Dünya Kentleri: Gostivar

#1
Gostivar (Makedonca: Госtnbар / GostivarDünya Kentleri: Gostivar Arnavutça: Gostivari)Dünya Kentleri: Gostivar Makedonya'nın kuzeybatısında bulunan bir şehirdir.
  • Gostivar çevresinde iyi durumdaki karayolu ve demiryolu ağı KalkandelenDünya Kentleri: Gostivar ÜsküpDünya Kentleri: Gostivar Ohri ve Debre şehirlerini birbirlerine bağlar.
  • Ege Denizi'ne dökülen Vardar Nehri'nin doğduğu 683 metre yükseklğindeki Šar Planina Dağları Gostivar sınırları içerisindedir.
  • Romalı tarihçi LivyDünya Kentleri: Gostivar şehir hakkında ilk bilgileri derlemiştir. Bulgar etnolojist Vasil KanchovDünya Kentleri: Gostivar 19. yüzyılda şehirde 3Dünya Kentleri: Gostivar735 kişi yaşadığını belirtir ve bunlar 3Dünya Kentleri: Gostivar100 TürkDünya Kentleri: Gostivar 310 BulgarDünya Kentleri: Gostivar 100 ArnavutDünya Kentleri: Gostivar 25 Ulah ve 200 Rumendir.
  • Şehrin simgesi olan saat kulesi 1566 yılında Osmanlılar tarafından yapılmıştır.
  • 19. yüzyılda şehir ticaret merkezi iken bugün daha çok Avrupa'nın diğer şehirleri dahil başka şehirlerde çalışan işçilerin bıraktıkları dövizler önem taşımaktadır.
  • Doğal güzelliklerin bulunduğuDünya Kentleri: Gostivar kayak ve spor merkezi bulunan turistik Mavrovo Ulusal ParkıDünya Kentleri: Gostivar Gostivar sınırları içerisindedir.
  • Gostivar'ın Şara ve Galicnik denilen peynirleri ile Sar denilen çoban köpekleri meşhurdur.
  • "Gosti" kelimesi "misafir" anlamına gelmektedir. Bu da halkının ne kadar "misafirperver" olduğuna ilişkin ipuçları vermektedir. Tipik bir "Osmanlı" şehridir.
Vikipedi

İlginizi Çekebilir


#2
bilgi için tşkrler


#3
tşkler..


#4
Güzel bir yer.Yeşilmiş.Bir arkadaşım(hemşerim) orda oturuyorlar.Resimlerini gösterdi.Süperdi.


#5
4 arkadaşım Gostivarlı ve süper bir yer diyorlar ama haklılar fotoları süperdi baktığımda...


#6
saqoL (:
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 

Forum

Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sitemiz bir paylaşım sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir, bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Herhangi bir konuda (şikayet, eleştiri, öneri, vb.) bizimle iletişime geçmek için tıklayın.
-

2005-2020 Tatliaskim.com

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 06:11 .