Sosyal medya sizsiniz

#1
Sosyal medya sizsiniz
Kullanıcılar içerik yaratmanın bir adım ötesinde medyanın kendisi oluyor, internet Web 2.0 döneminden bir sonrakine geçiyor.
A. Kıvanç Tanrıkulu
İnternette kullanıcılara içerik yaratma fırsatı veren ortamlar çoğumuzun hayatını değiştirdi. İçe¬riği çığ gibi büyüyen Web 2.0 siteleri kısa zamanda en popüler online ortamlara dönüştü. Web üzerinden erişilebilen sayfaların sayısı hızla artarken, herkesin her istediğini yayınlayabilmesi yüzünden kalite düştü, kopya içerikler mantar gibi çoğaldı. Gelişmelerin geldiği son nokta, "sosyal medya" kavramının son zamanlarda sıkça anılmasına sebep olmaya başladı.
Sosyal medya için Wikipedia, "yüksek erişilebilirlikli ve ölçeklenebilir yayıncılık teknolojilerini kullanan insanların yarattığı bilgi içeriği" tanımını sunuyor. Ne kadar da anlaşılabilir bir tanım değil mi? Ben size kısa yoldan açıklayayım: Sosyal medya sizsiniz. Keşfettiklerinizden ve önerdiklerinizden, okuduklarınızdan ve yazdıklarınızdan, kendinize saklamayıp paylaştıklarınızdan oluşan bir bilgi ve içerik bulutlarını siz de her gün sosyal medyaya ekliyorsunuz. Bu işin vakti vaktinde temellerini atanlarsa komik, ilginç ya da ibret verici içeriğe sahip e-posta iletilerini elden ele dolaştıranlar. Yani bugünkü sosyal medyanın temellerinde "Fw:" kültürü var. Facebook, FriendFeed, Twitter gibi servisleri geliştirenler, internet kullanıcılarının karşılık beklemeden paylaşmalarına dayanan servisler oluşturuyor ve milyonları peşlerine takmayı başarıyorlar. Aslında "karşılık beklemeden" demek çok da doğru olmayabilir. Belki de bir FriendFeed kullanıcısı, keşiflerini ve düşüncelerini bu ortamda paylaşırken diğer kullanıcılardan da kendisi gibi paylaşımlarda bulunmalarını bekliyor.
Sosyal medyanın hızla gelişmesi bizim gibi araştırmaya ve keşfetmeye meraklı insanlar için genel anlamda mutluluk verici. Bahsettiklerimin web'de dolaşan minik videolardan, komik fotoğraf karelerinden ibaret olduğunu düşünmeyin sakın. Sosyal medya ortamları çok daha ötede kültürel gelişimimizi hızlandırıyor. Birbiriyle iyi iletişim kuran ekiplerin daha başarılı olduğunu, Japonlar gibi iyi organize olan toplumların birlikten kuvvet doğurarak nasıl ilerlediklerini hepimiz biliyoruz. İşte sosyal medya kavramı da geliştikçe böyle hızlandırıcı bir katkı yapacak toplumların gelişimine.
İşin ticari yönü
Servislerini ücretsiz olarak sunan sosyal ağ benzeri servislerin gelir yaratmak hususunda sıkıntı çektiğine dair haberleri sıkça duyuyoruz. Sosyal medyanın parçası olan birçok servisin henüz gelir modeli yok ya da dişe dokunur gelirleri yok. Başarıları şimdilik kayıtlı kullanıcı sayılarıyla ölçülüyor. Neyse ki, dünya genelinde internet yatırımlarına bakış açısı henüz "Kullanıcıya yararlı bir iş yap, elbet bir gün
para da kazanırsın!" şeklinde olduğundan, sosyal medyadaki gelir probleminin kullanıcıya yansıyan bir tarafı da yok. Tabii "Facebook ücretli olacakmış!" gibi söylentiler zaman zaman ortalıkta dolaşmıyor değil. Bahsettiğim online servislerin kurucuları daha doğru dürüst emeklerinin karşılığını almaya başlamadan, olaya dışarıdan dahil olan şirketler sosyal medyayı kullanarak çok düşük maliyetlerle tanıtım yapma fırsatlarını araştırıyorlar. Geçtiğimiz ay gelen bir e-posta, THY'nin beni FriendFeed'de takibe aldığını söylüyordu. Postayı görür görmez "reklam kokan hareketler bunlar" diye düşündüm. Haksız da değildim. Tahminen THY'nin halkla ilişkiler departmanının planladığı bir hareketti bu. FirendFeed'de bir hesap açılacak, mümkün olduğuca çok insanın bundan haberdar olması sağlanacak, şirkete sosyal medya ortamlarında tanıtım imkânları yaratılacak... Yoksa Türk Hava Yolları beni neden takip etsin? İşin biraz daha derinine inmek için şirketin sitedeki profiline göz attım hemen. THY adıyla bir hesap açılmış, Türk Hava Yolları logosu tanıtıcı resim olarak kullanılmış ve tahminen FriendFeed'de yer alan kullanıcılar eldeki bir kaynağa göre alfabetik sırayla takibe alınmaya başlanmış. Nedendir bilemiyorum ama daha kullanıcı adları A harfi ile başlayanların eklenmesi dahi bitirilmeden durmuş bu operasyon. Belki daha sonra devam edecekler, belki de vazgeçtiler bu işi yapmaktan. Büyük kitlelerin gönlünü almak hususunda internet üzerinde yapılan çalışmaların en bilinenlerinden biri Ekşi Sözlük'e verilen reklamlar. Sitede reklamları yayınlanan markalar sivri dilli sözlük yazarlarından korunamasa da Ekşi Sözlük'e reklam vermek markaların işine yarıyor olmalı. Zira sözlüğü zaman zaman farklı renklere bürünmüş şekilde görüyoruz. Kısacası sosyal medyanın temeli sosyalleşmekten ve hoşça vakit geçirmekten başka isteği olmayan internet kullanıcılarına dayansa da farklı sektörlerdeki birçok şirket sosyal medya ortamlarında bulunmak, bu yolla internet kullanıcılarını kucaklamak isteyecek. Özellikle büyük kullanıcı kitlelerine hitap eden şirketlerin artık "sosyal medya iletişimi" gibi bir dertlen de olacak. Halkla ilişkiler alanında hizmet veren firmalar, müşterilerine sundukları önerilere sosyal medya tabanlı hizmetleri de ekleyecekler.
Tadını çıkarın
Blog'lar, mikro
blog servisleri, sosyal ağlar gibi online ortamlar öncelikle kullanıcı olarak ilgimizi çeken içeriğe ulaşmamız için var. Henüz yapmadıysanız, takip ettiğiniz blogların RSS kaynaklarını tarayıcınızın araç çubuğuna ya da RSS okuyucunuza ekleyerek işe başlayın. Birçok blog'cunun güncellemelerine FriendFeed üzerinden ulaşmanız da mümkün. Üstelik FriendFeed, güncellemeleri çok kullanışlı şekilde önünüze serebiliyor. FriendFeed'i ilk defa kullanıyorsanız FFHolic.com adresindeki servis sayesinde takip etmek isteyeceğiniz birçok kişiyi keşfedebilirsiniz. Zaten birkaç sayfa çevirdiğinizde Friend Feed ve FFHolic ile ilgili bir dosya konusu karşınıza çıkacak.
Siz de paylaşın
Facebook, Twitter, FriendFeed gibi ortamlarda duygu, düşünce ve keşiflerinizi paylaşabilirsiniz. Yaptığınız bir işle ilgili diğer kullanıcıların fikrini sorabilir, eleştirilerini alabilirsiniz. Bu tür ortamlarda paylaştık¬larınız kısa sürede arkadaşlarınızın arkadaşlarına, takipçilerinizin takipçilerine kadar ulaştığından geniş bir kullanıcı topluluğuyla iletişime geçmek kısa zamanda mümkün oluyor.

İlginizi Çekebilir
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 

Forum

Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sitemiz bir paylaşım sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir, bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Herhangi bir konuda (şikayet, eleştiri, öneri, vb.) bizimle iletişime geçmek için tıklayın.
-

2005-2020 Tatliaskim.com

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 05:58 .