Hak Ve Haksızlık

#1


Hak Ve Haksızlık
Hak ve haksızlık kavramları geniş anlamlı kavramlardır. Hak kişiye ait olan yaratılış ile kendine verilen, Haksızlık ise kişiye ait hakların gasp edilmesi, kendi arzu ve istekleri doğrultusunda yok edilmesidir.

Hakkın bir sınırı, haksızlığında bir sınırı vardır. Herkes bu sınırlara riayet etmek zorundadır. Bu sınırlar zorlanınca ya kaos çıkar ya zulüm olur ya da istenilmeyen olaylar meydana gelir.

Çünkü yılan gibi kıvrak yakalanmamdan sinsice zehirlemekten lezzet alan yakıp yıkmaktan zevk duyan kişiler uymak haksızlığa davetiye çıkarmaktır. Haksızlıkla el ele olmak demektir.

Ortada meşru bir haksızlık yok ise sadece benim hislerime göre hareket edilmiyor diye halkı sokağa dökmek işte sana haksızlık. Bunun vebali ağırdır vermek zordur hesabını yüce Allah’a.

Üstat Bediüzzaman: Haksızlığı hak zanneden adamlara karşı hak dava etmek, Hakka bir nevi haksızlıktır diyor. Ne kadar doğru bir söz.

Montaigne: Bir arı başkasını sokunca kendisine daha çok zarar verir. Gücü ve iğnesi elden gider.

Gönül dostu Mevlana: Kötü huy kılavuzun oldukça mutlu olacağım sanma! Sen sabaha kadar gaflet uykusundasın, ömür ise kısadır.

Konu kendi nefsimiz çıkarımız olduğunda olaya kul hakkı açısından değil, kendimize uyan gözümüz ile bakarız. Biri bize yalan söylediyse, kandırdıysa kötüdür.

Ancak bunlar bir başkasına yapıldığı anda kendimize yapılmış gözü ile bakmayız aman hak etmiştir mantığı ile bakar es geçeriz.

Yok, onun yıl dönümü hurra sokağa yak yık özgürlükten bahis et, yok efendim demokratik hakmış eylemmiş, ya körsün ya da işine geldiği gibi utanmadan hayâsızca bu işleri yapıyor insanları sokağa döküyorsun.

Peki, yakıp yıktığın esnafa verdiğin zarar yaşamda özgürlüğü kısıtlıyor yok ediyorsun peki o ne olacak.
Mehmet Aluç

İlginizi Çekebilir
 • Haksızlık...
  Yapmadığımız, Bilmedigimi, Duymadigimiz olaylar hakkında sanki bütün bu karmaşalıkları biz yaratıyo...

 • Haksızlık......
  Haksızlık......

 • HAksIZlık...
  Bu AraLAr hEp HaksIZlığA UğrUYorUM Her KONuDa... AŞk...OKUl...ANNem... kaRDEşlERim...SInıfIM...ka...

 • Üç Maymun'a haksızlık...
  Yeni filmi 'Destere' ile iddialı bir çıkış yapmaya hazırlanan Peker Açıkalın, Antalya Altın Portakal...


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 

Forum

Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sitemiz bir paylaşım sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir, bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Herhangi bir konuda (şikayet, eleştiri, öneri, vb.) bizimle iletişime geçmek için tıklayın.
-

2005-2020 Tatliaskim.com

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 03:58 .