'3G'yi çok sevdik'

#1
'3G'yi çok sevdik'Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv, diğer operatörlere göre 2 kat hızlı olduklarını söyledi.

Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv, Turkcell 3G’nin diğer operatörlere oranla 2 kat kadar daha hızlı olduğunun, aldıkları sertifikayla belgelendiğini kaydetti.

Süreyya Ciliv, bazı gazetecilerle yaptığı sohbette 3G uygulamasının ilk ayını değerlendirdi.

A tipi lisans için 1 milyar lira kaynak yaratıldığını, tüm yatırımlarla birlikte Türk ekonomisine kriz döneminde 3G ile 5 milyar liraya yakın katkı sağlandığını anlatan Ciliv, aynı zamanda dünyada kriz yaşandığı için sistemi çok iyi fiyatlara kurabildiklerini, ekipmanlara 3 yıl öncesine oranla yaklaşık yüzde 50’lik bir maliyet avantajıyla sahip olduklarını kaydetti.

Lisansta ise ilk tekliflerini verdiklerini eylül 2007’de, kazanmak için minimumun üzerinde teklif attıklarını ve rakiplerinin ihaleye girmediğini anımsatan Ciliv, 2 yıl sonraki ihalede devletin Turkcell’in verdiği teklifi minimum seviye olarak belirlediğini, bu nedenle yüzde 30’luk bir artıştan söz edilebileceğini anlattı.

O dönemde bu sistemin Türkiye için gerekli olmadığını, erken olduğunu düşünenlerin varlığına işaret eden Ciliv, ancak Turkcell’in kazanmaya kararlı olduğunu ve teklifleri bu vizyona göre verdiğini dile getirdi.

"İngiltere bu işi 8 sene önce denedi olmadı" tarzında düşünceler olabileceğini ama önemli bir detayın göz ardı edildiğini ifade eden Süreyya Ciliv, o dönemki 3G ile şimdi arasında 100 misli hız farkı olduğunu vurguladı.

Turkcell’in Türkiye’deki en iyi 3G altyapısını kurduğunu, dünyada 120 ülkede 3G olduğunu ancak HSPA olarak tanımlanan son teknolojiyi Türkiye ile birlikte 9 ülkenin kullandığını belirten Süreyya Ciliv, "Turkcell 3G diğer operatörlere oranla 2 kat kadar daha hızlı, bu belgelendi" dedi.

Uygulamanın başladığı günden bu yana geçen yaklaşık 5 haftada 3 milyon abonenin 3G’ye geçmek için başvuru yaptığını, tahminlerinin üzerinde bir taleple karşılaştıklarını söyleyen Süreyya Ciliv, WINN’ın "yok sattığını", stokların 3-4 günde tükendiğini, bayiilerde sıralar olduğunu belirtti.

Turkcell’in sahip olduğu mağazalarda satılan telefon cihazlarının yüzde 90’nın 3G’li olduğunu bildiğini, internete bağlanmak için gerekli SIM kartın cihaza gömülü olduğu netbook satışlarının ise "patladığını" anlatan Süreyya Ciliv, bu cihazlara talebin yüksek olduğunu belirterek, satışların başladığı dönemde ilk siparişin Batman’dan geldiğini kaydetti.

3G’nin ekonomiye olumlu etkisinin altını çizen Ciliv, Türkiye’yi ziyarete gelen turistlerden de 3G kullanımı için yüksek talep olduğunu, uygulamanın turizm açısından da değer yaratan yanları olduğunu bildirdi.

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv, sözünü ettiği bu satışların bilançoya etkisine ilişkin soru üzerine, doğal olarak gelire pozitif etkisi olacağını, detayları üçüncü çeyrek sonunda açıklayacaklarını söylemekle yetindi.

Olayın genel çerçevesinin PC ve cep telefonundan yepyeni bir dünyaya, döneme doğru çevrildiğini vurgulayan Ciliv, Google’da pizza diye aratıldığında ekrana milyonlarca sonuç döküldüğünü ancak, gerekli olanın size en yakın pizzacı olduğunu, bunun da cep PC ile sağlanabileceğini, bu şekilde önümüzdeki günlerde, yıllarda hizmeti, içeriği daha da kişiselleştirmenin mümkün olabileceğini dile getirdi.

Süreyya Ciliv, Turkcell 3G’nin diğer operatörlere göre 2 kat kadar daha hızlı olduğunun P3 Solutions’ın yaptığı testlerle belgelendiğini, sertifika alındığını söyledi.

Ciliv, kule yatırımlarını diğer operatörlerle paylaşmaya da açık olduklarını belirtti.

En iyi kapsama ve kalitenin Turkcell’de olduğunu, Türkiye’nin 81 il merkezinde nüfusun yüzde 60’nın kapsama altında olduğunu yineleyen Ciliv, 104 ülke 185 operatörle dolaşım kapsaması olduğunu ve Turkcell’in ilk günden itibaren HSPA ile hizmet verdiğini, Turkcell’in ilk günden 3G’de lider olduğunu ifade etti.

-DİYARBAKIR, ELAZIĞ GÖRÜNTÜLÜ KONUŞMADA ÖNDE-

Uygulamanın teknik detayları ve bir aylık sonuç verilerine ilişkin sunum yapan Turkcell 3G Program Yöneticisi Sertan Eratay ise 3G kullanıcılarının yüzde 50’sinin 35 yaş altında, erkek-kadın dağılımının yüzde 50-50 olduğunu, en çok 3G kullanıcısının 3 büyük ilde bulunduğunu, günlük data tüketiminin 2,3 katına, kişi başına data kullanımının 2 katına çıktığını anlattı.

Paketlerin yüzde 90’ının 4GB olduğunu, 2008 yılında yaptıkları toplam modem satışının 2,3 katını 1 ayda gerçekleştirdiklerini, 60 binden fazla WINN&Netbook sattıklarını belirten Eratay, 3G kullanımında yüzde 60 ile en çok cepten internet kullanıldığını, cepten 1 ayda 100 binden fazla video izlendiğini, ayrıca Mobil TV kullanımına ilişkin olarak da en çok futbol, haber ve yarışma programlarının izlendiği bilgisini verdi.

3G ile gerçekleştirilebilen diğer uygulama, görüntülü konuşmayla ilgili istatistikleri de veren Eratay, en çok görüntülü konuşma yapılan ilk 5 ilin Diyarbakır, Elazığ, İstanbul, Malatya, Trabzon olarak sıralandığını, toplam 5 milyon dakika görüntülü konuşma yapıldığını kaydetti.

3G’nin yeni kullanım alanlarına da değinen Sertan Eratay, bilinen uygulama alanları dışında eczanelerin stoklarını takip etmek için 3G kullanacağı, ayrıca bir bankanın da ATM yedekleme sistemlerini bu yolla yapmaya hazırlandığı örneklerini verdi.

-İŞİTME ENGELLİ YURTTAŞLAR İÇİN ÜCRETSİZ-
Görüntülü çağrı merkezi hizmeti de verdiklerini ifade eden Eratay, işitme engelli yurttaşların bu yolla kimseden yardım almaksızın yüz yüze hizmet alabildiğini, ayrıca işitme engelli vatandaşların görüntülü çağrı merkezini aramalarının ücretsiz olduğunu belirterek, görüntülü çağrı merkezi uygulamasına başladıkları ilk günlerde ilginç vakalar da yaşadıklarını, arayan bazı müşterilerin tüm ev halkını operatöre tek tek tanıştırdığını söyledi.

Sertan Eratay konuşmasını, "Üç alanda Turkcell farkı: En geniş kapsama, en hızlı 3G. En yenilikçi ve en kullanışlı servisler, en ileri teknolojiye uygun fiyat..." diye tamamladı.

İlginizi Çekebilir
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 

Forum

Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sitemiz bir paylaşım sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir, bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Herhangi bir konuda (şikayet, eleştiri, öneri, vb.) bizimle iletişime geçmek için tıklayın.
-

2005-2020 Tatliaskim.com

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 00:35 .