Dünya Kentleri: Torino

#1
İtalya'nın önemli bir sanayi kenti olan Torino mimarlık açısından da çok zengindir. BuradaDünya Kentleri: Torino Vittorio Veneto Alanı ve kentin içinden geçen Po Irmağı görülüyor.
Dünya Kentleri: Torino
TorinoDünya Kentleri: Torino İtalya'nın kuzey-batısında bulunan bir kentidir. Şehirde gelişmiş bir sanayi vardır. Fiat Group ve Mitsubishi Colt CZC'nin üretildiği Mitsubishi İtalya fabrikası bu şehirde bulunmaktadır.
1.5 milyonluk şehirDünya Kentleri: Torino 2006 Kış Olimpiyatları'na ev sahipliği yapmıştır.
Torino adı Keltcede "dağlar" anlamına gelen Tau sözcüğünden gelmektedir. İtalyanca'da Torino sözcüğü "küçük Boga" olarak tercüme edilebildiği içinDünya Kentleri: Torino şehrin flamasında boğa resmi bulunur. Bölgeye Roma devrinden önce bir Kelt-Roman kabilesi olan Taurini'ler yerleşmişlerdir.
TorinoDünya Kentleri: Torino İtalya'nın kuzeyindeDünya Kentleri: Torino Po Irmağı kıyısında önemli bir sanayi ve ulaşım merkezi­dir. Tarım açısından çok verimli bir bölgede yer alır. İtalya'dan Fransa'ya ve Avrupa'nın batısına uzanan başlıca demiryolu hattı Tori-no'dan geçer.
Torino'daki fabrikaların gereksinim duydu­ğu elektrik Alpler'den kuzeye uzanan hızlı akışlı ırmaklardaki barajlardan sağlanır. Tori­no'daki fabrikalarda dokumaDünya Kentleri: Torino giysiDünya Kentleri: Torino metal eşyaDünya Kentleri: Torino lastikDünya Kentleri: Torino kâğıt ve cam üretilir. TorinoDünya Kentleri: Torino İtalya'da otomotiv sanayisinin merkezi olu­şundan ötürü de önemlidir. Ülkenin toplam otomobil üretiminin beşte dördü Torino'daki fabrikalardan sağlanır.
TorinoDünya Kentleri: Torino arkad adı verilenDünya Kentleri: Torino üzeri kemerlerle örtülü alışveriş merkezleriyle çevrelenmiş gösterişli alanlarıyla ünlüdür. Ayrıca dinsel yapılar ve saraylar açısından da zengin bir kenttir. Madama SarayıDünya Kentleri: Torino Krallık SarayıDünya Kentleri: Torino kır­mızı tuğlalardan yapılmış Carignano Sarayı ve eskiden Cizvit okulu olan Bilim Akademisi Torino'daki önemli yapılar arasındadır. San Giovanni Battista (Vaftizci Yahya) Katedrali'ndeki Santa Sindone (Kutsal Kefen) Şapeli'nde Hz. İsa'nın kefeni olduğuna inanılan bir keten bez bulunur. Torino'daki yükseköğre­tim kurumlarının en eskisi 15. yüzyıl başların­da kurulan Torino Üniversitesi'dir.
Torino'da kurulduğu bilinen en eski yerleş­menin bir bölümü İÖ 218'de Kartacalı Hannibal'in saldırısında yıkıldı. Augustus Caesar'ın hükümdarlığı sırasında (İÖ 63-İS 14) yeniden kurulan kentDünya Kentleri: Torino ancak Savoia Düklüğü'nün başkenti olduğu 1563'ten sonra tam anlamıyla gelişebildi. Sonraki yüzyıllarda Avrupa'nın en önemli kentlerinden biri durumuna gelen Torino 1720'de Sardinya Krallığı'nın başkenti oldu. 19. yüzyılın ortalarındaDünya Kentleri: Torino İtalyan devletle­rinin kralları birleşik İtalya konusunu görüş­mek için Torino'da bir araya geldiler. 1861-65 arasında Torino birleşik İtalya Krallığı'nın ilk başkentiydi.
Torino önemli bir sanayi ve ulaşım merkezi olduğundan II. Dünya Savaşı sırasında (1939-45) Müttefikler'in hava kuvvetlerince yoğun biçimde bombalandı. Kentin uğradığı yıkım 1960'larda önemli ölçüde giderildi. Torino' nun nüfusu İtalya'nın güneyinden gelen göç­menlerle büyük ölçüde artmıştır

İlginizi Çekebilir


#2
teSeKürLer


#3
Saol paylasim iciin


#4
rica edeirm
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 

Forum

Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sitemiz bir paylaşım sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir, bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Herhangi bir konuda (şikayet, eleştiri, öneri, vb.) bizimle iletişime geçmek için tıklayın.
-

2005-2020 Tatliaskim.com

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 17:38 .