Sponsorlu Bağlantılar:
  Küçük Mucitlerin Büyük İcatları
Kayıt ol Yardım Ajanda Skorlu Flash Oyunlar Lahana Çorbası Konuları Okundu Kabul Et
Cevapla
Seçenekler
Alt 07-06-2009, 15:56 #1

Eмel R.

Cem Adrian

Küçük Mucitlerin Büyük İcatları

Galatasaray İlköğretim Okulu öğrencileri, uzaktan kumandayı bulan aletten, kibritli muma, radyasyon savardan erimeyen dondurmaya kadar bir çok icadını Cahit Arf Bilim Şenliği'nde sergiledi.

Okul bahçesinde gerçekleşen şenlikte soruları cevaplayan Okul Müdürü İhsan Zeren, Okul Aile Birliği Bilim Kurulu önderliğinde bu yıl ilk kez düzenlenen bilim şenliği ile öğrencileri bilimsel projelere sevk etmeyi amaçladıklarını söyledi. Öğrencilerin yaratıcılığını ön plana çıkaracak çalışmalara öncelik verdiklerini ifade eden Zeren, ''Şenlikte 200'e yakın öğrencinin 51 projesi yer aldı'' dedi.
Zeren, bilim şenliğini bir dönem Galatasaray Lisesi'nde matematik öğretmenliği yapan, ünlü matematikçi Cahit Arf'ın adına düzenlediklerini belirtti.
İhsan Zeren, şenliği bütün öğrencileri bilimsel çalışmaya teşvik etmek amacıyla yarışma şeklinde düşünmediklerini ancak önümüzdeki yıllardan itibaren şenliğin yarışmalı olacağını ifade ederek, projelerden bazılarını gelecek yıl Milli Eğitim Bakanlığınca düzenlenen ''Bu Benim Eserim'' adlı proje yarışmasına göndereceklerini bildirdi.
ÖĞRENCİLERİN İCATLARI ŞAŞIRTTI

İlköğretim okulu öğrencilerinin birbirinden ilginç buluşları görenleri şaşırttı. Projeler arasında balığı yakalayınca sinyal veren ''elektronik olta'', tek kolu olanların kullanımı için ''çatal-bıçak'', denizdeki kirli atığı ayrıştıran ''arıtma gemisi'', gıdalarda radyasyon olup olmadığını ölçen ''radyasyon savar'', yağmur sularının toprak altında depolanmasını ve sulama amaçlı kullanılmasını sağlayan sistem dikkati çekti.
Kaybolan uzaktan kumanda aletini bulmaya yarayan buluşuyla şenlikte yer alan 2. sınıf öğrencisi Birge Mine Gümüş, uzaktan kumanda aletlerinin sık sık kaybolduğunu ve insanların da bulmak için uzun süre çaba sarf ettiklerini anlatarak, ''Ben de bundan yola çıkarak, bu aleti yaptım. Artık insanlar rahatlıkla uzaktan kumanda aletlerini bulabilecek'' diye konuştu.
Aletin çalışma prensibi şöyle:
''Televizyon üzerine yerleştirilen sistemin butonuna basınca gönderilen sinyal, uzaktan kumanda üzerinde bulunan sistem tarafından algılanıyor, kumanda ışık ve sesle yerini belirli ediyor.''
Rüzgar enerjisinden elektrik üreten projesiyle şenlikte yer alan 2. sınıf öğrencisi Armağan Çebi de icadını ''İnsanlar evlerinin çatısına pervane koyup ışıklarını yakabilirler. Böylece daha temiz enerji sağlamış oluruz. Böylece elektriği de daha az harcamış oluruz'' diye anlattı.
''ŞEMSİYELİ DONDURMA''

1. sınıf öğrencisi Duru Yurdakul ise ''erimeyen dondurma'' projesi ile şenliğe katıldı. Dondurmayı güneşten koruyacak külah üstü şemsiye ve dondurma toplarının altına yerleştirilen buz sistemine dayanan proje hakkında bilgi veren Yurdakul, ''Dondurma yerken hızla eridiği için bu projeyi geliştirdim. Projem sayesinde dondurma erimiyor'' dedi.
1. sınıf öğrencisi Ecem Bilen de ''kibritli mum'' icat etti. Bilen projesini ''Yaşlılar ve sakatlar yerlerinden zor kalktıkları için ve karanlıkta mumu zor buldukları için bu projeyi geliştirdim. Bu fosforlu muma eriştiklerinde üzerine yerleştirilmiş olan kibritle mumu rahatlıkla yakabilecekler'' diyerek anlattı.
Dedesi ile tohum dikerken zorlanan 2. sınıf öğrencisi Beyza Bayraktar ise ''tohum ekme makinesi'' yaptı. Bayraktar ''İcadım insanların tohum ekmesini kolaylaştıracak'' diye konuştu.
2. sınıf Sudem Ayaz, ''Macunlu diş fırçası'' icat etti. Macun ile diş fırçasını bir arada tutan aletin daha az yer kapladığını belirten Ayaz, macun bittiğinde diş fırçasının kullanım süresinin de bittiğini anlattı. Ayaz, icadının kullanıma sunulması için çalıştığını dile getirdi.

Görüntüleme:3886, Cevaplar:0

Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
SeçeneklerKüçük Mucitlerin Büyük İcatları Konusuna Benzer Konular

Küçük Sırlar'a büyük aşk...


Seyirciden hayli ilgi gören Küçük Sırlar dizisinin setinde bir süredir aşk rüzgarları esiyor... Dizinin genç oyuncuları Dilara Öztunç ile...

sOn yIllArIn En bÜyÜk İcAtlArI :D


beğendiyseniz replerinizi esirgemeyin (:

*''KüÇüK aMa BüYüK aDamLaRa''*


herkezin bir rengi vardır... herkezin bir bakışı... aslında aşk iki aynı rengin birleşmesi değildir... olucaksa aşk... sütün kahveye platonik...

küçük ama büyük


bir adam varmış küçük ve sessiz ada tek yaşayan.Sessiz sakin bir hayatı seviormuş.Balık tutuyor elektrik hiç bi şekilde yok sadece tek ve sessiz...

Dünya küçük, aşkın büyük askin büyük...(bence okumalisiniz)


Bir gece yarısı… Derin sessizliğin tam ortası. Bir kalp çıtırtısı yankılandı boş sokaklarda. Giden gitmeyi bilmiyor; kalanın acı çekmeyi bildiği...
Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 21:15 .