Facebook kullanıcıları dikkat

#1


Facebook kullanıcıları dikkat Sosyal paylaşım sitesi Facebook, kimlik hırsızlarının av sahası haline dönüştü..Bilgi Güvenliği şirketi Sophos, Facebook kullanıcılarına gizlilik kurallarını doğru uygulamaları yönünde uyarıda bulundu.

Sophos tarafından, Facebook gizlilik sorunlarıyla ilgili gerçekleştirilen araştırma sonuçlarına ilişkin yaptığı açıklamada, Facebook'un 350 milyondan fazla aktif kullanıcıya sahip olduğu ve siteye her gün 700 bin kişinin üye olduğu belirtildi.

Facebook kullanıcılarının kişisel bilgilerinin gizliliğine ne derecede dikkat ettiğine yönelik yapılan araştırmada, kullanıcıların yüzde 46'sının tanımadığı kişilerden gelen arkadaşlık isteklerini kabul ettiği, yüzde 89'unun doğum tarihlerini paylaştığı, yaklaşık yüzde 100'ünün eposta adreslerini paylaştığı, yüzde 30-40'lık kesiminin aile ve arkadaşlarıyla ilgili bilgileri paylaştığının görüldüğü kaydedildi.

Açıklamada, kimlik hırsızlarının bu bilgileri kişilere veya şirketlere karşı suç işlemede kullanabileceğine işaret edilerek, ''Facebook'ta daha güvenli kullanımla ilgili ipuçlarına ulaşarak, kişisel verilerinizi koruyup kimlik hırsızlığının önüne geçebilirsiniz'' denildi.

Facebook'un gizlilik özelliklerinin pek çok rakip sosyal ağ sitelerinden daha iyi olduğu ifade edilen açıklamada, ancak kullanıcıların çoğunun ya gizlilik özelliklerini dikkatli seçmediği ya da çevrimiçi gizliliklerini korumayı bilmedikleri vurgulandı.

''Daha güvenli Facebook kullanımı'' adlı çalışmalarının bilgilerin çalınma tehlikesini azaltabileceği dile getirilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

''Tehlikede olanlar sadece ev kullanıcıları değil. Şirketler ve diğer kurumlar da çalışan bilgilerini çalıp, çıkarları doğrultusunda kullanmak isteyen, sanal suçluların hedefi olabilir. Bir Sophos anketi, çalışanların yüzde 50'sinin işyerinde Facebook erişiminin engellendiğini; bunun sadece gizlilik sebebiyle değil aynı zamanda işyerindeki verimliliğin de düşebileceği kaygısıyla yapıldığını ortaya koydu. Şirketler ayrıca çalışanlarının Facebook'ta şirket imajını zedeleyecek yazı, fotoğraf veya video paylaşmasından kaygılanıyor. Facebook gibi siteler uygun iş amaçları için kullanılabilir, ancak yine de sistem yöneticilerinin, şirketlerinden bu tür sitelere erişimin kontrol altında olması gerektiğine inanıyoruz.''

Açıklamada, Sophos'un, şirketlerin kullanıcı güvenliğini ve kontrolünü sağlamalarına yardım eden Sophos Web Appliance ile web sitelerine erişimi kontrol etmeyi, kötü niyetli dolandırıcılık uygulamalarını ve virüslü web sayfalarını engellemeyi sağladığı ifade edildi.

İlginizi Çekebilir


#2
allahdan hepsinide kullanmıyorum
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 

Forum

Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sitemiz bir paylaşım sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir, bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Herhangi bir konuda (şikayet, eleştiri, öneri, vb.) bizimle iletişime geçmek için tıklayın.
-

2005-2020 Tatliaskim.com

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 12:13 .