Matrix filmi gerçek olacak
Kayıt ol Yardım Ajanda Skorlu Flash Oyunlar Tatlı Portal Konuları Okundu Kabul Et
Cevapla
Seçenekler
Alt 29-02-2016, 09:58 #1

Gökçe.

Forumun Tiryakisi

Matrix filmi gerçek olacakMatrix filmi gerçek olacak
ABD Savunma Bakanlığı’na bağlı çalışan Savunma Projeleri Araştırma Geliştirme (DARPA) birimi, bilgisayardan insan beynine kablosuz bilgi aktarabilecek teknoloji üzerinde çalışıyor. Bitince Matrix filmi gerçek olacak.


ABD Sosyal Savunma Projeleri Araştırma Geliştirme birimi DARPA’nın internet sitesinde yayınladığı bir makalede, çalıştıkları yeni bir programla dijital dünyadan insan beynine ve insan beyninden bilgisayara veri aktarımı olabileceğini belirtti. DARPA’nın projesine göre birleştirilmiş iki adet 1 sent demir para hacminde bir parçanın beyne konularak, bilgisayardan bilgi paylaşımı yapılabilecek.

Geliştirilme aşamasında olan program sayesinde, alet beyindeki nöronlar ile bilgi teknolojisi dilini oluşturan elektrokimyasal dil arasında bir dönüştürme bir çevirmen gibi görev yapacak. Nöron Mühendisliği Sistem Tasarımı (NESD) ismi verilen program Nöroteknoloji araştırma yeteneklerini geliştirmek ve yeni tedaviler için bir temel oluşturuyor.

Günümüz teknolojisinde en iyi beyin ile, bilgisayar arayüzü sistemleri, internetin ilk kullanılmaya başlandığında kullanılan 300 baud modem ile irtibat kurmaya benzetiliyor. Sinir arayüzleri bir seferde binlerce bilgi sinyallerini toplayarak 100 kanal aracılığıyla insana gönderebiliyor. Ancak bunlar çok gürültülü ve özensiz oluyor.

1 milyon nörona sinyal

NESD programı bu durumu geliştirerek beyindeki sinirlerin bu sinyalleri daha açık, tek tek iletişim kurabilecek ve sistemli şekilde almasını sağlayacak şekilde geliştiriliyor. Projenin başarılı bir şekilde tamamlanması durumunda insandaki 1 milyon nörona, dijital dünyadan sinyal gönderilebilecek.

NESD Program Müdür Phillip Alvelda “Kullanılacak araçların geliştirilmesi halinde gerçekten insan beyni ile modern elektronik dünyası arasında bir kanal kuracak” dedi. Programın potansiyel uygulamalar arasında çözünürlük ve deneyimsel kalitesinin güncel teknoloji ile mümkün olandan çok daha yüksek bir şekilde beyin içine dijital, işitsel veya görsel bilgilerle besleyerek, şu anda yaşanan işitme ve görme açıklarını telafi edecek.

İnterneti geliştiren kuruluş

DARPA, soğuk savaş döneminde Rusya’nın Sputnik füzesini uzaya göndermesinin ardından 1958’de ARPA adıyla Savunma Bakanlığı’na bağlı olarak kurulmuştu. DARPA’da çalışan bilim insanları ve yöneticiler belli bir süreliğine özel sektörden ve askeriye içinden seçiliyor. DARPA’nın geliştirdiği projeler içinde en bilineni internet ve drone.

Beynimiz ile telefonumuz arasında bağlantı kuracağız

DARPA insan beynindeki nöronları kullanarak elektronik sistemlerin yönetilmesini sağlayan bir kontrol sistemi üzerinde çalışıyor. Amerika Birleşik Devletleri Askeri Savunma Bakanlığı’na bağlı olarak çalışma sağlayan DARPA geliştirdiği özel kontrol sistemi ile elektronik cihazları beyinde oluşan sinirsel iletim ile kontrol etmeyi amaçlıyor. Beyinde bulunan ve sinirsel iletimi sağlayan nöronların dijital iletime çevrilmesi ile çalışacak olan sistem NESD adı verilen Neural Engineering System Design projesi altında geliştiriliyor. Bu sistem sayesinde beynimiz ile akıllı telefonumuz, tabletimiz ve kişisel bilgisayarımız arasında bağlantı kurabileceğiz. Bu teknolojinin getirdiği kolaylıkları şimdiden düşünmek bile oldukça ilginç. Kişisel bilgisayarınız ile internette gezinirken sadece düşünerek sayfalar arası geçiş yapabilecek düşünceleriniz ile arama yapabileceksiniz.Matrix filmi gerçek olacakBenzer Konular

Görüntüleme:267, Cevaplar:0

İlginizi Çekebilir >
Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 05:37 .