#21
Özellikle ceviz ağacında ebe oynardık. Akıllara gel Şimdi nasıl oynuyorduk diye düşünüyorum da o cesareti mümkün değil bulamam.

Hayvan otlatmış ya da yerel tabirle gütmüş olanlar bilir , güneş tepedeyken hayvan artık gölgelik yer arar. Bizde fırsattan istifade bir çoban arkadaşı bırakırdık hayvanların başında başlardık oyuna. Öncesinde ateş yakardık mısırlara yetişsin diye Neyse bir kişi ebe olurdu ağacın altında beklerdi. 20 ya da 30'a kadar sayarken diğer kişiler ağaca çıkardı. Ceviz ağacı esnek olduğundan ve yaprakları arasında kaymak rahat olduğundan onun üstünde oynardık. Ağaçtaki kişiler yerdeki ebeye sobelenmeden aşağı inip belirli bir noktaya değerlerdi. Taş ya da sopa her neyse. Ebe olan kişi yukarı çıktıkça bizler dalların çok ucuna doğru giderdik. Dallar eğildikçe eğilir , türlü akrobasi hareketlerinden sonra yere en yakın daldan atlanır taşa dokunurduk. Biz ebelemeceyi bayağı bir yukarı taşımışız anlaşılan. Tabi düştüğümüzün haddi hesabı yoktur.

Oyun bitince en çok ebe olana keçilerin ve koyunların nöbetini verir biz gölgelikte mısır közlerdik Kaç kere ebe oldum bilmem.

Değişik bir tadı vardı ağaçta kovalamacanın.

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 

Forum

Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sitemiz bir paylaşım sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir, bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Herhangi bir konuda (şikayet, eleştiri, öneri, vb.) bizimle iletişime geçmek için tıklayın.
-

2005-2020 Tatliaskim.com

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 12:27 .