Yasakları delen dev işbirliği!
Kayıt ol Yardım Ajanda Skorlu Flash Oyunlar Tatlı Portal Konuları Okundu Kabul Et
Cevapla
Seçenekler
Alt 03-02-2011, 13:34 #1

●GlamouЯ●

Forum Heveslisi

Yasakları delen dev işbirliği!

Yasakları delen dev işbirliği!

Mısır için bir şebeke gözü(mesh network)çözümü geliştirmeleri için dünyanın en parlak mühendisleri aranıyor. Ortaya somut fikirler koyacak mühendisler arıyoruz. Bu toplumsal bir çaba katılın."

Bu alışıldık bir iş ilanı değil. Zira internet üzerinde Twitter platformu üzerinden oluşturulmuş bir insiyatif olan "Open Mesh"'in ana sayfasından yaptığı açıklama. Mısır'da internetin engellenmesi yüzünden iletişim kuramayan insanlara alternatif bir ağ kurulması için ortaklaşa bir beyin fırtınası ve yardım çağırısı yapılıyor.

Katılımcılara, bu ağın kurulmasını sağlayacak yazılım fikirleri sunmaları ve önerilerde bulunmaları için bir forum açılmış. Hatta bir de çevrim içi olarak görüntülü haberleşmek için "Skype Grup Chat" hesabı oluşturulmuş, yani topluca görüntülü görüşme. Ama katılacaklara bir şart var; mühendis, yazılımcı, kablosuz ağ uzmanı, Wi-Fi router kodu üzerine bilgi sahibi, kablosuz bağlantı üreticilerine hem yazılım hem de donanım çözümleri üreten birileri olmalılar.

Bu hareket, bir kaç güne kalmaz dizüstü bilgisayarla kullanılacak oldukça ucuz bir çözüm üreteceğini açıkladı.

"Open Mesh Projesi"'nin fikir babası ise Kaliforniya Palo Alto'da bir internet girişimcisi olan Shervin Pishevar. Proje Twitter'a mesaj atıp Mısır'a, diz üstü bilgisayarları düşük maliyetli internet router'a dönüştüren bir yazılım gönderme çağrısıyla başlamış. Bu yazılım her bir bilgisayarı diğerlerine mesaj(route mesajı, güzergah mesajı) yollayabilir hale getirebiliyor. Fakat birbirinin menziline giren, yani yakın olan kişilerle haberleşme imkanı veriyor. Bir kişinin dizüstü bilgisayarı işlevsiz hale geldiğinde başka makinalara yönelebiliyor mesaj.

Amaç bir ad hoc mobil ağı oluşturmak, yani merkez tarafından denetlenemeyen, şalteri indirilemeyen bir ademi merkezi bir internet ağı. Böylece kurulacak bir türev internet ağıyla engellenmenin önüne geçmek amaçlanıyor.

Benzer bir çabayı Google ve Twitter'daki mühendislerin de sürdürdüğü, insanların telefon, sabit hat ya da mobil üzerinden tweet yollamalarını sağlayan bir yol bulma arayışında oldukları söyleniyor.

Arayışlar Mısır devletinin Cuma günü Mısır borsası ve finansal kurumlarına internet hizmeti sunan son servis sağlayıcı olan Noor'u kapatmasıyla yoğunlaştı. Alternatif arayışlarında başı çeken şebeke gözü(mesh network) ise yeni bir fikir değil. Her çocuğa bir dizüstü bilgisayar kampanyası da, güvenli hiç bir internet bağlantısının bulunmadığı kırsal alanlarda, özellikle Afrika'da, 100 dolarlık ucuz bilgisayarlar üretmek için bu fikre kafa patlatılmıştı.Benzer Konular

Görüntüleme:313, Cevaplar:0

İlginizi Çekebilir >
Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 18:28 .