Saraylar - İshak Paşa Sarayı

#1
İshak Paşa Sarayı
Temel Britannica
İshak Paşa SarayıSaraylar - İshak Paşa Sarayı Doğubeyazıt'ın 8 km güneydoğusundaSaraylar - İshak Paşa Sarayı Eski Doğubeyazıt'ın bulunduğu yerdeSaraylar - İshak Paşa Sarayı çevreye egemen bir tepe üzerindedir. Dış görünüşüyle bir kaleyi andı*rır. Yapımına Çıldır'ın beylerinden İshak Paşa'nın 1685'te başladığı sarayı torunu Mehmed Paşa 1784'te tamamlatmıştır.
Yaklaşık 115 x 50 metre boyutlarında bir alanı kaplayan yapıSaraylar - İshak Paşa Sarayı aynı doğrultuda yer alan iki avlunun çevresindeki yapılar bütününden oluşmaktadır. Doğuya bakan önyüzden gör*kemli bir taç kapı ile birinci avluya girilir. Burada hizmete ilişkin bölümlerin bulunduğu anlaşılmaktadır. Sarayın bütün önemli bö*lümlerinin toplandığı ikinci avluya bir taç kapı ve yaklaşık 10 metre uzunluğunda bir dehlizden girilir. Girişin sol yanındaki geniş bölü*mün yalnızca temelleri kaldığından burasının ne için kullanıldığı bilinememektedir. Girişin sağ yanındaki selamlık bölümünün dış yüzle*riSaraylar - İshak Paşa Sarayı avlusu ve bazı bölümleri ayaktadır. Gene sağda yer alanSaraylar - İshak Paşa Sarayı kare biçimindeki orta bölümü yüksek bir kubbe ile örtülü camiSaraylar - İshak Paşa Sarayı yapı toplu*luğunun en iyi durumdaki bölümüdür. Cami*nin önünde kapalı bir son cemaat yeri bulun*maktadır. Tek şerefeli minaresi açık ve koyu renklerde taş sıralarıyla örülüdür. Caminin mihrap duvarının önünde yer alan sekizgen biçimindeki türbeSaraylar - İshak Paşa Sarayı özenli taş işçiliği ve süsle*meleriyle dikkat çeker. İkinci avlunun batı duvarındaki üçüncü bir taç kapıdan girilen harem bölümünün günümüze kadar yalnızca alt kat duvarları kalabilmiştir. Önceleri iki katlı olduğu anlaşılan bu bölümün ortasında yer alan direkli bölümün bir iç avlu olduğu sanılmaktadır.
İshak Paşa Sarayı gerek mimarlıkSaraylar - İshak Paşa Sarayı gerek süsleme bakımından çeşitli üslupların etkileri*ni taşımaktadır. Örneğin kubbeSaraylar - İshak Paşa Sarayı oturuş biçimi ve başka yönleriyle Orta ve Batı Asya mimar*lığını anımsatırkenSaraylar - İshak Paşa Sarayı taç kapılarda ve türbede
Selçuklu sanatının izleri görülmektedir. Sara*yın hemen her yerinde görülen süslemelerde de bir üslup birliği bulunmamaktadır. Bitki motiflerinin ağır bastığı bezemeler İranSaraylar - İshak Paşa Sarayı Ana*dolu SelçukluSaraylar - İshak Paşa Sarayı KafkasyaSaraylar - İshak Paşa Sarayı GürcistanSaraylar - İshak Paşa Sarayı Bizans sanatlarının taş işçiliği üsluplarından etkiler taşımaktadır.
Saraylar - İshak Paşa Sarayı

İshak Paşa SarayıSaraylar - İshak Paşa Sarayı saraydan öte bir külliyedir. İstanbul Topkapı Sarayı'ndan sonra son devirde yapılmış sarayların en ünlüsüdür.
Doğubeyazıt İlçesi'nin 5 km. doğusundaSaraylar - İshak Paşa Sarayı bir dağın yamacındaki tepe üzerine kurulan SaraySaraylar - İshak Paşa Sarayı Osmanlı İmparatorluğu'nun Lale Devrindeki son büyük anıt yapısıdır. 18. yy. Osmanlı mimarisinin en belirgin ve seçkin örneklerinden olduğu kadarSaraylar - İshak Paşa Sarayı sanat tarihi yönünden de değeri büyüktür. Sarayın Harem Dairesi Takkapı kitabesine göre yapılış tarihi Hicri 1199Saraylar - İshak Paşa Sarayı Miladî 1784'tür.
Saray binasının bulunduğu zemin vadi yakası olduğundanSaraylar - İshak Paşa Sarayı kayalık ve sert bir yerdir. Eski Beyazıt şehrinin merkezinde olmasına rağmenSaraylar - İshak Paşa Sarayı bu yapının üç tarafı (kuzeySaraylar - İshak Paşa Sarayı batıSaraylar - İshak Paşa Sarayı güney) dik ve meyillidir. Sadece doğu tarafında müsait bir düzlük vardır. Sarayın giriş kapısı buradadır. Aynı zamanda en dar cephesidir.
SaraySaraylar - İshak Paşa Sarayı kalelerin özelliğini kaybettiği; ateşli silahların bulunduğu bir çağda yapıldığındanSaraylar - İshak Paşa Sarayı doğu yönündeki tepelere karşı müdafaası zayıftır. Cümle kapısı müdafaa bakımından en zayıf noktasıdır. Cümle kapısı bölümüSaraylar - İshak Paşa Sarayı İstanbul ve Anadolu'da kurulan saraylarınkinden farksız olupSaraylar - İshak Paşa Sarayı taş işçiliği ve oymacılığı yönünden muntazamdır.
Türklere özgü tarihi saray örnekleri bugün ülkemizde pek az sayıda kalmıştır. Bunlardan biri de İshak Paşa Sarayı ve Külliyesi'dir.

İshak Paşa Sarayı şu mimari bölümlerden meydana gelir:
 • Dış cephe
 • Birinci ve ikinci avlu
 • Selamlık dairesi
 • Cami binası
 • Aşevi (Darüzziyafe)
 • Hamam
 • Harem dairesi odaları
 • Merasim ve eğlence salonu
 • Takkapılar
 • Cephanelik ve erzak odaları
 • Türbe binası
 • Fırın
 • Zindan
 • İç mimariden bazı bölümler (kapılarSaraylar - İshak Paşa Sarayı pencerelerSaraylar - İshak Paşa Sarayı dolaplarSaraylar - İshak Paşa Sarayı şerbetliklerSaraylar - İshak Paşa Sarayı şömineler vs.)
Saray OsmanlıSaraylar - İshak Paşa Sarayı Fars ve Selçuklu uygarlığının mimari üslubunu bünyesinde toplayan bir özellik taşır. Cildıroğullarından II. İshak Paşa ile Çolak Abdi Paşa'ca 1685'te yaptırılan sarayaSaraylar - İshak Paşa Sarayı 1784'te son şekil verilmiştir. Yapı yaklaşık olarak 115x50 m. ölçülerinde bir alana kurulmuştur. Kesme taştan yapılan sarayın doğu cephesindeki portali kabartma ve süslemeleriyle Selçuklu sanatının özelliklerini yansıtır.
Saray iki avlu ve bu avluda bulunan yapılar topluluğundan meydana gelmiştir. Birinci avludaki yapıların bazıları yıkılmıştır. Dört tarafı yapılarla çevrili ikinci avlu dikdörtgen planlıdır. Girişe göre sağ tarafta selamlık ve onun arkasında haremlik vardır. Bunların sonunda cami ve türbe bulunmaktadır. Türbe Selçuklu kümbet mimarisi üslubunda inşa edilmiştir. Saray bölümü iki kattan oluşmaktadır. 366 oda da bu iki kat içinde yer almaktadır. Her odada taştan yapılmış ocaklar vardır. Taş duvarlardaki boşluklar bütün yapının merkezi bir ısıtma sistemine sahip bulunduğunu göstermektedir. Divan salonu 20x3 m. boyutlarındadır. Duvarları ve tabanı taştandır. Duvarları Türk hat sanatının örnekleriyleSaraylar - İshak Paşa Sarayı sülüsle yazılmış ayet ve beyitlerle süslüdür. Burada yer alan "İshak meram üzere kerem kıldı cihanı-Binyüzdoksandokuz buna oldu tarih" beytinden sarayın miladî 1784 yılında tamamlandığı anlaşılmaktadır. Sarayın ikinci avlusundaki türbeSaraylar - İshak Paşa Sarayı kesme taştan yapılmıştır. Bu sekizgen türbeSaraylar - İshak Paşa Sarayı Selçuklu türbe mimarisi geleneğinin tipik örneği olan kümbet şeklindedir ve iki katlıdır. Duvarları geometrik motiflerle süslüdür. Bu türbede Çolak Abdi PaşaSaraylar - İshak Paşa Sarayı İshak Paşa ve yakınları yatmaktadır.


İlginizi Çekebilir


#2
ımm çok güzel bir yer..teşekkurler


#3
teşekkürler


#4
İshak Paşa Sarayı gidip gördüm. Gerçekten tamamen eskileri yansıtıyor. Bu yazıda hakkında birçok şey öğrendim. Merak edenler okumanızı öneririm.
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 

Forum

Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sitemiz bir paylaşım sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir, bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Herhangi bir konuda (şikayet, eleştiri, öneri, vb.) bizimle iletişime geçmek için tıklayın.
-

2005-2020 Tatliaskim.com

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 15:30 .