Kendime güvenmiyorum.

#1
Kendime güvenmiyorum.Özgüven, bireyin kendisinden memnun olması, kendisi ve çevresiyle barışık yaşaması demektir. Diğer yandan, özgüven eksikliği ise; kendinden şüphe duymak, pasiflik, boyun eğme, aşırı uyum gösterme, yalnızlık, eleştirilere karşı hassas olma, güvensizlik, depresyon, aşağılık duygusu ve sevilmediğini hissetme gibi kavramlarla tanımlanabilir.
Özgüvenli kişilerin hayatında soru işaretleri nadirdir. Çoğu kez mutluluk yaşarlar. Mücadelecidirler. Çıt kırıldımlıkları yoktur. Soru işaretleri bol olan insanın psikolojik durumu iyi değildir.Bunu ben demiyorum uzmanlar söylemektedir.Başarı onu isteyene uğrunda uykularını feda edenlere verilir.
Siz hiç özgüven sahibi olmak için çabaladınız mı? çabaladınız sonuçları hep başarısızlık mı oldu? Öyleyse yazımı okuyun. Bir fayda bulacaksınız eminim.
Önce değerli olduğunuzu kabul edin.Girişimci olun. Yapamazsınlara inanmayın.Onlar dağı saran sistir. Zirveye çıktığınızda kaybolacak.Korkularınızı gözünüzde büyütmekten vazgeçin.Siz ona ne kadar değer verirseniz o sizi kadar değersiz bırakacaktır.
ALINTI YAPTIĞIM VE HAYATIMDA UYGULAMAYA ÇALIŞTIĞIM ÖĞÜT LİSTEM ;
-SESİNİZİ AYARLAYIN.
-BAŞARMANIN GİRİŞMEKTEN BAŞKA YOLU YOKTUR BUNU KABULLENİN.
AF , TÖVBE ,HELLALLEŞME EN TEMELİNDEN TEMİZLENMEDİR.
BUNALIMA GİRMEK İSTEMİYORSANIZ İŞİNİZİ SÜREKLİ ERTELEMEYİN.
İÇ ÖZGÜVEN
• Kendilerini severler
• Kendilerini tanırlar
• Kendilerine açık hedefler koyarlar
• Pozitif düşünürler


Kendine Güvene Zarar Veren Düşünce Tarzları
Aşağıda örnekleri verilen bazı düşünme biçimleri insanın kendine olan güvenini sarsar ve olumsuz etkilere karşı savunmasız hale getirir:

Ya hep ya hiççilik; Kişi her şeyi tam ve mükemmel yapmayı bekler, bu nedenle ya tamamen ondan vazgeçer ya da sürekli kendisini kötü hisseder. Oysa 'bir her şeyi tam olarak yapmak' fikrinin kendisi ne kadar doğrudur? Çok iyi yapamadığımda, tamamen başarısızım.

Genellemek; Karamsar bir bakış açısıyla her köşe başında pusuya yatmış bir felaketle karşılaşmayı bekler. Bir şeyin sonucunu ve değerini tek bir davranış ya da göstergeye bağlar. Biyoloji sınavında düşük aldım, asla tıbba giremeyeceğim.

Etiketlemek; Etiketlemek, kişiyi tek bir davranışla ya da özellikle yargılamak anlamına gelen, suçluluk duygusu getiren, basit bir süreçtir. Hep kaybediyorum, ama bu benim hatam.

Olumsuza seçici dikkat; İyi olan hiçbirşey, kötüler kadar önemsenmezler. Önemsiz bir eleştiri, sıradan yapılmış bir yorum, olumsuz bir ayrıntı bütün gerçeği gölgeler. İltifatlar göz ardı edilir. Bir turda beş satranç oyununu kazandım, ancak sonuncuyu kaybedince moralim çok bozuldu. Bu kıyafetimi mi beğendin? Oysa beni şişman gösteriyor.

Duyguların doğruluğunu sınamadan kabullenmek; Olumsuz bir duyguya insan başkalarının etkisinde kalarak kapılabilir ve bu gerçekleri yansıtmadığı halde öyleymiş gibi algılanır. Kendimi çirkin buluyorum, böyle hissettiğime göre,demek ki öyleyim.

-meli, -malı cümleleriyle düşünmek; -meli, -malı ile biten cümleler genelde mükemmeliyetçi özelliğe işaret eder ve kişilerin kendi istek ya da arzularından çok başkalarının beklentilerini yansıtır. Gerekliliklere takılır. Üniversiteye gelen herkesin bir meslek planı olmalı. Benim olmadığına göre, bende bir sorun var.

Kendine Güveni Geliştirmenin Yolları

İlk çocukluk döneminde kişinin kendi ana-baba tutumunu değiştirmede ve çevresini belirlemede çok az gücü vardır, oysa bu sonraki yıllarda artar. Kişi bilinçli bir seçim ve çabayla olumsuz deneyimlerini olumluya çevirebilir.

Gençlik döneminde insanın kendisi hakkındaki düşüncelerinde arkadaşların etkisi, ailenin ya da büyüklerinkinden çok daha güçlü hale gelir. Üniversite yıllarında öğrenciler, değerleri yeniden gözden geçirip kendi kimliklerini oluştururken arkadaş etkisine daha açık hale gelirler. Bu bağlamda, kendinizi olumsuz hissetmenize yol açan arkadaşların sizin için uygun olmadığına karar verebilir, onlardan uzaklaşmayı seçebilir ve yeni olumlu arkadaşlıklar kurabilirsiniz.

Aşağıda olumsuz düşünme tarzlarından kaçınıp kendinize olan güveninizi artırmanın belli başlı yolları sıralanmıştır:

İyi yanlarınızı görün. Yapabildiklerinizi göz ardı etmeyin, yapamadıklarınızda da gösterdiğiniz emek ve çabayı takdir edin. İşe yapabildiklerinizle başlamak, kaçınılmaz olabilen sınırlarınızı kabulde size yardımcı olacaktır.

İçsel değerlendirme yapın. Kendinizi değerlendirdiğiniz kendi iç değer ve ölçütleriniz olsun, gelişmenizi onlarla kıyaslayın. Başkalarıyla olan rekabetin sonucuna ya da toplumun genel geçer beklentilerine bağımlı kalmayın. Başkalarını da dinleyin ancak onların fikirlerini doğrudan kabul etmek yerine aklı seliminizle değerlendirmeyi öğrenin. Hiçbir konuda tek ve mutlak doğrular olmadığını sık sık kendinize hatırlatın. Başkalarının söylediklerinden çok kendi geliştirdiğiniz olumlu sesinize kulak verin

İçsel konuşmalarınız olsun. Kendi kendiyle içsel bir ses geliştirin ve onu kendinizi zararlı etkilere karşı korumada kullanın. Olumsuz düşüncelere kapılırken kendinize deyin ve daha mantıklı karşıt düşünceler, seçenekler geliştirin.

Risk alın. Yeni deneyimleri, kazanıp kaybedilecek sınavlar olarak değil, bir şeyler öğrenmek için birer fırsat olarak görün. Böylece zorlayıcı yaşantılarda kendinizi yıpratmak yerine geliştirebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir


#2
seni facebuktan ekleyecem kabul et konuşcaklarımız var
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 

Forum

Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sitemiz bir paylaşım sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir, bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Herhangi bir konuda (şikayet, eleştiri, öneri, vb.) bizimle iletişime geçmek için tıklayın.
-

2005-2020 Tatliaskim.com

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 10:41 .