Sponsorlu Bağlantılar:
  Ağlayarak telefon şarj edilebilir mi?
Kayıt ol Yardım Ajanda Skorlu Flash Oyunlar Lahana Çorbası Konuları Okundu Kabul Et
Cevapla
Seçenekler
Alt 05-10-2017, 20:21 #1

Jennifer

Mevcu' Galbî

Ağlayarak telefon şarj edilebilir mi?

İrlanda Limerick Üniversitesi’nden bilim insanları gözyaşında, üzerine baskı uygulanarak elektrik üretilebilen bir protein buldu. Peki bu protein sayesinde neler yapabiliriz?

Ağlayarak telefon şarj edilebilir mi?
İrlanda Limerick Üniversitesi'nden bilim insanları enteresan bir keşfe imza attı. Piezoelektrik adı verilen bir özellik sayesinde kuvars, kemik, tendon ve odun gibi bazı malzemelere uygulanan mekanik basınç sonucunda, malzemenin elektrik alanı ya da elektrik potansiyelini değiştirebileceğimiz biliniyordu.
Okyanus radarlarından cep telefonlarına birçok alanda piezoelektriği kullanılıyoruz. Bunun yanında yapılan yeni araştırmalar, gözyaşından da elektrik elde edilebileceğini ortaya koydu. Elektrik akımı bu yöntemde gözyaşı, yumurta beyazı, memelerin tükürük ve sütlerinde bulunan lizozim isimli bir proteine de baskı uygulanarak elde ediliyor.
Ağlayarak telefon şarj edilebilir mi?
Araştırmayı yöneten Dr. Aimee Stapleton, keşif hakkında şunları söylüyor:
Piezoelektrik hayatımızın birçok alanında kullanılıyor fakat bu proteinden de elektrik üretilebileceği daha önce keşfedilmemişti. Lizozimde, kuvarzda bulunduğu kadar çok piezoelektrik potansiyeli var. Fakat bu biyolojik bir madde olduğu için zehirli de değil ve dolayısıyla kullanım alanımız daha çok olacak, örneğin elektroaktif, anti-mikrobik medikal implantlara kılıf yapmak.
Üstelik lizozim kristallerini doğal kaynaklardan elde etmek de çok kolay. raştırmacılardan Dr. Tewfik Soulimane, Lizozimin yapısı 1965'te keşfedildi. Hatta lizozim keşfedilen ikinci protein, ilk enzim yapısı. Fakat biz ilk defa bunun piezoelektrikte kullanılabileceğini ortaya koyduk. dedi.
Bilim insanlarına göre bu keşif, birçok alanda kullanılabilir. Lizosim diğer piezoelektrik üreten maddelerin aksine zehirsiz olduğu için vücuda da girebilir. Örneğin, ileride lizozimden bir pompa, vücuttan enerji alarak ilaçların yayılmasını sağlayabilir.
TEKNOLOJİOKU

Görüntüleme:163, Cevaplar:1

Alt 13-10-2017, 18:55 #2

Şifrenizimi unuttunuz?

Acemi Üye

Yellenmek süretiyle çakmak tutunca ateş cıkıyorsa her şey münkün.


Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
SeçeneklerAğlayarak telefon şarj edilebilir mi? Konusuna Benzer Konular

USB Girişiyle Şarj Edilebilir USBCELL Pilleri


Telefon Şarj Eden Ağaç


Üniversite öğrencilerinin yaptığı ağaç benzeri panel telefonları şarj ediyor. Belgrad...

Bisiklet telefon şarj edecek !


Nokia, bisiklet sürerken cep telefonunun şarj edilmesini sağlayan şarj cihazı üretti. Cep telefonu üreticisi Nokia yaptığı açıklamada, şarj...

Kola ile şarj olan telefon


%20"] Kolakolik telefon! Dünyanın en büyük cep telefonu üreticisi olan Nokia için, pil ve şarj derdine son veren bir cep telefonu...

Bu ayakkabi telefon Şarj edİyor


Japon devi NTT, bu kez de cep telefonlarını ayakkabıyla şarj edecek teknoloji geliştirdiler. Japonya'nın telekomünikasyon devi NTT,...
Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 04:24 .