Modern Sanat Müzesi (Museum of Modern Art - MoMa)

#1
Museum of Modern Art


The Museum of Modern Art (MoMa) Orta Manhattan New York City'deki saygın sanat müzesidir. Birçok kişi tarafından dünyadaki en önemli modern sanat müzesi olarak görülmektedir.
MoMa yakın mesafesinde bulunan Metropolitan Museum of Art'ı tamamlayıcı bir niteliktedir ve bazılarınca diğer müzenin kardeş müzesi olarak görülür. Ancak Metropolitan genel bir sanat müzesiyken diğeri modern sanat hususunda özelleşmiştir.

Sanat Eserleri
Müzenin koleksiyonu birçok kişi tarafından Batı modern sanatının en iyi koleksiyonu olarak görülmektedir. MoMa'nın koleksiyonunda 150.000 ayrı parçanın bulunmasının yanı sıra koleksiyon yaklaşık olarak 22.000 film ve 4 milyon film karesini de bünyesinde bulundurur. Dünya çapında büyük bir üne sahip olan resimlerden bazıları şöyledir:
  • The Starry Night (Yıldızlı Gece) - Vincent van Gogh
  • Les Demoiselles d'Avignon (Avignon'un Genç Kızları) - Pablo Picasso
  • The Persistence of Memory (Belleğin Azmi) - Salvador Dalí
  • Broadway Boogie Woogie (Broadway Boogie Woogie'si) - Piet Mondrian
  • Water Lilies (Nilüferler) - Claude Monet
  • Dance (Dans) - Henri Matisse
  • The Bather (Yıkanan) - Paul Cézanne
  • Self-Portrait With Cropped Hair (Kesilmiş Saçlı Otoportre) - Frida Kahlo
Bunların yanısıra koleksiyonda; Jackson Pollock Cindy Sherman Jean-Michel Basquiat Jasper Johns Edward Hopper Andy Warhol Chuck Close Georgia O'Keefe ve Ralph Bakshi gibi sanatçıların da çalışmaları vardır. MoMa zaman içersinde ünlü birer fotoğraf ve film koleksyonu da geliştirmiştir. MoMa aynı zamanda bünyesinde Paul László the Eameses Isamu Noguchi ve George Nelson gibi isimlerin tasarımlarının bulunduğu ünlü bir tasarım koleksiyonu da barındırır.

İlginizi Çekebilir
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 

Forum

Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sitemiz bir paylaşım sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir, bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Herhangi bir konuda (şikayet, eleştiri, öneri, vb.) bizimle iletişime geçmek için tıklayın.
-

2005-2020 Tatliaskim.com

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 11:26 .