Yılbaşı Durumunun Vahameti

#1

Yılbaşı Durumunun VahametiYılbaşı Durumunun Vahameti


Müslüman olan ülkelerde, Müslümanlara düşman olanların zamanında cirit attığı din adamlığı altında çıkmaz bir sokağa çekilen dinen gözlerde gönüllerde kanlı gözyaşı döktüren hurafe sözlerin at koşturtmasına hep şaşırmış ve kalmışımdır.

Bu günlerde yılbaşı yaklaşıyor ve televizyonlarda medyada “Yılbaşını nasıl geçirirsen bütün yılı aynı geçer” ()saçmalığına hep hayret ederek insanın ne kadar cahil olduğunu boş verin biz Müslümanları nasıl kandırılarak yılbaşını, eğlence çılgınlık içinde geçirmemize neden olmamızın inanmamızın cahilliğine üçkâğıtçılığına para harcama furyasına nasıl kandığımız şaşırtıyor.

Yağmurdan geçerken dolu tutulan bizler ve Müslüman olanların ateşe düşerek tam çıkmaya çalışırken bu defa kor alevden yanmasına ne demeli… Haydi, kutlamayalım dedik bu defada hediye denilen saçmalık furyası yakaya yapışıyor hadi onu geçtin evlerin penceresine yanıp sönen ışık takalım saçmalığı onu da geçtik yapmayalım haydi çam alalım…

Bunlar yüreğimize aklımıza çivi ile yazılmışçasına her yılbaşı çılgınca para harcama günaha girme uçurumuna doğru koşmanın şaşkınlığını hep yaşıyorum. Bizim yüreğimiz inancımız acaba çok mu zayıf el atınca hemen kırılan bir dal gibi çürük mü?

İnançlarımız ecel gelmiş almış götürmüşçesine yüreğimizde kazıyan bu utanmaz edepsizlerin sözlerine daha ne kadar kanacağız bilemiyorum, yüreğim kanıyor bu çılgınlığa ve ağaç kesimlerine sessiz kalınmasına!
Sanki bu kutlama denilen hurafe saçmalı yapmazsak tüm âlem bize düşman olacak bizi karanlık bir hücreye kapatacak sendromu var sanki!

Bizim dinimiz Kuranımız Gül Kokulu Resulün sünneti ayrıca gönül dostu erenlerin o güzel yaşantısını bilmemize rağmen yok yok bilmememize rağmen bunlar oluyor, ne acı ve elem verici bir durum.
İşte bazı hurafelerimizden bir kaçı ()

-Bidat işlemek, hurafelere inanmak,
-Ruh gücüne inanmak,
-Gizlilikleri ve geleceğin bilindiğine inanmak,
-Büyü yapmak, yaptırmak,
-Uğur, uğursuzluk aramak,
-Fala bakmak, baktırmak, falcıya inanmak
-Nazarlık takmak, kurşun döktürmek
-Allah’tan istenilmesi gerekeni başkasından istemek
-Haram ve günahı inkâr etmek
-Allah’a ortak koşmak gibi…( En önemlisi kulak asmadığımız Fal bakma ile yapılan günah buna dahil, geleceği Allah bilir buna inanmadan, utanmaz aymazlara kılıksızlara fal baktırmak ve bu günahı işlemek! )

Gül Kokulu Resul:’’ Bir kimse dinde olmayan bir şey icat ederse, o red olunmuştur ‘’ buyurur.
Bu hurafeler inançsızlık inanç birliğini, itikat’imizi bozar, bizleri Kur’an’dan sünnetten… Uzak tutar
Şimdi Karaca oğlanın şiirini bu durumun vahametini düşünerek okuyalım, sanki bu durumuz için yazmış olduğunu düşünelim, sanki ta o günden bu günümüze hurafeler inanlar bizlerin haline göre yazmış diyelim ve bu niyetle okuyalım. Biliyorum Karacaoğlan bu şiiri başka bir niyetle yazmıştır, sanki ama inanın bu halimize tıpa tıp uyuyor diye düşündüm, şiirinden bazı kısımları çıkardım, selam ve dua ile…

Ben kendi halımda gezip tozarken,
Bak gözümden akan yaşıma benim.
…
…
Bülbül gibi dalda ötemez oldum
Dürüldü her dengim, satamaz oldum.
Geceler halında yatamaz oldum
…
N'ideyim hey ağalar, ben n'ideyim?
Şikâyet halımı kime arz edeyim?
Başımı alıp şu yerden gideyim/Karacaoğlan
…
Günahlardan sakınmadan bu yılbaşında yine aynı çılgınlık alışveriş furyası, ağaç kesimi ve bizi buna inandıranların, pişmiş kelle sırıtması ve kıçından gülmesini duyarak yine kutlanacak ve bu konuda önüne geçilecek bir şey yapmadan öküzün trene baktığı gibi bakacağız, bu söz biraz ağır oldu, ama durum bundan ibaret.
Mehmet Aluç

İlginizi Çekebilir
  • Yılbaşı...
    Bir yıldan çıkarız Diğer yıla gireriz ve buna Yılbaşı deriz İnsanların eğlendikleri ve yeni yı...

  • YılBaŞI...
    Halis bey sıradan bir iş günü yemekhanede konuşulanları dinledikçe hayret ediyordu. Birçok arkadaşı ...

  • MEŞGUL DURUMUNUN BİLMEDİĞİMİZ YÖNLERİ...
    MEŞGUL DURUMUNUN BİLMEDİĞİMİZ YÖNLERİ Çevrimiçi, Meşgul, Hemen Dönecek, Dışarıda, Telefonda, ...#2
Kendince güzel yazı olmuş abi tebrikler.
işte ne yaparsın abi herkes kendi hayatını yaşıyor.
ki burası da senin köşe yazın şekli,saygılarımla..


#3
teşekkürler ederim...


#4
Yılbaşı kutlamanın günah olduğunu mu düşünüyorsunuz tam anlayamadım. Oradan dinimizde yanlış bulunan günah olan şeyleri yazmışsınız. Merak ettim. Size alıntılar paylaşıyorum şimdi aşağıda . Beni yanlış anlamayın. İkimizde olgun insanlarız. Kesinlikle sizi kırma amacı gütmeden özür dileyerek söze başlamak istiyorum ;
Yılbaşı artık ticari anlamda kutlanmaya başlandı.


İslam dinini hepimiz çok iyi bildiğimizi düşünüyoruz . Ama dinimizin iyi anlatılmadığını düşünüyorum.
Yeni yıl dolayısıyla insanların birbirlerini tebrik etmelerinin ve yılbaşını meşru çerçevede kutlamalarının bir sakıncası yoktur.

Yarım yüzyılı aşkın bir süreden beri miladi takvimin benimsendiği ülkemizde, “yılbaşı” tabiriyle miladi yılın ilk ayının ilk günü olan 1 Ocak kastedilir. Yeni gelen günü kutlamanın ne gibi sakıncası olabilir ki... Onların kutladıkları gün şükran günü. Hıristiyan Batı’da miladi takvimin başlangıcına esas olarak
Hz. İsa'nın doğum tarihi alınmış ve bu giderek diğer ülkelerde de benimsenmiştir. O zaman bizde miladi takvim kullanmayalım . Bu da günah olmalı. Batı’nın körü körüne taklit edilmesini bende istemiyorum,kimse istemez. Ama Türk kültürü öz kültürden oluşmamış. Türk Tarihine baktığımız vakit , Doğu ve Batıdan etkilendiğimiz görülür. Yılbaşına gelene kadar ona bakılırsa birçok şey günah. Ve kültürümüzden atmamız gerekir. O zaman Türk kültürü çıplak kalır. En basitinden tiramisu .. İtalyan mutfağından Türk mutfağına geçmiş. Biz bunu bayılarak yiyoruz. O da batının yemeği. Bilinmeyen birçok hikayesi var tatlının. Alt tarafı tatlı. Dinle ne alakası var diyeceksiniz belkide ama çok alakası var. Yemeği yeme şeklimizin bile dinde nasıl olacağı mevcut iken biz ona da uymuyoruz. Sorgulamaya başlarsak ve derinine inersek biz bu işten çıkamayız. Hepimiz günah işleyebiliriz, Hepimiz Allahtan korkuyoruz. Hepimizin yahlışları var. Ama biz Tanrı değiliz . Kim günah işliyor . Kim işlemiyor. Buna karar verme hakkımız yok. Eleştirebiliriz belli çerçeveler içerisince. Ama onun kararını Rabbimiz Verecek. Bizler değil.


Umarım bana kızmamış ve kırılmamışsınızdır Mehmet Bey.
Sizi ve düşüncelerinizi beğenirim ve hep takdir ederim . Bu görüşünüzü yanlış anladım belki.
Ama anladığım kadarıyla yorum yaptım.

İyi Günler Canım Abiiim^
#5
Çok haklısınız kardeşim,ama dinimizde hiristiyanların bayramını kutlma diye bir şey yoktur ve hiristiyanlıkta yoktur islam geldikten sonra Allah katında tek din islam'dır,diğer dinlerin hükmü yoktur,onların adetine uyarak hindi ağaç harcama furyasına girmek dinen caiz deği.
Bir ayet" Sen onların milletlerine tabi olmadıkça ne yahudiler, ne de hıristiyanlar senden asla hoşnud ve razı olmayacaklar. De ki, gerçekten de Allah'ın hidayeti, hidayetin ta kendisidir. Şânım hakkı için, sana vahiyle gelen bu kadar bilgiden sonra, kalkıp da onların arzu ve heveslerine uyacak olursan, sana Allah'dan ne bir dost bulunur, ne de bir yardımcı. "

Yemek yeme ile ilgili olarak o yemeğini alıp karın doyurma yani o anda o yemeği yapanların aynı düşüncesini ruhunu inancını taşımadıktan sonra helel olduktan sonra ne sakıncası olabilir ki,önemli olan dinde olmayan bir şey için Müslüman olarak onun şekline uyarak o görüntüye girerek kutlamaktır, yoksa hoş geldin yeni yıl diye selamlaşmak muhabbet etmek sevinmekte ne zarar olabilir ki kardeşim.Körü körüne onun ruhuna girmek onlarla aynı anda sevinmek,çam ağacı,hindi kesmek(Kurban bayramında kurban kesmeyi vahşet sayan edepsizler)alış veriş çılgınlığı ile yapılan günahtır...Tabi ki kim günah işliyor işlemiyor bizi ilgilendirmez ama günah'a gideni görünce de uyarmak dinimizin gereğidir lakin yargılamak değildir...Eleştirileriniz için teşekkürler ederim birbirimizin fikirlerine saygı duymak dinimizin gereğidir ,teşekkürler ederim umarım kafanı karıştırmadım kardeşim selam ve dua ile..


#6
Sağol yakışıklı abiciğim açıklık getirdiğin için çok teşekkür ederim.
Saygılarımla.


#7
RİCA EDERİM GÖNLÜ GÜZEL KARDEŞİM SELAM VE DUA İLE...
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 

Forum

Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sitemiz bir paylaşım sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir, bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Herhangi bir konuda (şikayet, eleştiri, öneri, vb.) bizimle iletişime geçmek için tıklayın.
-

2005-2020 Tatliaskim.com

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 09:50 .