Bir yudum ' Vicdan '

#1
Uzun yıllar sonra, Şanlıurfa/Akçakaleye kar yağdı.

25 yıldır kara hasret kalan Diyarbakırda, kar kalınlığı 20 santimetreye ulaştı.

Nil vadisine 112 yıl sonra kar yağdı.

Mersinde 30 yıl aradan sonra ilk kez kar yağdı.

İzmir/Kuşadası yıllar sonra ilk kez kar gördü.

Kar, yaşam telaşı olmayan insanlar için bir fotojenik aracı, başını sokacak yer bulamayan insanlar ve hayvanlar için bir çiledir,yıkımdır. Her hangi bir televizyon kanalının, her hangi bir süslü püslü sunucusunun aktardığı haberlere göre, donmaktan son anda kurtarılmış eşekler vardı. Biz insanımızı soğuğa terk etmişken, bir eşeğin donarak ölmesi kimin umrundaki abicim? diye düşünenlere inat;Bir yudum  ' Vicdan 'Eh be arkadaşım, Van'da insanlar soğuktan titriyor, hasta oluyor, ölüyor. Önceliğin onlara verilmesi gerekirken, hayvanları savunman ne garip diye soranlar olacaktır elbet. Dışarda evsiz, yiyecek bir parça ekmeği, içecek suyu olmayan bir sürü insan var.Gençi, yaşlısı, çocuğu, soğukdan korunucak sığınıcak bir kuytu köşe arıyorlar. Fakat insanoğlu bir şekilde başının çaresine bakabilir, zekasını kullanarak, yolunu bulabilir.Peki ya dışarda kalan hayvanları hiç düşündüğümüz oluyormu acaba?
En azından o çaresiz hayvanlar için kapı önüne bir kasede süt,bir kaba su ve biraz ekmek ve benzeri şeyler koya biliriz ki onlarda açlıkdan ölmesin.


Bir yudum  ' Vicdan '


Hem dikkat ederseniz, hayvanların kaderleri hep şanssızlık üzerine kurulmuştur. Her gün; çoğu açlıktan, susuzluktan, dikkatsizliğimizden, frene basmadığımız için kazalardan, bilinçli,duyarlı ve vicdanlı olmadığımız için vahşetten yok oluyorlar. Kimi hayvanlarda süslenip püslenip, kafeslerde, akvaryumlara tıkanıp hayata tutundurmaya çalışıyorlar.. Neticesinde onlar hep hayvanlar. Güya doğal yaşam alanımızı meşgul ve katlettikleri için gereksiz görülen hayvanlardır.. Kobay olarak kullanılan, sürekli sokaklarda bir avuç yemek arayan ve kirli temiz ayrımı yapmadan gördüğü suyu içen birer hayvan onlar. Allah aşkına, bizim onlardan ne farkımız var?

İnsanlarda artık kobay olarak kullanılmakta, insanlarda açlıktan susuzluktan ölmekte. Kirli temiz ayrımı yapmadan gördüğü suyu içen insanlar, haftada 2 öğün ile hayata tutunan insanlarda var.

Hayvanları sevmek ve korumak bir vicdan meselesidir. Vicdanımıza sahip çıkalım.


Bir yudum  ' Vicdan 'İlginizi Çekebilir
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 

Forum

Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sitemiz bir paylaşım sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir, bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Herhangi bir konuda (şikayet, eleştiri, öneri, vb.) bizimle iletişime geçmek için tıklayın.
-

2005-2020 Tatliaskim.com

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 08:10 .