Avrupa’nın parıldayan şehri Barselona

#1
Avrupa’nın parıldayan şehri Barselona

Barselona, hem tarihi hem de modern bir şehirdir. Gotik tarzdaki kilise ve binalardan modern alışveriş merkezlerine kadar her yönüyle her zevke hitap eden Barselona sizi bekliyor.

Avrupa’nın parıldayan şehri Barselona

Barselona, hem tarihi hem de modern bir şehirdir. Gotik tarzdaki kilise ve binalardan modern alışveriş merkezlerine kadar her yönüyle her zevke hitap eden Barselona sizi bekliyor. İşte sizi her açıdan bilgilendirecek ve Barselona’da mutlaka görülmesi gereken yerlerin sıralandığı haberimiz…

İlginizi Çekebilir


#2
Avrupa’nın parıldayan şehri Barselona

Barselona, hem tarihi hem de modern bir şehirdir. Gotik tarzdaki kilise ve binalardan modern alışveriş merkezlerine kadar her yönüyle her zevke hitap eden Barselona sizi bekliyor.

Avrupa’nın parıldayan şehri Barselona


La Seu ( Santa Eulalia Katedrali)

Şehrin en eski kısımlarından biri olan yöresel ismiyle “Barri Gòtic” yani Gotik Semt’te bulunan katedral, tüm İspanya’da bulunan Gotik eserler arasında en dikkat çekenidir. Katedralin inşası 13. yüzyılın sonlarında başlamış; ancak 15. yüzyılın ortalarına kadar tamamlanamamıştır. Dış kısmındaki süslemeler azizlerin yaşamlarını resmeder. La Seu’nun içindeki en çok dikkat çeken bölüm ise yemyeşil tropik bir bahçeye bakan avludur. Burada ayakta durup etrafı seyrederken katedralin inşasında uzunca zaman harcamış mimar ve zanaatkarları anmayı unutmayın.

Barselona ve İspanya turlarının fiyatları için tıklayın!

Turistlerin genel kanısına göre Aralık ayı burayı ziyaret etmek için en uygun dönemler arasındadır. Zira, bahçede ev yapımı Noel dekorasyon malzemeleri satan pazarcıları görmek mümkündür.

La Seu gün boyu ziyaretçilere açıktır. Katedrale giriş ücretsizdir; ancak çatıyı veya ölülerin gömüldüğü kilise mahzenini görmek isterseniz birkaç avro vermeniz gerekecektir. Katedralde Pazar öğleden sonra “sardana” olarak bilinen Katalan halk dansı gösterisi de sergilenmektedir.


#3
Avrupa’nın parıldayan şehri Barselona

Parc Guell (Guell Parkı)

Şehirdeki katedrallerde mistik ve dini havadan etkilendikten sonra Gaudi’nin ünlü parkında zaman harcamak isabetli bir karar olacaktır. Uzmanlara göre, burası dünyanın en etkileyici ve sıra dışı insan elinden çıkmış manzaralarındandır. Barselona’nın kuzeybatısında bulunan alanda mozaik kolajlardan mantar şeklindeki bacalara kadar pek çok değişik eser görülebilir. Gaudi’nin artistik tarzı ve Katalan kültürüne olan aşkı parkın her köşesinde açıkça görülmektedir.


#4
Avrupa’nın parıldayan şehri Barselona

Barri Gotic (Gotik Semt)

Şehrin en eski kısımlarından olan bu bölge mimari tarzda nostaljik bir gezintiyi mümkün kılar. Bu bölgede Barselona’nın en ünlü mimari yapıları yer almaktadır. Şehir merkezine yakında bulunan bölgede ufak kafeler, barlar ve İspanyol içkilerinin tadına bakabileceğiniz yerler mevcuttur.

Semtte La Seu, Barselona Başpiskoposluğu ve Sant Jaume Meydanı bulunur.


#5
Avrupa’nın parıldayan şehri Barselona


Mercat de Sant Josep de la Boqueria (Boqueria Pazarı)

17. yüzyıldan beri kasaplar, fırıncılar ve çiftçilerin ürünlerini sattığı pazar hala bu geleneği sürdürmektedir. Taze balıktan şaraba kadar pek çok ürünün satıldığı pazarda sayısız bar ve restoranda bulunur.


#6
Avrupa’nın parıldayan şehri Barselona


La Sagrada Familia ( Kutsal Aile Kilisesi)

1882’den 1926 yılında ölene kadar Art Nouveau ustası Antoni Gaudi kendini bu kilisenin inşasına adamıştır. Gotik tarzda inşa edilen kilisenin ne zaman biteceği Gaudi’ye sorulduğunda, sanatçı “Müşterimin(Tanrı’nın) acelesi yok” diye yanıt verirmiş.

Mimariyle pek ilgili olmasanız dahi Gaudi’nin diğer eserleri gibi bu kiliseyi de gözlere ziyafet veren bir eser olacak göreceğinize eminiz. Örümcek benzeri ayakları nedeniyle hemen tanınan bu kiliseyi ziyaret ederken en ince ayrıntının bile ne kadar sembolik olduğuna dikkat edin. Kilisenin her köşesi dini sembollerle bezelidir. Kilisenin içi de en az dışı kadar muhteşemdir. Vitray camlarından pürüzsüz kesimli taşlarına kadar kilise görenleri hayrete düşürmektedir.

Barselona’nın merkezinin kuzeyinde bulunan La Sagrada Familia’ya giriş 12 € civarındadır. Buraya girmek için hem La Sagrada Familia hem de Gaudi’nin Müze Evi’ne girmenizi sağlayacak kombine bir bilet satın alabilirsiniz.


#7
Avrupa’nın parıldayan şehri Barselona


Casa Batllo

Tüm seyahat yazarları arasında buranın Gaudi’nin en yenisi olduğuna dair bir fikir birliği ortaya çıkmaktadır. Gaudi’nin inşa ettiği apartmanlar arasında en ünlü şüphesiz burasıdır. Uzmanlara göre garip şekilli dış görünümün dragonu öldüren St. George’u tasvir ettiği sanılmaktadır. Her gün sabah 9’dan akşam 8’e kadar açık olan olan Casa Batllo’ya giriş 16 € civarındadır.


#8
Avrupa’nın parıldayan şehri Barselona


Museu Picasso (Picasso Müzesi)

Gözleriniz ve zihniniz Gaudi’nin eserlerine doyduğunda Barrio Chino’nun Picasso Müzesi’ne doğru yol alın. Genelde herkes Pablo Picasso’nun biçimsiz tablolarını bilse de bu müzede sanatçının zaman içerisindeki ilerleyişini görebilirsiniz. Picasso’nun ilk yıllarında verdiği eserlerden garip resim ve heykellere kadar pek çok eser bu müzede sergilenmektedir. Müzeye giriş 9 €’dur ve Salı-Cumartesi 10.00-20.00 saatleri arasında ziyarete açıktır.


#9
Avrupa’nın parıldayan şehri Barselona

Casa Mila ( Taş Ocağı)

1906 - 1910 yıllları arasında Antoni Gaudí tarafindan tasarlanıp inşa edilen bina, La Pedrera ("Taş ocağı") lakabıyla da bilinmektedir. 1984 yılında UNESCO Dünya Mirasları listesine Güell Parkı ve Güell Köşkü ile birlikte Parc Güell, palais Güell, Casa Mila à Barcelone adıyla kaydedildi. 2005 yılında Sagrada Familia, Casa Batlló da Miras listesine dahil edildikten sonra Les œuvres d’Antoni Gaudí ile kayıtlıdır.
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 

Forum

Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sitemiz bir paylaşım sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir, bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Herhangi bir konuda (şikayet, eleştiri, öneri, vb.) bizimle iletişime geçmek için tıklayın.
-

2005-2020 Tatliaskim.com

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 22:47 .