Ne İle Belli Olur? İzi Nedir? Neden Önemlidir?

#1


Ne İle Belli Olur? İzi Nedir? Neden Önemlidir?
İnsan olmak, ne ile belli olur? İnsan olmanın, belirtisi izi nedir? İnsan olmak, neden önemlidir? Bu sorular devam eder gider… İnsan olmak, gönlünde taşıdığı değerler ile insandır? İnsan olmanın izi belirtisi, insanlara yardımı ile gülümsemesi ile iz yapar , belli olur. İnsan olmak, insanların mutluluğu için çalışmakla önemlidir… Peki, bunlar neyle nasıl olur?

İnsan, kul önce Âlemlerin Rabbine teslimiyetle kul insan olur, iman eder Müslüman olurken , mümin olmanın güzelliği merhameti ile önce insan olur. Gönlünde taşıdığı, Nur Kur’an Nur Resul iman ve merhametin izleri yansıması ile belli olur, devamın da Nur Kur’an ve Nur Resul ve imanın gereği olarak, insanların mutluluğu için çalış dediği o vazgeçilmez çalışmanın gereğini yerine getirerek, insan olmak önemlidir. Yoksa Müslüman ve Mümin olmayanlar bu âlemde olmazsa, mutluluk sevinç insanlık hayatın güzelliği yaşamanın değeri hiçbir zaman bilinemez ve yaşanılamazdı… Burada Müslüman ve mümin olmak derken, Müslüman İslam dininde olan, mümin olarak İman eden inanan ve iman ederek İslam’ın emri gereğince yaşayan ve yaşatan, insanların huzuru için çalışanlar diyerek belirli olması amacıyla kullandım. İnsan Müslümanım der Kelime-i şehadetle Müslüman olur ve iman etmenin gereğini yerine getirmezse, sadece kendisi ve ailesi için çalışır vs.vs.

Hiç nefsi ve dünya için çalışan bir Müslüman olmayanın veya Müslüman oldum derken imanını gereklerini yerine getirmeyenin, başkalarının mutluluğu için çalışacağını düşünebilir misiniz? Elbette ki hayır! İnsanlar aç iken, kasasında milyon dolarları olan birisinin çıkarıp kasasındaki ile zekât ve sadakasını hakkı ile vereceğini ve ihtiyacı olana vermesini veya verdiğini düşünebilir misiniz? Yine hayır! Peki, zengin olan refah lüks içinde yaşayan birisinin veya gayrı Müslim’in, insanlığın refahını düşüneceğine inanabilir misiniz? Ebetteki hayır…

Bu dünyada Müslüman ve mümin olanlardan başkasının insanlara değer verdiğini insanın mutluluğu ve refahı için çalışacağını ve onlara değer verdiğini Müslümanlardan başkasında göremezsiniz ve görmenizde hiç mümkün değildir olamazda zaten. Çünkü bizi ve âlemleri yaratan Yüce Allah, bu dünyayı ve içindeki her şeyi insan için yaratmış ve neler yapılması gerektiğini adaletli bir çizgi ile çizmiş ve onu kendisine inananlara, bu şerefi onuru kullarına, nurdan nur Peygamberi aracılığı ve indirdiği Kur’an ile anlatmıştır. Gerçi biz tam anlamı ile İslam’ı bilmeyen imanın güzelliğinden bi habersiz yaşayanlar, asrısaadetteki Müslümanlar gibi olamazsak ta, Elhamdülillah Müslümanız ve yüce Allah’a Nur Resule iman etmiş, şerefli onurlu insan gibi insanıziman ederek, her ne kadar aramızda hain nefis şeytan ile olan

Müslümanlıktan haberi olmayan, ben Müslümanım diyen düşman fikirliler olmasına rağmen, elimizden dilimizden geldiğince Müslümanlığımızı az da olsa korumanın derdindeyiz Allah’a bin şükür. İnsanı alarak en güzel değeri veren İslam, insanı tek başına değil bir bütün kardeşlik bağı ile bağlayan ölümsüz bir imanla İslam’ı yaşayan ölse bile yaşatan ve cenneti dünyada yaşa ve yaşat diyen, duygu düşünce ve hayatı tek başına değil önce diğer insanların huzurla yaşaması için çalış ve onlar huzurlu olursa sende huzurlu olursun diyen İslam ile yaşaması ile insan ve kul olur. Taşıdığı bu nurdan İslam’ın izi belli olur hayatında yaşantısında ve insanların huzuru refahı yaşatması ile bu önem belli olur ve her an her yerde taşıdığı bu nurdan İslam’ın nuru yüzünde konuşmasında adımlarında…Belli olur, asırlar geçse de unutulmaz ve gönüllerde hep yaşar, tıpkı Âlemlere Rahmet Nur Peygamber ve ashabı gibi asrısaadeti yaşatmış bu nadide nurdan nuru taşıyanlar hiç unutulur mu, haliyle unutulmaz ve yolları hiçbir zamana terk edilmez hep izleri takip edilerek peşlerinden gülümseyerek, gülümsemeleri takip edilerek gidilir…Yani dünya da insanlıkça mutluluk ahirette mutluluk için vicdanını İslamiyet iman limanına bağlamış Müslümanların müminlerin bu anlamda çalışması varsa, bu dünyada huzurlu ve mutlu yaşanılır, yoksa başka bir şekilde huzurlu mutlu yaşanılması mümkün değildir.

Bu geceki Mübarek Miraç gecemiz hayırlara vesile olmasın diler âleminin uyanışına vesile olmasını, Yüce Allahtan diler, sizleri ve cümlemizi yüceler Yücesi Allah c.c. emanet ediyorum kardeşlerim, selam ve dua ile.
Mehmet Aluç-Kul Mehmet-
03-05-2016

İlginizi Çekebilir

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 

Forum

Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sitemiz bir paylaşım sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir, bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Herhangi bir konuda (şikayet, eleştiri, öneri, vb.) bizimle iletişime geçmek için tıklayın.
-

2005-2020 Tatliaskim.com

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 09:58 .