Issız Güzellik / Eber Gölü - Burdur

#1
Burdur’un hem mavi hem yeşil gölü olarak tanınan Eber; kuşları, sazlıkları, balıkları, çiçekleri, yüzen adacıkları ve derin sessizliğiyle Anadolu’nun keşfedilmemiş köşelerinden biri.

Issız Güzellik / Eber Gölü - Burdur


Anadolu, göllere tutkundur; göller de Anadolu’ya. Ondandır Anadolu’nun dört bir yanının göllerle dolu oluşu. Suların göllere akışı. Ondandır insanlarımızın göllere sevdası. Kimi zaman yeşile bürünür üstleri, kimi zaman da masmavi gökyüzüyle örtünüverirler sessizce.

Issız Güzellik / Eber Gölü - Burdur


Su kuşlarının vatanı
Afyonkarahisar’a bağlı Bolvadin ilçesi sınırları içindeki beldeden almış ismini Eber Gölü. Kuzeyini Emir Dağları, güneyini ise Sultan Dağları sarıp sarmalamaktadır. Sularını Eber’e boşaltan Akarçay ise kaynak oluşturur, besler onu elinden geldiğince. O Akarçay ki neredeyse koca bir Afyonkarahisar topraklarını sulayarak dökülür Eber’e. 62 kilometrekarelik yüzey alanıyla ülkemizin yabanıl hayatı bozulmamış sayılı göllerinden biri olan Eber, çok sayıda canlıya da mesken oluşturmaktadır. Küçük karabatak, bayağı kaşıkçı, Dalmaçya pelikanı, bayağı balaban, alaca balıkçıl, erguvani balıkçıl bunlardan sadece bazıları.

Gölün sazlık ve topraklık alanında yuvalamış bu kuşların göl üstündeki uçuşları bir seremoni gibidir. Sabahın ilk ışıklarını göl üzerinde karşılayan bu kuşları, günün son ışıklarını da havada uğurlarken görürsünüz. Sandallarınıza binip süzülmek istersiniz gölün yüzeyinde. Binlerce kuşun gelmesiyle başlar bahar Eber’de. Her ses bir renk getirir. Coşar büyütür sevinci. Saz ve yosun kokusuna taze bir kuş kokusu karışır sonra. Gün içinde büyür gider kalabalıklar. Baharı burada başlatan pelikanlar, yazın sona erdiğini de hatırlatırlar bize gidişleriyle… Kuşsuz kalır Eber, sessiz kalır. Çiçekler solar kuşların ayrılmasıyla. Göl kenarlarının, dere kıyılarının, dağların, ovaların o rengârenk çiçekleri solar. Hele biri var ki içlerinde; her şeyiyle buraların çiçeği, özbeöz Eber çiçeği. Botanikçiler tarafından 1982 yılında keşfedilen Thermopsis Turcica, dünya üzerinde sadece Akşehir ve Eber Gölleri’nin güney kıyılarında, parçalı populasyonlar şeklinde yayılış gösteren bir çiçektir. Yerel isimleri ise ‘Eber sarısı’ veya ‘piyam’dır. Eber görüldüğü üzere, doğanın kendine has bir çiçeği ile de taçlandırılmış, adıyla anılmıştır.

Issız Güzellik / Eber Gölü - Burdur


Göl İnsanları
Kuş sevdalılarının kentten uzak bir gözlem alanıdır Eber Gölü. Uzaktır belki büyük kentlerin kuş sevdalılarına, ama her güzelliğin bir bedeli vardır Eber’de. Bu seyrine doyulmaz güzellik bir çaba bekler sevdalısından da. Elbette Eber’in yaban hayatına ait kuşlar uzaklardan gelenin, Eber’in balıkları da yerli köylüsünün hakkı değildir yalnızca. Gelen en leziz balık çeşitlerini de sunmaktadır. Sazan, aynalı sazan, turna ve kaya balığı çeşitleriyle göl balıkçılığını yaratan bu biyolojik ortam, çevre köylülerinin de en büyük geçim kaynaklarından birini oluşturmaktadır. Uçuşan kuşların arasında gördüğünüz o mavinin en mavisi, kırmızının en kırmızsı ile boyanmış sandallar, yöre balıkçılarının ekmek tekneleridir. Kâh balık avlamaya çıkarlar gölün yüzeyine, kâh saz kesip, kamış toplamaya.

Ya Eberli balıkçılar? Hem yemeği olur onun Eber hem de yatağı… Eber, onun öğünüdür. Eber onun evi, kulübesi, geçim kaynağıdır. Hatta Eber onun düğünüdür. Düğün mevsimi hasat sonu değil midir ki? Sadece balıkçıların mı sanki? Gölün kenarını mesken tutmuş tüm köylülerin geçim kaynağı olan kamış hasadı, çocuklarının da geleceği, istikbalidir. Kimine geçim parası, kimine harçlık, kimine okul harçlığı, kimine de düğün parasıdır. Eber böylesine bereketlidir işte! Kuşuna da, sazına da, balığına, avcısına da.

Balıkçılar iş mevsiminde Eber Gölü’nün sakinidir. Evine bile uğramaz aylar boyu, kendine gölün kamışlarından bir kulübe yapmış, gölün kenarını mesken tutmuştur. Aldırmaz hiç şimdilerde gölün yükselip de kulübesini bastığına. Sular altında kaldığına. O her Anadolu köylüsünün ermişliğiyle cevaplar bu durumu: “Beyim yıllar var ki unuttuk Gölün yükselmesini. O da bizden hesap sormaktadır”

Issız Güzellik / Eber Gölü - Burdur

Issız Güzellik / Eber Gölü - Burdur


Yüzen adacıklar
Avlanan balıklar, ‘rızık’ alındıktan sonra civar yerleşim bölgelerine götürülüp satılmakta, kesilip toplanan kamışlar ise, şark köşelerinde yer alan ‘Berdi yastıkları’nın iç malzemesi olmak üzere küçük imalathanelere gönderilmektedir. Ev ve otellerdeki nostalji odalarını süsleyen Berdi yastıkları, Eber Gölü’nden çıkarılan kızıl renkli kamış ve hasır otlarıyla hünerli ellerde yapılmaktadır ki, benzerlerini başka yörelerde görmek pek mümkün olmamaktadır.

Göl eski zamanlarda Akşehir Gölü ile büyükçe tek bir göl halindedir. Fakat zamanla su kaynaklarının azalması ile Akşehir Gölü, Eber Gölü’nden ayrılarak ayrı bir göl olur. Uzun süre kuraklıkla mücadele eden Eber Gölü için sivil toplum temsilcileri, yerel yöneticiler ve çevre halkının da gayretiyle iyileştirme ve kurtarma önerileri hayata geçirilmiş, çevre nehirlerin göle ulaşmasını önleyen bentler yıkılarak taze su akışı sağlanmış ve Eber yeniden hayat bulmuştur.

Bir sis bulutu alır gider sabahın ilk saatlerinde. Biraz soğuktur. Biraz ayaz. Keskin bir sazlık kokusu kaplarsa ortalığı, bilin ki Eber ısınmıştır artık size. Öylesine bir dostluktur Eber ile köylüsünün ‘kamış’ diye andığı sazlıklarla olan dostluğu. Ekolojik olarak da ülkemizin en bol gıdalı göllerindendir. Gölün yüzeyinde ‘kopak’ denilen hareket halinde adacıklar vardır. Rüzgârın da etkisiyle yer değiştiren adacıkların arasından açılan yolaklarda motor ve kayıklarla gezdiğinizde kendinizi doğal bir labirentte hissedebilirsiniz. Ne dersiniz? Anadolu’nun bu az bilinen cennet köşesini keşfetmek ve keyfini sürmek için yeterince nedeniniz yok mu?

Issız Güzellik / Eber Gölü - Burdur

Issız Güzellik / Eber Gölü - Burdur

Issız Güzellik / Eber Gölü - Burdur

__________________

İlginizi Çekebilir


#2
tşkler
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 

Forum

Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sitemiz bir paylaşım sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir, bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Herhangi bir konuda (şikayet, eleştiri, öneri, vb.) bizimle iletişime geçmek için tıklayın.
-

2005-2020 Tatliaskim.com

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 00:22 .