Azınlık Raporu gerçeğe dönüşüyor

#1


Azınlık Raporu gerçeğe dönüşüyor Japon uzmanlar, Azınlık Raporu filmindekine benzeyen bir bilbord geliştirdi
İlk aşamada alışveriş merkezlerinde kullanılmak üzere geliştirilen bilbord, içine yerleştirilen kamera ve bilgisayar sayesinde önünden geçen tüketicinin yaş ve cinsiyet özelliklerinin dahil olduğu demografik profilini derhal çıkarabiliyor.

Daha sonra da tüketiciye uygun olan ürünün reklamını yapmaya başlıyor. Gazeteport'un haberine göre, sistemin yaratıcısı Japon elektronik şirketi NEC'in uzmanları, yeni teknolojinin ilan verenlerin de tüketiciye uyan, daha kesin kampanyalar gerçekleştirmesini sağlayacağını belirtiyor.

Ancak sistemi eleştirenler de yok değil. Eleştiriler, sistemin mahremiyeti ihlal ettiği yönünde. Şirket ise bu suçlamaları reddediyor. Şirket yetkilileri kişinin isminin sistem tarafından bilinmediğini, yüz fotoğrafının ise kullanımdan sonra derhal silindiğini savunuyor.

Halihazırda Japonya genelindeki büyük alışveriş merkezlerinde deneme aşamasında olan sistem, 'Azınlık Raporu' filmini hatırlattı. Gelecekte geçen filmdeki bir sahnede Cruise'un canlandırdığı John Anderton dijital bilbordlarla dolu bir alışveriş merkezine girer.

Sistem onu tanır ve Anderton'a özel reklam sunmaya başlar. Bir bilboard o geçtiği sırada "John Anderton. Hemen şimdi bir Guinness kullanabilirsin" der. NEC, her bilboardun küçük bir kamerası ve içine yerleştirilen düz ekran monitörünün olduğunu belirtiyor.

Bir kişi bilboardun önünden geçerken, kişinin yaşının ve cinsiyetinin dahil olduğu kişisel bilgileri dahili bir bilgisayara gönderiliyor.

Bu bilgisayar yüz tanıma yazılımı kullanıyor. Mühendisler, "Kişi ne kadar uzun süre kameranın önünde durursa, o kadar doğru veri elde edilebilir" diyor.

Şirketin stratejik ortaklılaklar başkan yardımcısı Takeshi Yamamoto, teknolojinin havaalanı ve alışveriş merkezleri gibi alanlarda kullanılabileceğini ve daha iyi reklam kampanyaları sağlayabileceğini söylüyor.

Teknoloji gelecek yıl ABD'de de deneme edilecek. Başarılı olması halinde bütün dünyaya yayılması bekleniyor.

İlginizi Çekebilir


#2
Tesekürler


#3
Tesekürler
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 

Forum

Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sitemiz bir paylaşım sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir, bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Herhangi bir konuda (şikayet, eleştiri, öneri, vb.) bizimle iletişime geçmek için tıklayın.
-

2005-2020 Tatliaskim.com

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 10:41 .