Sponsorlu Bağlantılar:
  Cep telefonları nasıl dinleniyor? Kimlerin telefonları, nasıl dinleniyor?
Kayıt ol Yardım Ajanda Skorlu Flash Oyunlar Lahana Çorbası Konuları Okundu Kabul Et
Cevapla
Seçenekler
Alt 22-10-2009, 07:39 #1

bebestom

~Sanma Şâhım ~

Cep telefonları nasıl dinleniyor? Kimlerin telefonları, nasıl dinleniyor?

Cep telefonları nasıl dinleniyor?


Cep telefonları nasıl dinleniyor? Kimlerin telefonları, nasıl dinleniyor?
Türkiye Bilgisayar Mühendisleri ve Programcıları Derneği Başkanı Yılmaz Sönmez, Telekulak Araştırma Komisyonu’na bilgi verirken, cep telefonlarının IMEI kimlik numaralarıyla dinlenebildiğini açıkladı. Yollanan SMS aracılığıyla casus yazılım yüklenen telefonların konuşmaları kaydedildiği gibi, mesajları da izlenebiliyor.

TBMM Telekulak Araştırma Komisyonu’na bilgi veren Türkiye Bilgisayar Mühendisleri ve Programcıları Derneği Başkanı Yılmaz Sönmez, cep telefonlarının IMEI adı verilen kimlik numaraları öğrenildiğinde kolaylıkla dinlenebildiğini anlattı. Sönmez’in Komisyon tutanaklarına da geçen açıklamalarına göre cep telefonlarında dinleme şöyle gerçekleşiyor.

Mesaj atılıyor
Dinlenecek olan cep telefonuna müzik, resim veya video indirilecek bir internet adresinin bulunduğu SMS gönderiliyor. Cep telefonu kullanıcısı, kendine gelen bu SMS’i açıp içindeki internet adresine tıkladığında cep telefonu GPRS üzerinden internete bağlanıyor ve özel olarak hazırlanmış ’trojan’ adı verilen casus yazılımı cep telefonuna yüklüyor.

Kontrol telekulakta
Bu Casus yazılım ile dinlenecek kişinin cep telefonu artık telefonu dinlemek isteyenlerin kontrolüne geçiyor. Casus yazılım o cep telefonu aradığı veya arandığı zaman bunu kaydediyor ve bir ses dosyası şeklinde istenen adrese yine internet üzerinden gönderiyor. Cep telefonu bu işlemi yaparken, telefon sahibi hiçbir şey hissetmiyor.

SMS’ler de izleniyor
Cep telefonuna yüklenen casus yazılım sadece konuşmaları kaydedip, istenen yere ulaştırmakla yetinmiyor. Bu casus programlar, dinlenen cep telefonuna gelen ve giden SMS’lerin birer kopyasını da dinleyen kişinin cep telefonuna veya elektronik postasına gönderiyor.

Ortam dinleme
İçine casus yazılım yüklenen cep telefonları bulundukları ortamın da dinlenmesini sağlıyor. Bu casus yazılımlar, kullanıcı cep telefonunu kapatsa bile çalışabiliyor. Çünkü, bu yazılım telefonun üzerindeki kapatma tuşuna basıldığında sanki telefon kapanmış gibi ekranı karartıyor ve telefon üzerindeki sinyal ışığının yanmasını engelliyor. Böylece, telefon görüntü olarak kapanmış gibi olsa da aslında çalışmaya devam ediyor. Telefon çalışırken de casus yazılım cep telefonunun mikrofonu ile ortamdaki sesleri kaydedip yine telekulaklara ulaştırıyor.

Tuşlarla komut
Casus yazılımın yüklendiği cep telefonuna dinleme komutları telekulak tarafından cep telefonuyla gönderiliyor. Yıldız, kare (*#) yazıp aradığınız numarayı yazarsınız, üstüne yıldız, kare (*#) dediğinizde, telefon her açıldığında ortam dinlemeyi o bildiğiniz noktaya, ister dinledikten sonra paket olarak atabilir, ister anlık olarak dinleyebilir, isterse o an telefon görüşmelerini kaydedebilir.

Başbakan’a pasif oda
Yılmaz Sönmez, dinlenmenin önüne geçilebilmesi için Başbakan ve bakanların kullanabilecekleri ’pasif odalar’ kurulmasını önerdi. Sönmez’in önerdiği pasif oda, her türlü radyo sinyalinden izole edilen odalar anlamına geliyor. Bu odalara girildiğinde cep telefonu sinyalleri de dahil her türlü yayın sinyali bloke oluyor. Yine bu odalarda kullanılan özel frekans yayıcılar ile, eğer ortamda kayıt yapan bir cihaz varsa bunun da kayıt yapması önlenebiliyor.

IMEI numarası nasıl öğrenilir
CEP telefonları üretilirken, her telefonun üzerindeki çipe International Mobile Equipment Idendity’nin (Uluslararası taşınabilir cihaz kimliği) kısaltması olan IMEI adı verilen kimlik numaraları yüklenir. Cep telefonunuzun IMEI numarasını öğrenmek için *#06# tuşlarına basmak yeterli.

Cepten dinleme maliyeti 600 YTL
CEP telefonlarına yüklenen casus yazılımlar Türkiye’de de kolayca edinilebiliyor. Bu yazılımların fiyatları özelliklerine göre 600 YTL’den başlıyor ve 5-6 bin YTL’ye kadar çıkabiliyor. Bu casus yazılımlar her türlü cep telefonu işletim sistemi ile kullanılabiliyor.
Bu yolla herkesi fişliyorlar

GENELDE cinayet masasındaki polislerin kullandıkları bir yöntemden de bahseden Sönmez, şöyle konuştu: "Cep telefonu bulunduğu noktada bir sinyal veriyor, kayıtlanıyor. Artık Türkiye’de 70 milyonun nereye gittiği kaydediliyor. Cep telefonu olan kişi, adı soyadıyla login kaydı olarak fişleniyor. Bir aile katledildi. Odanın içinden yansıyan 13 sinyali toplayarak 8 saat sonra katillere ulaştılar. Hepimiz fişleniyoruz aslında." - HÜRRİYET


KİMİN TELEFONU DİNLENİYOR?

Şahin, kamuoyunda çokça tartışılan "telefon dinlemesi"yle ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu. İşte Şahin'in anlattıkları:
HABERTÜRK'te Soru-Yorum programında Özay Şendir ve Balçiçek Pamir'in sorularını yanıtlayan Adalet Bakanı Mehhmet Ali Şahin, kamuoyunda çokça tartışılan "telefon dinlemesi"yle ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu. İşte Şahin'in anlattıkları:

TELEFON DİNLEMELERİ
"'Türkiye'de 70 milyon dinleniyor' diyorlar. Böyle birşey mümkün değil. Ben mesela dinlendiğimi düşünmüyorum. Kimlerin telefonu dinlenir, hangi koşullarda dinlenir, kim dinler, kararı kim verir? Bunların bilinmesi gerekiyor.
2005 yılının 1 haziranında ceza muhakemeleri kanunu yürürlüğe girdi. Adli dinleme ile ilgili bir madde. Bu maddeye göre soruşturma olacak, suç isnadı olacak, kişinin hakkındaki suç isnadı ciddi olacak, onunla ilgili bilgi edinme başka yoldan mümkün olmayacak. Savcı hakime talepte bulunacak. Hakime kişinin telefon numaralarını, ne ile suçlandığını, hakkındaki delilleri bilgi olarak sunar.Hakim bakar ve karar verir. Telekominikasyon İletişim Başkanlığı'na gönderir. Ayrıca adli kolluk personeli var. Bunlar özel olarak seçilmiş, yine savcının bildirdiği isimlerdir. Bunlar bu kararı yerine getirirler. Böylece kişinin telefonları dinlenir ve kayda alınır. Ama sadece 3 ay süreyle. Buradaki kayıtlar da delil olarak kullanılır. Dolayısıyla 70 milyonun dinlenmesi söz konusu değildir."

İLLEGAL DİNLEME SUÇTUR
"İllegal dinlemeler yasaktır. Hukuki yaptırımı yoktur ve suçtur. Her kimse "benim telefonum ysadışı olarak dinleniyor "derse yasalar bena hangi yetkileri vermişse o vatandaşın şikayetini değerlendiririm. MİT ve Emniyet Genel Müdürlüğü de yargı kararı olmadan kimsenin telefonunu dinleyemez. Yasadışı bir iş yapmış olur. Teknik takip de yapamaz, ortam dinlemesi de yapamaz. Yapsa da mahkemede delil olarak kullanılamaz.

Ama bazı istisnai durumlar vardır. Eğer izin alınacak kadar zaman yoksa istisnai olarak takip yapılır ama 24 saat içinde hakimden onay yazısı alınır. Hakim onay vermezse dinleme geçersiz sayılır.
HabertürkBirileri tarafından dinlenip, birbiri ardına internet sitelerine ’servis edilen’ siyasi, asker ve işadamlarının ’özel görüşmeleri’, yasadışı dinlemelere ağır cezalar getiren TCK’nın mimarlarını da isyan ettirdi.Bu ’Telekulak’a neşter şartTCK’nın Adalet Ve Kalkınma Partisi’li mimarları, yasalarda eksiklik bulunmadığı, ’uygulamada sorun’ bulunduğu savunmasıyla savcıları göreve çağırıyor. Muhalefet ise, bu dinlemelerle toplumu ’sindirme ve susturma’ politikası izlendiği, bir korku imparatorluğu yaratılmaya çalışıldığı görüşünde.

SİYASİLERİN, işadamı ve askerlerin özel görüşmelerinin yasa dışıBu ’Telekulak’a neşter şart kayıtlarla kamuoyuna deşifre edilmesine tepkiler artıyor. Telefon ve ortam dinlemelerinin geldiği nokta, ceza kanununun mimarı olan Adalet Ve Kalkınma Partisi’lileri de isyan ettirdi. Siyasi otoritelerin görüşleri şöyle:

Savcı faili ya bulacak ya bulacak

Telekulak Komisyonu Başkanı Hakkı Köylü (Adalet Ve Kalkınma Partisi): "Yasada belirtilen şartlara uygun dinlemeler haricinde bütün dinlemeler suç. İster ortam dinlemesi olsun, ister telefon dinlemesi. Suçu işleyenler meydanda değilse, savcılar soruşturma yapıyor. Bulamıyorsa aramaya devam edecek. Yayınlayan da yayınlatan da aynı şekilde suçludur. Bu konuşmanın özel görüşme ve hukuka aykırı olarak ele geçirildiğini biliyorsa veya bilmesi muhtemelse, çoğunlukla da biliyorlardır, onun cezası var. Cezalar yeterli mi değil mi? Oturulur, tartışılır. Cezanın azlığından mı, yakalanıp ceza verilmediğinden mi bunlar oluyor? Uygulamada da bir sorun olabilir."

TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu (Adalet Ve Kalkınma Partisi): "Bugüne kadar basın özgürlüğünü savunanlar, şimdi ’Niye yayınlanıyor’ diye tedirgin oluyorlar. 28 Şubat döneminde bunlar öylesine yayınlandı ki, kimsenin gıkı çıkmıyordu. Şimdi Ergenekon olayıyla hassasiyet kazandı. Bunlar doğru değil, kimse savunamaz. Bırakın ortam dinlemesini veya yasadışı dinlemeyi, yasal dinlemeler bile hazırlık soruşturması bitmeden yayınlanamaz. Savcılıklar gerekli görevi yapacaktır. Hem ceza boyutu hem basın hukuku boyutu var. Bu başlı başına bir ceza konumunda. Kanunları çalıştırmak lazım. Yeteri kadar düzenleme var."

Özel alan özgürlüğü evrensel değer

Görüntüleme:11277, Cevaplar:3

Alt 22-10-2009, 07:40 #2

bebestom

~Sanma Şâhım ~

TBMM Adalet Komisyonu Başkanı Ahmet İyimaya (Adalet Ve Kalkınma Partisi): "Türk demokrasinin en büyük sorunu saydamlıktır. Türkiye’de neyin gizli, neyin açık olması gerektiği noktasında bir düzenleme boşluğu yok, ama uygulamadan, anlayıştan kaynaklanan sorunlar var. Özel yaşamın, özel alanın gizliliği evrensel bir değerdir. Özgürlüğün temel değeridir. Ancak özelin tadını çıkaran kişi kamu ile ilgili bir takım projeler, planlar üretiyor ve bunu paylaşıyorsa, bu noktada gizlilik yerine saydamlığın tercih edilmesi gerekir."

Sindirme ve susturma politikası

Cumhuriyet Halk Partisi Grup Başkanvekili Hakkı Suha Okay: "Mahkeme kararıyla dinlenmiş dahi olsa, gizli olması gereken deliller servis ediliyor. Bu servis edilme, başkanı doğrudan Başbakan tarafından atanan birimin dinlemeyi yapmasından kaynaklanıyor. Bugüne kadar tek denetim yok. Açıkçası herkes dinleniyor, herkes izleniyor, herkesin siyasi değerlendirmede bulunma şansı ortadan kalkıyor. İnsanlar deşifre ediliyor, bir sindirme politikası, suskunlaştırma politikası izleniyor. Bir dönemde evlerinin kapılarına kırmızı boya ile çarpı konulması gibi. Faşizan bir anlayıştır."

Başbakan’ın bilgisi dahilinde

Milliyetçi Hareket Partisi Grup Başkanvekili Mehmet Şandır: "Bir korku imparatorluğu kurulmaya çalışılıyor. Bu dinlemeler Başbakan’ın, hükümetin bilgisi altında yapılmaktadır. Medyaya yine hükümetin bilgisi altında servis yapılmaktadır. Çünkü Başbakan teknik dinleme diye tanımlamıştır. Teknik dinleme hukuki bir tabirdir. Demek ki Başbakan’ın haberi vardır. Gizli olması gereken bir yargı sürecinin hukuka aykırı biçimde medyaya yansıtılmasından da bilgisi olması gerekir."

CEPTEN ORTAM DİNLENMESİ NASIL ÖNLENİR?

'Casus' adlı yazılım programıyla telefonunuz dinleniyor olabilir. Telefonunuz kapalı olsa bile dinlenmesi mümkün. Sim kartı değiştirseniz de...Peki dinlemenin önüne nasıl geçilir?

Hakan Bayraktar'ın haberi

Sadece sizin sesiniz değil, bulunduğunuz ortamdaki tüm sesler kayıt altına alınabiliyor. Teknolojideki hızlı gelişmeler sayesinde en yakın arkadaşınız, dostunuz veya düşmanınız bile sizi kolayca dinleyebilme imkânına sahip.

Sıradan bilgisayarların yapabileceği her işi yapan cep telefonunuza yüklenen ufak bir yazılım ile bu küçük alet bir casusa dönüşebiliyor.

Ergenekon iddianameleri ve ardından Anayasa Mahkemesi Başkan Vekili Osman Paksüt ve Cumhuriyet Halk Partisi Genel Sekreteri Önder Sav'ın 'dinleniyorum' iddiaları ile gündeme gelen telekulak tartışmaları hâlâ sıcaklığını koruyor. Herkes bir şekilde MİT, jandarma veya polis tarafından dinlendiğini iddia ediyor veya düşünüyor. Oysa dinleme işini sadece devlet kurumları yapmıyor artık.

Teknolojideki hızlı gelişmeler sayesinde en yakın arkadaşınız, dostunuz veya düşmanınız bile sizi kolayca dinleyebilme imkânına sahip. Sıradan bilgisayarların yapabileceği her işi yapan cep telefonunuza yükleyeceğiniz ufak bir yazılım ile bu küçük aleti bir dinleme aracına dönüştürebiliyorsunuz. Casus yazılım (trojan) adı verilen bu yazılımlar, cep telefonuna yüklendiği zaman telefon üzerinde hiçbir simge belirmediği için yazılım telefon menüsünde görülmüyor. Kendini ele verecek gözle görünen hiçbir harekette bulunmadan arka planda sessiz sedasız çalışan yazılım, uzman kişiler tarafından da tespit edilemiyor. Yurtdışında uzun süreden beri olan casus yazılımlara ülkemizde de herkesin ulaşabilmesi çok kolay. Çünkü bu yazılımları peynir ekmek gibi satan birçok firma var. Fiyatları özelliklerine göre 100 TL'den başlıyor ve 2-3 bin TL'ye kadar çıkabiliyor. Hatta işi biraz daha ileri boyuta taşıyan bazı firmalar, casus yazılım yüklü telefonları 'casus telefon' adı altında satıyor.

Cep telefonu nasıl dinleniyor?

Öncelikle bir cep telefonunun dinlenebilmesi için casus yazılım programının mutlaka o telefonda yüklü olması gerekiyor. Casus yazılım yüklü cep telefonu, başka bir telefonu aradığı veya başka bir telefon tarafından arandığı zaman, dinleme yapan kişinin telefonuna gizlice mesaj ile bilgi gönderiliyor. Dinleme yapan kişi mesajı aldıktan sonra, dinlenen kişinin telefonunu arayarak konuşmalarını duyuyor. Ya da daha önceden casus yazılıma girdiği web adresine konuşma dosyalarını mesaj olarak GPRS ile gönderilmesi talimatını verebiliyor. Artık bu ses dosyalarına istediği zaman web adresinden ulaşıp bilgisayarından bile konuşmaları dinleyebilir. Dinleme esnasında, telefonda ne bir cızırtı, ne de başka bir ses olur. Ayrıca telefonda ışık yanması, zil çalması ya da titreşim gibi dinlendiğini ele verecek bir işaret de bulunmuyor.

Telefondaki sim kartı değiştirilse de telefon dinleme özelliği devam ediyor

Çoğu casus yazılım, dinlenmek istenen telefonun içerisine yüklenirken, dinleme yetkisi olan telefonun numarası da yazılım içerisine kaydedildiği için, telefonun sim kartı değiştiğinde de dinleme işi devam ediyor. Çünkü yeni sim kartı değişikliğinde yazılım yeni telefon numarasını SMS yolu ile dinleyen kişiye hemen gönderiyor.

Ortam dinleme nasıl yapılıyor?

Ortamı dinlemek için casus yazılım yüklü telefon, dinleme yapacak kişi tarafından aranır. Telefon, zil sesi çalmadan otomatik olarak açılır. Yazılım, mikrofonu aktif hale getirir ve telefonun bulunduğu ortamdaki tüm sesleri dinleyen kişiye aktarmaya başlar. Dinleme yapılan telefon arandığı sırada yine ekranda aramayla ilgili herhangi bir belirti olmaz, numara çıkmaz, telefon titremez. Karşı tarafın haberi olmadan ortamdaki konuşmalar duyulur. Aramayı kim yapıyorsa görüşme ücretini de o öder.

Cep telefonu kapalı iken ortam nasıl dinleniyor?

Casus yazılım yüklü telefonda kapatma tuşuna basıldığı halde gerçekte telefon kapanmıyor. Çünkü bu yazılım telefonun üzerindeki kapatma tuşuna basıldığında sanki telefon kapanmış gibi ekranı karartıyor ve telefon üzerindeki sinyal ışığının yanmasını engelliyor. Bu yüzden, telefon görüntü olarak kapanmış gibi olsa da aslında çalışmaya devam ettiği için, casus yazılım ortamdaki sesleri telekulaklara ulaştırabiliyor.

Casus yazılım nasıl yüklenir?

SMS yolu ile yükleme: Dinlenecek olan kişinin cep telefonuna bedava müzik veya resim indirebileceği bir web adresinin bulunduğu kısa mesaj gönderiliyor. Kişi bu mesajı açıp içindeki web adresine tıkladığında cep telefonu GPRS üzerinden internete bağlanıyor ve mp3 dosyasıyla birlikte özel olarak hazırlanan casus yazılımı telefonuna yüklüyor.

Bilgisayar ile yükleme: Bilgisayar ile telefon arasında USB kablo veya bluetooth ile iletişim sağlandıktan sonra casus yazılım 30-35 sn gibi kısa bir sürede yükleniyor. Yazılım yüklendikten sonra telefon menüsünde kesinlikle görünmeden arka planda çalışmaya başlıyor.

***

Casus yazılım neler yapabiliyor?

Telefonu, dolayısıyla kişinin bulunduğu ortamdaki sesleri dinliyor.

Kişinin yaptığı tüm görüşmeleri dinliyor.

Kişiye gelen ve giden aramaları mesajla anında bildiriyor.

Kişiye gelen ve giden mesajların bir kopyasını dinleyen telefona iletiyor.

Sim kart değişikliği durumunda yeni telefon numarasını dinleyen kişiye anında mesajla bildiriyor.

Kişinin telefonu ile birlikte gezdiği tüm yerleri mesajla bildiriyor.

***

Telefonunuzun dinlenmesini engellemek istiyorsanız...

Kesinlikle kimseden hediye cep telefonu almayın.

SMS yolu ile gönderilen mesajlara dikkat edin.

Cep telefonu için üretilmiş antivirüs ve anti casus yazılımları yükleyin

İnternet ortamından güvenilir olmayan sitelerden dosya (mp3, program, video) indirmeyin.

Cep telefonunuzdaki bluetooth fonksiyonunu ihtiyacınız olduğu zaman şifreli bir şekilde etkinleştirin.

Telefonunuzu iş ortamınızda bile hep yanınızda taşıyın. Kısa süre de olsa fiziksel olarak başkalarının ulaşmasına imkân vermeyin.

Eğer tüm bu önlemlere rağmen yine de hep içinizde bir şüphe olacaksa cep telefonunuza telefon görüşmelerini kriptolayan (şifreleyen) program yükleyin. Böylece konuşmalarınızı ele geçirseler bile şifrelemeden dolayı hiçbir şey anlaşılmayacaktır. Ancak bu programın sizinle görüşen karşı taraftaki kişilerde de yüklü olması gerektiğini unutmayın.

DİNLEME HANGİ DURUMLARDA DELİL OLUR?

Yargıtay 8. Ceza Dairesi'nin kararı.

Yargıtay, dinlemeye elverişli suçlarda, sanıkların telefon görüşmelerinden elde edilen bilgilerin maddi kanıtlarla desteklenmemesi halinde ''belirti kanıtlarını'' cezalandırma için yeterli bulmadı.

Yargıtay 8. Ceza Dairesi, Bakırköy 4. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 11 sanık hakkında ''suç işlemek için örgüt kurma, örgüte üye olma, yardımda bulunma, parada sahtecilik, kıymetli damgada sahtecilik, mühürde sahtecilik, belgede sahtecilik'' suçlarından verilen hapis cezalarının temyiz incelemesinde, son günlerde tartışılan telefon dinleme kayıtlarının hangi durumlarda delil olarak kullanılacağına ilişkin tespitlerde bulundu.

Daire, 3 sanık hakkındaki temyiz incelemesini yaparken, dosya içeriğine göre bu sanıklar hakkında mahkeme kararıyla dinlemeye elverişli suçlardan dinleme yapıldığına işaret etti.

Kararda, şöyle denildi:

''Bu sanıkların yaptıkları telefon görüşmelerinden elde edilen bilgilere ilişkin maddi kanıtlarla desteklenmeyen belirti kanıtların cezalandırılmalarına yeterli kesin ve inandırıcı olmaması, sanıkların üzerlerinde ve evlerinde yapılan aramalarda herhangi bir suç unsuruna rastlanmaması karşısında, sanıklar hakkında beraat yerine mahkumiyet kararı verilmesi hükmün bozulmasını gerektirmiştir.''

Yargıtay kaynakları, karardaki ''belirti kanıt'' ifadesiyle ''sanığın ikrarına dayanmayan, maddi niteliği olmayan'' kanıtların kastedildiğini bildirdi.

Yargıtay 8. Ceza Dairesi, daha önce de ''içeriği maddi bulgularla desteklenemeyen telefon görüşmelerine dayalı iletişim kayıtlarını'' delil olarak kabul etmemişti.


AA HABERTÜRK


Alt 22-10-2009, 07:41 #3

bebestom

~Sanma Şâhım ~

TBMM Adalet Komisyonu Başkanı Ahmet İyimaya (Adalet Ve Kalkınma Partisi): "Türk demokrasinin en büyük sorunu saydamlıktır. Türkiye’de neyin gizli, neyin açık olması gerektiği noktasında bir düzenleme boşluğu yok, ama uygulamadan, anlayıştan kaynaklanan sorunlar var. Özel yaşamın, özel alanın gizliliği evrensel bir değerdir. Özgürlüğün temel değeridir. Ancak özelin tadını çıkaran kişi kamu ile ilgili bir takım projeler, planlar üretiyor ve bunu paylaşıyorsa, bu noktada gizlilik yerine saydamlığın tercih edilmesi gerekir."

Sindirme ve susturma politikası

Cumhuriyet Halk Partisi Grup Başkanvekili Hakkı Suha Okay: "Mahkeme kararıyla dinlenmiş dahi olsa, gizli olması gereken deliller servis ediliyor. Bu servis edilme, başkanı doğrudan Başbakan tarafından atanan birimin dinlemeyi yapmasından kaynaklanıyor. Bugüne kadar tek denetim yok. Açıkçası herkes dinleniyor, herkes izleniyor, herkesin siyasi değerlendirmede bulunma şansı ortadan kalkıyor. İnsanlar deşifre ediliyor, bir sindirme politikası, suskunlaştırma politikası izleniyor. Bir dönemde evlerinin kapılarına kırmızı boya ile çarpı konulması gibi. Faşizan bir anlayıştır."

Başbakan’ın bilgisi dahilinde

Milliyetçi Hareket Partisi Grup Başkanvekili Mehmet Şandır: "Bir korku imparatorluğu kurulmaya çalışılıyor. Bu dinlemeler Başbakan’ın, hükümetin bilgisi altında yapılmaktadır. Medyaya yine hükümetin bilgisi altında servis yapılmaktadır. Çünkü Başbakan teknik dinleme diye tanımlamıştır. Teknik dinleme hukuki bir tabirdir. Demek ki Başbakan’ın haberi vardır. Gizli olması gereken bir yargı sürecinin hukuka aykırı biçimde medyaya yansıtılmasından da bilgisi olması gerekir."

CEPTEN ORTAM DİNLENMESİ NASIL ÖNLENİR?

'Casus' adlı yazılım programıyla telefonunuz dinleniyor olabilir. Telefonunuz kapalı olsa bile dinlenmesi mümkün. Sim kartı değiştirseniz de...Peki dinlemenin önüne nasıl geçilir?

Hakan Bayraktar'ın haberi

Sadece sizin sesiniz değil, bulunduğunuz ortamdaki tüm sesler kayıt altına alınabiliyor. Teknolojideki hızlı gelişmeler sayesinde en yakın arkadaşınız, dostunuz veya düşmanınız bile sizi kolayca dinleyebilme imkânına sahip.

Sıradan bilgisayarların yapabileceği her işi yapan cep telefonunuza yüklenen ufak bir yazılım ile bu küçük alet bir casusa dönüşebiliyor.

Ergenekon iddianameleri ve ardından Anayasa Mahkemesi Başkan Vekili Osman Paksüt ve Cumhuriyet Halk Partisi Genel Sekreteri Önder Sav'ın 'dinleniyorum' iddiaları ile gündeme gelen telekulak tartışmaları hâlâ sıcaklığını koruyor. Herkes bir şekilde MİT, jandarma veya polis tarafından dinlendiğini iddia ediyor veya düşünüyor. Oysa dinleme işini sadece devlet kurumları yapmıyor artık.

Teknolojideki hızlı gelişmeler sayesinde en yakın arkadaşınız, dostunuz veya düşmanınız bile sizi kolayca dinleyebilme imkânına sahip. Sıradan bilgisayarların yapabileceği her işi yapan cep telefonunuza yükleyeceğiniz ufak bir yazılım ile bu küçük aleti bir dinleme aracına dönüştürebiliyorsunuz. Casus yazılım (trojan) adı verilen bu yazılımlar, cep telefonuna yüklendiği zaman telefon üzerinde hiçbir simge belirmediği için yazılım telefon menüsünde görülmüyor. Kendini ele verecek gözle görünen hiçbir harekette bulunmadan arka planda sessiz sedasız çalışan yazılım, uzman kişiler tarafından da tespit edilemiyor. Yurtdışında uzun süreden beri olan casus yazılımlara ülkemizde de herkesin ulaşabilmesi çok kolay. Çünkü bu yazılımları peynir ekmek gibi satan birçok firma var. Fiyatları özelliklerine göre 100 TL'den başlıyor ve 2-3 bin TL'ye kadar çıkabiliyor. Hatta işi biraz daha ileri boyuta taşıyan bazı firmalar, casus yazılım yüklü telefonları 'casus telefon' adı altında satıyor.

Cep telefonu nasıl dinleniyor?

Öncelikle bir cep telefonunun dinlenebilmesi için casus yazılım programının mutlaka o telefonda yüklü olması gerekiyor. Casus yazılım yüklü cep telefonu, başka bir telefonu aradığı veya başka bir telefon tarafından arandığı zaman, dinleme yapan kişinin telefonuna gizlice mesaj ile bilgi gönderiliyor. Dinleme yapan kişi mesajı aldıktan sonra, dinlenen kişinin telefonunu arayarak konuşmalarını duyuyor. Ya da daha önceden casus yazılıma girdiği web adresine konuşma dosyalarını mesaj olarak GPRS ile gönderilmesi talimatını verebiliyor. Artık bu ses dosyalarına istediği zaman web adresinden ulaşıp bilgisayarından bile konuşmaları dinleyebilir. Dinleme esnasında, telefonda ne bir cızırtı, ne de başka bir ses olur. Ayrıca telefonda ışık yanması, zil çalması ya da titreşim gibi dinlendiğini ele verecek bir işaret de bulunmuyor.

Telefondaki sim kartı değiştirilse de telefon dinleme özelliği devam ediyor

Çoğu casus yazılım, dinlenmek istenen telefonun içerisine yüklenirken, dinleme yetkisi olan telefonun numarası da yazılım içerisine kaydedildiği için, telefonun sim kartı değiştiğinde de dinleme işi devam ediyor. Çünkü yeni sim kartı değişikliğinde yazılım yeni telefon numarasını SMS yolu ile dinleyen kişiye hemen gönderiyor.

Ortam dinleme nasıl yapılıyor?

Ortamı dinlemek için casus yazılım yüklü telefon, dinleme yapacak kişi tarafından aranır. Telefon, zil sesi çalmadan otomatik olarak açılır. Yazılım, mikrofonu aktif hale getirir ve telefonun bulunduğu ortamdaki tüm sesleri dinleyen kişiye aktarmaya başlar. Dinleme yapılan telefon arandığı sırada yine ekranda aramayla ilgili herhangi bir belirti olmaz, numara çıkmaz, telefon titremez. Karşı tarafın haberi olmadan ortamdaki konuşmalar duyulur. Aramayı kim yapıyorsa görüşme ücretini de o öder.

Cep telefonu kapalı iken ortam nasıl dinleniyor?

Casus yazılım yüklü telefonda kapatma tuşuna basıldığı halde gerçekte telefon kapanmıyor. Çünkü bu yazılım telefonun üzerindeki kapatma tuşuna basıldığında sanki telefon kapanmış gibi ekranı karartıyor ve telefon üzerindeki sinyal ışığının yanmasını engelliyor. Bu yüzden, telefon görüntü olarak kapanmış gibi olsa da aslında çalışmaya devam ettiği için, casus yazılım ortamdaki sesleri telekulaklara ulaştırabiliyor.

Casus yazılım nasıl yüklenir?

SMS yolu ile yükleme: Dinlenecek olan kişinin cep telefonuna bedava müzik veya resim indirebileceği bir web adresinin bulunduğu kısa mesaj gönderiliyor. Kişi bu mesajı açıp içindeki web adresine tıkladığında cep telefonu GPRS üzerinden internete bağlanıyor ve mp3 dosyasıyla birlikte özel olarak hazırlanan casus yazılımı telefonuna yüklüyor.

Bilgisayar ile yükleme: Bilgisayar ile telefon arasında USB kablo veya bluetooth ile iletişim sağlandıktan sonra casus yazılım 30-35 sn gibi kısa bir sürede yükleniyor. Yazılım yüklendikten sonra telefon menüsünde kesinlikle görünmeden arka planda çalışmaya başlıyor.

***

Casus yazılım neler yapabiliyor?

Telefonu, dolayısıyla kişinin bulunduğu ortamdaki sesleri dinliyor.

Kişinin yaptığı tüm görüşmeleri dinliyor.

Kişiye gelen ve giden aramaları mesajla anında bildiriyor.

Kişiye gelen ve giden mesajların bir kopyasını dinleyen telefona iletiyor.

Sim kart değişikliği durumunda yeni telefon numarasını dinleyen kişiye anında mesajla bildiriyor.

Kişinin telefonu ile birlikte gezdiği tüm yerleri mesajla bildiriyor.

***

Telefonunuzun dinlenmesini engellemek istiyorsanız...

Kesinlikle kimseden hediye cep telefonu almayın.

SMS yolu ile gönderilen mesajlara dikkat edin.

Cep telefonu için üretilmiş antivirüs ve anti casus yazılımları yükleyin

İnternet ortamından güvenilir olmayan sitelerden dosya (mp3, program, video) indirmeyin.

Cep telefonunuzdaki bluetooth fonksiyonunu ihtiyacınız olduğu zaman şifreli bir şekilde etkinleştirin.

Telefonunuzu iş ortamınızda bile hep yanınızda taşıyın. Kısa süre de olsa fiziksel olarak başkalarının ulaşmasına imkân vermeyin.

Eğer tüm bu önlemlere rağmen yine de hep içinizde bir şüphe olacaksa cep telefonunuza telefon görüşmelerini kriptolayan (şifreleyen) program yükleyin. Böylece konuşmalarınızı ele geçirseler bile şifrelemeden dolayı hiçbir şey anlaşılmayacaktır. Ancak bu programın sizinle görüşen karşı taraftaki kişilerde de yüklü olması gerektiğini unutmayın.

DİNLEME HANGİ DURUMLARDA DELİL OLUR?
Yargıtay 8. Ceza Dairesi'nin kararı.

Yargıtay, dinlemeye elverişli suçlarda, sanıkların telefon görüşmelerinden elde edilen bilgilerin maddi kanıtlarla desteklenmemesi halinde ''belirti kanıtlarını'' cezalandırma için yeterli bulmadı.

Yargıtay 8. Ceza Dairesi, Bakırköy 4. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 11 sanık hakkında ''suç işlemek için örgüt kurma, örgüte üye olma, yardımda bulunma, parada sahtecilik, kıymetli damgada sahtecilik, mühürde sahtecilik, belgede sahtecilik'' suçlarından verilen hapis cezalarının temyiz incelemesinde, son günlerde tartışılan telefon dinleme kayıtlarının hangi durumlarda delil olarak kullanılacağına ilişkin tespitlerde bulundu.

Daire, 3 sanık hakkındaki temyiz incelemesini yaparken, dosya içeriğine göre bu sanıklar hakkında mahkeme kararıyla dinlemeye elverişli suçlardan dinleme yapıldığına işaret etti.

Kararda, şöyle denildi:

''Bu sanıkların yaptıkları telefon görüşmelerinden elde edilen bilgilere ilişkin maddi kanıtlarla desteklenmeyen belirti kanıtların cezalandırılmalarına yeterli kesin ve inandırıcı olmaması, sanıkların üzerlerinde ve evlerinde yapılan aramalarda herhangi bir suç unsuruna rastlanmaması karşısında, sanıklar hakkında beraat yerine mahkumiyet kararı verilmesi hükmün bozulmasını gerektirmiştir.''

Yargıtay kaynakları, karardaki ''belirti kanıt'' ifadesiyle ''sanığın ikrarına dayanmayan, maddi niteliği olmayan'' kanıtların kastedildiğini bildirdi.

Yargıtay 8. Ceza Dairesi, daha önce de ''içeriği maddi bulgularla desteklenemeyen telefon görüşmelerine dayalı iletişim kayıtlarını'' delil olarak kabul etmemişti.


AA HABERTÜRK


Alt 22-10-2009, 10:58 #4

"E-K"

"Küçük Meleğim"

kafam karıştı
teşekkürler bilgi için


Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
SeçeneklerCep telefonları nasıl dinleniyor? Kimlerin telefonları, nasıl dinleniyor? Konusuna Benzer Konular

Beşiktaş Dinleniyor!


Beşiktaş, UEFA Avrupa Ligi 3. ön eleme turunda Çek Cumhuriyeti'nin Viktoria Plzen takımıyla yapacağı rövanş maçının hazırlıklarına 1 günlük aranın ...

Şebekeler Hack'lendi, dinleniyor olabilirsiniz


65 milyon mobil cihaz kullanıcısı tehlikede Bir güvenlik şirketinin yaptığı açıklamaya göre, Türk operatörlerin kullandığı A5/1 algoritması, son...

Jo dinleniyor


Turkcell Süper Lig'de 5 Nisan Pazartesi günü Sivasspor'a konuk olacak Galatasaray'da futbolcular, bu karşılaşmanın hazırlıklarını sürdürdü. ...

Dikkat ! Dinleniyor olabilirsiniz


Cep telefonu kullanıcısının konuşmalarını korumak için kullanılan şifre Alman bir mühendis tarafından kırıldı. Alman bilgisayar mühendisi Karsten...

'Yastık'la dinleniyor


Dünyaca ünlü Türk Modacı Rıfat Özbek kısa süre önce modacılığı bıraktığını açıklamıştı. Özbek artık yorulduğunu, çok büyük bir teklif gelmediği...
Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 00:49 .