Mobilde Savaş Başladı

#1
Microsoft'un Windows Phone 8'i resmen tanıtması ve Windows Phone 8'li cihazların ülkemizde de satışa sunulmasıyla birlikte mobil cephede ciddi bir rekabetin fitili de ateşlenmiş oldu.

Son yıllarda teknoloji dünyası özellikle mobil cihazlar tarafında hızlı bir büyümüye imza attı. Özellikle akıllı telefonlar, en çok büyümenin yaşandığı alanlardan biri haline geldi.
Günümüzde en yaygın kullanılan mobil işletim sistemi Google'ın geliştirdiği Android. En büyük rakibi ise Apple tarafından geliştirilen iOS. Her iki işletim sistemi benzer özelliklere sahip ve temelde akıllı telefon/tablet cihazlarda kullanılıyor.

Mobilde Savaş Başladı

Şimdi bu iki işletim sistemi ile rekabete Windows da katılıyor. Aslında bu adım Microsoft'un mobil işletim sistemi alanındaki ilk macerası değil. Daha önce Windows Mobile ile bu alanda yer alan Microsoft, bir süredir sessizce gelişmeleri izliyordu.
Ancak dijital dünyanın mobil cihazlara doğru kayıyor olması yazılım devini harekete geçirmiş olacak ki yeni işletim sistemi Windows 8'in mobil sürümü olan Windows Phone 8'le 'bu alanda ben de varım' demeye başladı.

İlk örnekler Nokia ve HTC'den

Bu işletim sistemini kullanan akıllı telefonların ilk örnekleri Nokia (Lumia ailesi) ve HTC'den (Windows Phone ailesi) geldi. Her iki markanın da ürünleri hem dünyada hem de Türkiye'de resmen satışa sunuldu.
Satış fiyatları Nokia Lumia 920 için 1699 TL, HTC Windows Phone 8X için 1599 TL. Her iki ürün de Windows Phone 8 ürünlerinin tabir caizse 'amiral gemileri'.

Büyümenin anahtarı uygulama zenginliği

Yazılarımı takip edenler bilir: Akıllı telefon ya da tablette uygulama konusunun önemli olduğunu her fırsatta vurgularım. Yukarıda bahsettiğim Windows Phone 8 işletim sistemine sahip her iki cihazı da inceleme imkanı buldum.
Ürünler güzel ancak uygulama hususunda çok fazla destek olmadığını belirteyim. Bu kullanıcı açısından olumsuz bir durum. Acilen düzeltilmesi de gerekiyor. Çünkü son kullanıcı akıllı telefonun işlemcisi ya da RAM'i ile çok ilgilenmiyor. Sosyal ağ uygulamaları, entegrasyon ve benzer destekler çok daha önemli. Uygulama desteğinin az olması uzun vadede Windows Phone 8'li cihazların başını ağrıtabilir. Benden söylemesi.

İlginizi Çekebilir


#2
Nokia adına sevindim. Kurtul artık şu symbian zımbırtısından..
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 

Forum

Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sitemiz bir paylaşım sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir, bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Herhangi bir konuda (şikayet, eleştiri, öneri, vb.) bizimle iletişime geçmek için tıklayın.
-

2005-2020 Tatliaskim.com

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 13:58 .