Adli bilişimde GSM analizi
Kayıt ol Yardım Ajanda Skorlu Flash Oyunlar Tatlı Portal Konuları Okundu Kabul Et
Cevapla
Seçenekler
Alt 28-07-2017, 17:26 #1

Birdahamı asLa

Aktif Üye

Adli bilişimde GSM analiziGSM analizinden biraz bahsedelim. Cep telefonu incelemesinden farkı yani telefonun içindekilerden farklı olarak sim kart ve operatör baz istasyonarının verilerinin incelenmesinden elde edilir.

Kim kimi aramış, ne zaman aramış, lokasyonu nedir gibi soruların cevaplarının bu inceleme ile bulmaktayız.

GSM nedir küresel mobil iletişim sistemlerinin kısa adıdır.

Mobil haberleşme için kabul edilmiş sayısal, hücresel bir sistemdir. Günümüzde tüm firmalar tamamen sayısal veri bağlantısı hizmeti sunmaktadır. Gelecekte sayısal-zezgiselvveri bağlantı hzimetleri uygulanacaktır. Sonrasını Allah bilir ama ben görmem

Şimdi GSM’in ana bileşenlerinden bahsedelim.
Bunlar sırasıyla
Mobil istasyon, anahtarlama sistemleri,baz istasyonları, baz istasyonlarını denetleyen işletme ve destek sistemleri.

GSM arama telefon veya tablet ki kısaca cihaz diye isimlendirirsek daha yerinde olacaktır. Cihaz sim karta sayısal olarak komut vererek falanca numarayı aramasını söyler, sim kart, anahtarlama sistemini devreye sokarak baz istasyonunun kapısını çalar ve baz istasyonuda da isteği hızlı bir şekilde yerine getirip getirmemek (aranılanın müsait olup olmadığına bakılması için) işletme ve destek sistemine yollar. Bu sistem aranılan GSM’in en yakın baz istasyonuna bilgileri iletir. Baz istasyonu cihaza bu bildirimi iletir. Bu bildirimler 900-1900 MHZ ve PCS 1900 bandında iletilir.

Her neyse...

GSM özellikeleri yüksek doğruluklu GPS bilgilerinide barındırır. Ayrıca, arama bilgilerinden tutunda, telefona indirilen programlara, internette geçirdiğiniz vakitlerden, girdiğiniz sitelere kadar geniş bir bilgi dağarcığınıda bizlere (analistçilere) servis eder.

GSM analizi ile kişisel bilgilerinizden, telefonu sıklıkla kullandığınız saatlere, mesaj aralıklarınıdan, internet kulanım detayına, yaklaşık olarak uyuduğunuz saate, çalışma saatlerinize, akraba ve arkadaş çevrenizden, seyehat bilgilerinize, durak aralıklarından bekleme sürelerinize (mobil saha kulanımı bu esasa bağlıdır), geçmiş, güncel ve muhtemel lokasyon bilgilerinize kadar çoğu bilgilere ulaşılabilir.

Bu bilgilerin çoğu ki arama detay bilgileri dahil servis sağlayıcıların bulut depolamalarında saklamaları yasal zorunluktur. Bu sayede de birçok adli olayın çözülmeside sağlanmış olmaktadır. GSM şirketlerinini adli birimlere sunduğu bu ayrıntıı raporlara HTS raporları denir.

HTS raporlarında kullanıcının kimi ne zaman ve ne kadar süre aradığı bilgisi tutulurken aramada neler konuşulduğu bilgisi tutulmamaktadır. Günümüzde GSM cihazlarının gelişmesi adli olarak delil olma olasılığını da artırmaktır. Artık telefonlarda çift kamera, miktofon, sabit disk kapasitesinin artması
ve İnternete bağlanabilmesi gibi özellikler potansiyel bir delil özelliği kazandırmaktatır.
Ve delil özellikleri 4,5G , 5G ile de entegreli birer sistemler evliliğine dönüştüğünü söylemekte fayda var. Yakın gelecekte 7G de hangi iletişim ve navigasyon uydusu olursa olsun uydular arası geçiş serbest olacağından. ülkemizde yasak olan tek kullanımlık takibi şimdilik olmayan kullan at telefonlar bile takip edilebilir durumda olacaklar. Bu arada 9G ise askeri amaçlarla geliştirilmektedi der bu konuyu şimdlik bitiririm.

Saygılar. Selametle


AlıntıBenzer Konular

Görüntüleme:195, Cevaplar:0

İlginizi Çekebilir >
Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 15:21 .