Türkiye'de üretilen ilk uydu fırlatıldı
Kayıt ol Yardım Ajanda Skorlu Flash Oyunlar Tatlı Portal Konuları Okundu Kabul Et
Cevapla
Seçenekler
Alt 23-09-2009, 15:59 #1

Derinkoma

Mutsuz.

Türkiye'de üretilen ilk uydu fırlatıldıTürkiye'de üretilen ilk uydu fırlatıldı
İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Uzay Mühendisliği Bölümü tarafından Türkiye'de üretilen ilk uydu olan ''İTÜpSAT1'', Hindistan'dan uzaya fırlatıldı.
Alınan bilgiye göre, Türkiye saatiyle 09.19'da Hindistan Uzay Araştırmaları Kurumu (ISRO) tarafından PSLV C-14 roketi ile yerden 720 kilometre yüksekteki yörüngesine yerleştirilmek üzere fırlatılan küp şeklindeki uydu, dünyanın kıtasal ölçüde fotoğraflarını çekebilecek.

Uydunun, Türkiye saati ile 09.35'te roketten ayrılarak yörüngesine yerleşmesi ve yörüngesinde saniyede yaklaşık 7,5 kilometre yol alarak dünyayı yaklaşık 90 dakikada bir dönmesi bekleniyor.
PSLV roketi ile Türkiye uydusuna ek olarak Hindistan tarafından üretilen Oceansat-2 uydusu yanında 4 Alman ve 1 İsviçre uydusu da yörüngeye yerleştirilecek.
Projeye İTÜ Makine Mühendisliği Bölümü'nün uydu titreşim testleri, Elektronik Bölümü'nün de uydu anteni ile ilgili olarak önemli destek verdiği ifade edilen açıklamada, TÜBİTAK 1001 programı tarafından da desteklenen proje bütçesinin önemli bölümünün İTÜ tarafından sağlandığı kaydedildi.
Bu desteklerle 2 adet uydunun tasarım ve üretimine ek olarak ''Uzay Sistemleri Tasarım ve deneme Laboratuvarı'' ile ''Küp Uydu Haberleşme Laboratuvarı''nın da oluşturulduğu ifade edilen açıklamada, uydunun fırlatma ve uzayda çalışabilmesi için gerekli tüm testlerin İTÜ'deki mevcut laboratuvarlarda yapıldığı bildirildi.
PSLV roketinin, Türkiye uydusuna ek olarak Hindistan tarafından üretilen Oceansat-2 uydusu yanında 4 Alman ve 1 İsviçre uydusunu da yörüngeye yerleştireceği kaydedildi.
Açıklamada, görüşlerine yer verilen ve projenin yürütücülüğünü üstlenen İTÜ Uzay Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Alim Rüstem Aslan, ''İTÜpSAT1'in toplam kütlesi 1 kilogram ve boyutları 10x10x10cm'dir. Uydu bir VGA kameraya ek olarak sıcaklık, ivmelenme ve manyetik alan ölçümü yapan duyargalara sahiptir. Yer yüzeyinden 720 kilometre mesafeye yerleştirilecek olan İTÜpSAT1, dünyamızın kıtasal ölçekte resimlerini çekerek yine İTÜ Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi'nde proje ekibi tarafından kurulan yer istasyonuna iletecek. Uydu bilgisayarı tarafından kaydedilen sıcaklık, ivmelenme ve diğer bilgiler de yer istasyonuna düzenli olarak aktarılacak'' ifadesini kullandıBenzer Konular

Görüntüleme:230, Cevaplar:2

İlginizi Çekebilir >
Alt 25-09-2009, 15:46 #2

aloneboy1903

Yasaklı Üye

Ama niye Hindistan'dan fırlatıldı?
Neyse.Bu da güzel.

Alt 25-09-2009, 17:12 #3

" Milkey "

Foruma Alışıyor


tskler

Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 20:12 .