorsa da daha önce yapmaması, bu konudaki arzusu ve isteğiyle, kapasitesiyle Türkiye'nin avantajlı olduğunu düşünüyorum'' dedi.

Son şampiyonaya gittiğini, fiziki şartların ve altyapının çok iyi olduğunu, ancak ruhun eksik olduğunu anlatan Faruk Nafiz Özak, ''Türkiye'de bu ruh da katılabilir. Ülkemizde inanılmaz bir futbol sevgisi ve tutkusu var'' diye konuştu.

Organizasyonun mali boyutunu düşünerek, dünyadaki ekonomik kriz hatırlatılarak yöneltilen bir soruya da Faruk Nafiz Özak, ''2001 krizi bizden kaynaklanan bir krizdi. Son global kriz ise dünyadan kaynaklanan bir kriz. Talep azalması nedeniyle bizi de etkileyen, ama gerçekten az etkileyen bir kriz oldu. Avrupa'da çok fazla etkilenme olmuştur, bizdeki etkilenme onlardan daha azdır. Bu bizim sosyal yapımızla ilgili bir konudur, coğrafyamızla da ilgili bir konudur. İnşallah bunu biz yaparız diye düşünüyoruz. Bu paraları biz buluruz, harcarız'' şeklinde ifadeler kullandı.

Türkiye'nin son yıllarda büyük organizasyonlara imza attığını kaydeden Devlet Bakanı Özak, ''Türkiye artık, 'Acaba Türkiye bu işi yapar mı'dan, 'Türkiye bu işi en iyi yapar'a geldi. 7 aylık bakanlık dönemimde bunu gördüm, emeği geçen herkese teşekkür ediyorum'' diye konuştu.

ÖZGENER: "TÜRK SPORU OLARAK TALİBİZ"
Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mahmut Özgener, UEFA Kupası finalini başarıyla organize eden hazırlık ekibinin, adaylık için 10 aydır yoğun bir şekilde çalıştığını vurgulayarak, ''Türkiye'de düzenlenen her bir dev spor organizasyonu bizler için çok değerli bir referans. Biz 2016'ya Türk futbolu olarak değil, Türk sporu olarak talibiz'' dedi.

Mahmut Özgener, 28 Mayıs 2010'a kadar var güçleriyle çalışacaklarını belirterek, ''Bundan sonraki en önemli hedefimiz 28 Mayıs'a kadar var gücümüzle çalışmak ve bu organizasyonu ülkemize kazandırmak. TFF, EURO 2016 şansısını son ana kadar kovalayacaktır. Çok çok iyi bir lobi kurmamız lazım. 3 milyon seyircinin bizzat gelerek takip edeceği bu şampiyonanın ev sahipliği; Türk futbolu ve ülkemize gerek sportif gerekse ekonomik ve tesisleşme konularında kayda değer bir ivme kazandıracaktır'' diye konuştu.

Adaylık için hazırlanan dosyada aday şehirlerdeki altyapı çalışmaları, stadyum ve inşaatlar ile ilgili, vali ve belediye başkanlarıyla devamlı görüş alışverişinde olduklarını anlatan Özgener, şöyle devam etti:
''Eğer biz, Avrupa futbol ekonomisinde en büyük 6. ülkeysek, Avrupa Şampiyonası'nda üçüncülük başarısı yakalamış bir ülkeysek, statlarımızı da Avrupa standartlarında yapmamız, hatta ve hatta onun ötesi, Avrupa'nın örnek alınacak statlarına sahip olmamız bizim öncelikli hedeflerimizden biridir. Türkiye'deki futbolun geleceği açısından, statların iyileştirilmesi olmazsa olmaz bir zorunluluk haline geldi.

Unutmamak gerekir ki bu kadar dev bir organizasyona ev sahipliği yapma şansını elde edemesek bile yapılan çalışmalar ve hayata geçirilen projeler sayesinde, mutlak kazanan Türk futbolu olacaktır. EURO 2016 ev sahipliğini sadece yeni statlar olarak da görmüyoruz. Bu turnuvanın kazanılması ülkenin futbol vizyonunun değişmesi anlamına gelecektir. Milyonlarca çocuğa ulaşacak futbol yatırımları, TFF'nin 4 yıllık stratejik planıyla uyumlu olacak şekilde planlandı. Adaylar arasında Avrupa Şampiyonası'na daha önce ev sahipliği yapmamış tek ülke Türkiye'dir. Türkiye'de EURO 2016'yı düzenlemeyi her şeyden çok istiyoruz.''

''AVANTAJLIYIZ''
Mahmut Özgener, bir soru üzerine, diğer aday ülkeler Fransa ve İtalya'nın bu turnuvayı daha önce düzenlemiş olmalarının avantaj gibi gözükse de, Türkiye'nin UEFA Şampiyonlar Ligi finali ve UEFA Kupası finali organizasyonlarındaki başarısının bir avantaj olduğunu belirterek, ''Türkiye'nin diğer spor dallarındaki çok önemli organizasyonları da bizim için bir avantaj'' dedi.

Mahmut Özgener, Antalya ve İzmir gibi yazın çok sıcak olan şehirlerde sıcak havanının akşam saatlerinde maçların oynanmasına engel olmayacağını söyledi.
Bir gazetecinin, ''Neden BJK İnönü ve Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Stadı'nı düşünmediniz?'' şeklindeki sorusu üzerine de Özgener, şu yanıtı verdi:

''Atatürk Olimpiyat Stadı revize edilecek statlarımız arasında yer alıyor. Mevcut haliyle kullanılmayacak, kapasitesi arttırılacak ve üstü de kapatılacak. Final maçı için belli bir kapasitenin üzerinde olması gerekiyor. BJK İnönü Stadı'nın kapasitesi final maçı oynanmasına yetmiyor. Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Stadı da önemli bir stadımız, ancak farklı kriterler ön planda olduğu için Seyrantepe'deki Türk Telekom Arena tercih edildi.''
Özgener, bir gazetecinin, (A) Milli Takım için yabancı teknik direktör arayışıyla ilgili sorusunu, toplantının gündemi olmadığı için yanıtlamadı.

GORBON: ''3. ADAYLIĞIMIZDA BAŞARILI OLMAK İSTİYORUZ''
TFF Genel Sekreter Vekili ve EURO 2016 Proje Koordinatörü Orhan Gorbon ise amaçlarının Avrupa'nın en büyük spor organizasyonu Türkiye'ye getirmek olduğunu ifade ederek, ''Bu turnuva Avrupa'nın en büyük, dünyanın 3. en büyük turnuvası. TFF olarak bu projeye 3. kez talibiz. Üçüncü adaylığımızda mayıs ayında başarılı olmak istiyoruz. 2020 yılında olimpiyat adaylığı planı olan Türkiye, hem EURO 2016'yı, hem 2020'yi düzenleme isteği inşallah gerçek olur'' dedi.

Adaylıkta Avrupa'nın hem ticari, hem de lobi anlamında en güçlü ülkelerinden Fransa ve İtalya ile yarıştıklarını anlatan Gorbon, ''156 gün sonra inşallah en önde biz olacağız. Bu turnuva her sene yüzde 50 oranında büyüyor. Artık 16 takımdan 24 takıma çıktı. UEFA ülkesi 53 ülkenin neredeyse yarısı bu turnuvaya katılıyor. 31 maç varken, 51'e çıktı'' diye konuştu.
Orhon Gorbon, organizasyon için bir şirket kurulacağını ifade ederek, ''Bu şirket, 6 sene boyuncu bu turnuvayı organize etmekle yükümlü olacak. Bu şirketin yaklaşık 1,5 milyar avro cirosu olacak. 500 gencimize çalışma imkanı veriyor'' dedi.
UEFA'ya 15 Şubat'ta teslim edecekleri adaylık dosyasının 850 sayfa olduğunu kaydeden Gorbon, şu bilgileri verdi:

''Bunun içinde teorik şeyler, planlarımız, statlar, havaalanları, oteller gibi birçok teknik konular var. 2012'de olduğu gibi en iyi teknik dosyayı UEFA'ya teslim edeceğiz. Dosyanın en önemli kısmını statlar ve şehirler oluşturuyor. 28 Mayıs'ta Cenevre'de yarım saatlik bir sunum yapacağız. Oy verecek kişiler sunuma girmeden önce bir temayül belirtmiş olsalar bile son yarım saatte değiştirebiliyorlar. Londra, sunumu sayesinde olimpiyatları kazandı. İnşallah mükemmel bir sunum yapıp 28 Mayıs'ta kazanan ülke olacağız.''

Bu arada, bir gazetecinin, lale logosunun alt bölgedeki renklerine dikkati çekerek, ''Açılımın bir parçası mı?'' sorusu üzerine Gorbon, ''Hayır, öyle bir düşüncemiz olmadı'' dedi.

YATIRIMLAR
2008 yılında İzmir'in 140 bin olan aylık ortalama turist sayısının 2016 Haziran ayında 540 bine, Bursa'nın 25 bin olan aylık ortalama turist sayısının 250 bine yükselmesi bekleniyor.

Türkiye'nin EURO 2016 ev sahipliğini kazandığı takdirde stat harcamalarına 400 milyon avro turizm harcamalarına 1 milyar avro reklam ve tanıtım harcamalarına 250 milyon avro yatırım yapılacağı açıklandı.

Onbinlerce seyircinin bir şehirden diğerine ulaştırılması için havaalanları tren istasyonları otobüs garları şehirlerarası taşıma şehir içi toplu taşıma ve stadyuma ulaşım konularında da yatırımlar yapılacak.

Turnuvayı yurt dışından 10 bin medya mensubunun takip edeceği ve 6 yıl boyunca medyada görünürlük sağlanacağı internet vasıtasıyla da milyarlarca kişiye ulaşılacağı bildirildi.

Bu arada, 15 bin metrekare kapalı alanı, 800 metrekare uydu yerleşim alanı, 2 bin metrekare depo alanı ve 300 oto kapasiteli otoparkı olan Harbiye'deki Kongre Vadisi'nin Avrupa Futbol Şampiyonası'nın medya merkezi olarak kullanılacağı ifade edildi.

İnternet ortamında destek toplamak için açılan www.gosterkendiniturkiye.com internet sitesi aracılığıyla tanıtım yapılmaksızın yaklaşık 5 bin kişiye ulaşıldığı, bu sitenin açılışıyla birlikte facebook, twitter friendfeed gibi popüler sosyal medya platformlarında destekçilerle etkileşime girerek çalışmaların daha interaktif ve verimli bir şekilde yürütülmesi amaçlandığı kaydedildi.

Ayrıca adaylığın ana sayfası olan www.euro2016adayiturkiye.com ile Türkçe ve İngilizce içerikle hem Türkiye'ye hem de Avrupa'ya Türkiye'nin adaylık süreci hakkında gelişmeleri güncel olarak sunmanın, EURO 2016'nın temeli oluşturan projeleri anlatmanın ve EURO 2016'nın düzenleneceği şehirleri tanıtarak özelliklerini ortaya koymanın amaçlandığı belirtildi.Benzer Konular

Görüntüleme:605, Cevaplar:9

İlginizi Çekebilir >
Alt 23-12-2009, 15:53 #2

Semti-gebzeli

Deneyimli

Güzelmiş Gerçektende..

Alt 23-12-2009, 15:57 #3

**Cenne[T]-ul Meva**

....


anımasyon halını bılemem ama logosu guzel olmamıs ugrassam daha guzelı yaparım:/
tesekkurler

Alt 23-12-2009, 21:37 #4

MaVi..AşK

Deneyimli


bunun için çok mu ugrasmışlar

Alt 24-12-2009, 21:07 #5

Lugi38

Forum Heveslisi

cix logo cok basit

Alt 24-12-2009, 22:19 #6

Esrâr-ı Łeyâl

Forumun Tiryakisi

İşte 2016 logosudaha güzel olabilirdi

Alt 25-12-2009, 14:00 #7

ๆนสฦสฐћ

Yasaklı Üye

Bu Şampiyonayı Alamasak Da Antalya'ya Bir Stat Şart
Dünyadan Onca Takım Oraya Kamp Yapmaya Geliyor
Ama Adam Gibi Bir Stadı Yok Antalya'nın

Alt 25-12-2009, 15:32 #8

aloneboy1903

Yasaklı Üye

Alıntı:
ๆนสฦสฐћ´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Bu Şampiyonayı Alamasak Da Antalya'ya Bir Stat Şart
Dünyadan Onca Takım Oraya Kamp Yapmaya Geliyor
Ama Adam Gibi Bir Stadı Yok Antalya'nın
Hangisinin var ki?
3-4 tane adam gibi stadımız var.Gerisini at çöpe gitsin.

Alt 25-12-2009, 23:17 #9

Red Rose

Deneyimli


yapa yapa bunumu yapmislar yani

Alt 26-12-2009, 00:55 #10

Manuel Fernandes

Bizden Biri


Aceleyle yapmışlar heralde

 


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 12:32 .