Yeni Facebook Hoaxı

#1
Facebook üzerinde çeşitli yalan haberlerin (hoax) üzerine bir tane daha eklendi. Bu sefer son kullanıcıları hedef alan hoax; özellikle türk kullanıcıları hedef almış.
Hoax içeriği aslında diğerleriyle benzersiz değil. Sosyal mühendislikten yola çıkılan Hoax kullanıcılara ilgili eylemin yapılmaması durumunda facebook hesaplarının; facebook tarafından kapatılcağını insanların bilinç altında sokuyor. Son kullanıcı bu mesajı deli gibi facebook duvarlarına yazıyor.
Peki Hoax Nedir ?
Hoax kökeni ingilizce olan kelime anlamı itibari ile internette yayılan yalan habere denir. Bu yalan haberi çıkarana veya yayana Hoaxer veya Social Engineer denir.
Hoax Etkisi Nedir ?
Etkisi kullanıldığı alana ve kitleye göre değişir. Yeri geldiğinde iyi bir reklam malzemesi, iyi bir savunma aracı ve iyi bir saldırı aracı olarak kullanabilir. İstenilen kişi ve kurum / kuruluşa tutarlı bir hoax ile aşağılayabilir veya yüceltebilirsiniz. Ama bunları yapmanız için kitlenizi iyi seçmeniz, hoax içeriğinin çok tutarlı olması ve bir konu ile ilişkilendirilmesi ve yayacağınız alanın ortama müsait olması gerekmektedir.
Hoax hangi ortamları sever ?
Hoax kısaca özellikle son kullanıcıların anlık girdiği sistemleri sever. Eposta, Facebook, MySpace, Twitter ve msn gibi anlık iletişim platformlarında boy gösterir.
Yayılma Hızı Nedir ?
Etkili bir reklam ile bir virüsten daha hızlı yayılır.
Zararlı Mıdır ? Riski Nedir ?
Ortama, Alana, Kitleye göre riski değişebilir. Örneğin bir deprem hoaxı bütün insanları 1 gece dışarıda uyumasına sebep olabilir.
Son olarak bu tür haberlerin aslı astarı olmadan inanmamanızı , kaynağın saygın medya kuruluşu olsa bile herhangi bilgi ve metaryellerinizi bu haber doğrultusunda kullanmamanızı uyarırız.
Facebooktaki Hoax ( Yalan Haber ) Örneği:
" Tüm Facebook kullanıcılarının dikkatine:
Facebook son zamanlarda aşırı derecede kalabalıklaştı. Birçok kullanıcı Facebook'un yavaşlamasından şikayetçi. Kayıtların gösterdiğine göre bunun sebebi çok fazla aktif olmayan kullanıcı olması. Öte yandan çok fazla yeni Facebook kullanıcısı var. Biz bu mesajı, kullanıcıların aktif olup olmadığını bulmak için çevrenize gönderiyoruz. Eğer aktif kullanıcı iseniz lütfen 15 kişiye bu mesajı kopyala+yapıştır yapın (yani gönderin diyor).

Bu mesajı 2 hafta içinde göndermeyenler, yeterli boş alan açılabilmesi için tereddütsüz silinecektir.
Eğer Facebook hâlâ çok kalabalık olursa kibarca bir parça bağış isteyeceğiz (ödemeli yapacaklar kelekler). Fakat bu mesajı tüm arkadaşlarınıza gönderdiğinizde bize kimlerin aktif kullanıcı olduğunu gösterecek ve üyeliğiniz silinmeyecektir.... Devamı... Devamı... Read more


Facebook kurucusu "İlginizi Çekebilir
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 

Forum

Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sitemiz bir paylaşım sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir, bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Herhangi bir konuda (şikayet, eleştiri, öneri, vb.) bizimle iletişime geçmek için tıklayın.
-

2005-2020 Tatliaskim.com

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 16:04 .