Ukrayna - Kiev..
Kayıt ol Yardım Ajanda Skorlu Flash Oyunlar Tatlı Portal Konuları Okundu Kabul Et
Cevapla
Seçenekler
Alt 24-12-2009, 18:10 #1

Masĸeʟi

‘ Dεяiπ ¬

Ukrayna - Kiev..Kiev, asırlar boyunca Karadeniz’in kuzeyindeki Doğu Avrupa toprakları ve Batı Rusya toprakları tarihinin ayrılmaz bir parcası olmuştur. Şehrin tarihi 1500 yıl öncesine dayanmaktadır. Kavimler göçü esnasında Karadeniz’in kuzeyinden göçeden kavimlerden Kyiv kardeşlerin kabilesinin (üc erkek kardeş, en büyüğü Kyiv, Hori, Kesh ve kız kardeşleri Lyibid) Dnyepr nehri kıyısındaki toprakları beğenip buraya yerleşmeleri ile 484 yılında başlamaktadır.
tatliaskim.com/cat - Ukrayna - Kiev..
Ukrayna - Kiev..

Tarıma elverişli zengin topraklardaki tarımla ve geçiş noktası üzerinde bulunmasıyla başlayan ticaretle zenginlemistir. Bu geçiş noktası çok önemli ve stratejik bir noktadır. Burayı bizim Anadolumuza benzetebiliriz. Doğudan gelen baharat ve ipek yolunun Karadeniz’in kuzeyinden Kuzey Avrupa’ya (Vikinglere ve bugünkü Almanya topraklarına) ulaşması Kiev üzerinden gerçekleşmiştir. Şehir bu sayede çok çabuk sürede ünlenip zenginleşir.

Bu şekilde X. yy.’da bugünkü Rusya torakları içindeki ilk büyük Rus Devleti, dönemin Kiev Prensi Yaroslav Mudri tarafından kurulmuş ve KIEV PRENSLİĞİ (Kievskaya Rus) diye adlandırılmış, civarindaki ufak şehir devletleri ve Prenslikleri de kontrolü ve egemenliği altına almıştır. Kiev Prensliği bu dönemde bu topraklardaki en büyük güçtür.


Ukrayna - Kiev..


dinyeper nehri ve kien panoraması


Slav Irkının Hristiyanlıkla tanışması da bu döneme (X. yy.) dayanmaktadır. Dönemin Kiev hükümdarı Yaroslav Mudri’nin oğlu Knyaz Vladimir, Kırım yarımadasında İstanbul’dan (Bizans’tan) gelen rahiplerle tanışıp onları Kiev’e davet etmesiyle başlar. Kiev’e geldiklerinde o güne kadar batıl inançlara, gökyüzüne tapan Slav Halkını Hristiyanlıkla tanıştırıyor ve böylece Hristiyanlık Kiev prensliğinin resmi dini oluyor. Daha sonra hristiyanlık, Rusya’nın içlerine diğer ufak şehir devletlere, diğer Slav Irklar’a da yayılmıştırBenzer Konular

Görüntüleme:3694, Cevaplar:1

İlginizi Çekebilir >
Alt 17-02-2018, 21:13 #2

Nickimi7kedi

Bizden Biri


Konuyu açmama gerek kalmadı

Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 00:18 .