Bahar ve Büyükada!

#1
Bahar ve Büyükada!

ŞiirlereBahar ve Büyükada! şarkılara konu olmuşBahar ve Büyükada! pek çok dizinin ve filmin çekildiği yer Büyükada ilkbaharı karşılamak için en yakın kaçamak yerlerinden biridir. İşte Büyükada’da gezilecek ve görülecek yerler…

Bir vapur gezisiyle başlar ada yolculuğu. Şehrin gürültüsündenBahar ve Büyükada! kalabalığından ve karmaşasından uzaklaşmak isteyenler soluğu adada alır. Giderken martıların eşlik ettiği vapurda başlar insanın içindeki kıpırtılar. AdaBahar ve Büyükada! insanı huzura kavuşturan bir atmosfere sahiptir. Korna seslerinin olmadığıBahar ve Büyükada! hoşgörünün hüküm sürdüğü bir cennettir. Göz alabildiğine yeşilin ve mavinin birbirine karıştığı adaBahar ve Büyükada! yüzyıllardır aşıkların da mekanıdır. Sahilde sıralanan restoranlar ise dostluğun pekiştiğiBahar ve Büyükada! sohbetlerin uzayıp gittiği kaçış noktalarıdır.

Ada deyince akla hemen bisiklet sürmek gelir. Meydandaki dükkanlardan birinde kiralayacağınız bisiklet ile adanın her bir köşesini ziyaret edebilirsiniz. Yürümeyi tercih edenlerdenseniz adanın tamamı 14 kilometrelik bir yürüyüş alanına sahiptir. Kulağa çok uzun gelse de meyve ağaçlarınınBahar ve Büyükada! rengarenk evlerin ve taş sokakların içinden geçip giderken zamanın nasıl geçtiğinin farkına varamayacaksınız.

Adada piknik yapılabilecek en güzel yer Dil Burnu ismi verilen özel piknik alanıdır. Gün batımını izleyebileceğiniz bu yerde deniz girme imkanı da bulabilirsiniz. Ancak kayalık olduğu için adadaki diğer küçük koyları tercih etmeniz daha doğru olabilir.

Büyükada en çok ziyaretçisini 23 Nisan ve 24 Eylül tarihlerinde alır. Bu günlerde adanın en yüksek noktasında bulunan Aya Yorgi Kilisesi’ne çıplak ayakla yürüyerek çıkanlar Hıristiyan inancına göre yarı hacı sayılmaktadır. Ayrıca çıkarken elinizde bir makara ip bulundurur ve onu açarak yürürseniz işlerinizin ve kısmetinizin açılacağına inanılmaktadır.

Aya Yorgi KilisesiBahar ve Büyükada! başpiskoposluğun Türkiye’de kabul ettiği tek kilise olma özelliğini taşımaktadır. 12. yüzyılda inşa edilen bu kilise adanın en tepe noktasındadır.

Kilisede turunuzu tamamladıktan sonra yanı başındaki tahta masalarda yemek yiyip rahipler tarafından özel olarak hazırlanmış olan ve kutsal sayılan şarapların tadına bakabilirsiniz.

BüyükadaBahar ve Büyükada! günübirlik gezilerin yanı sıra ufak bir hafta sonu tatili için de ideal bir yerdir. Pansiyonlarda konaklayabilirBahar ve Büyükada! denize karşı kahvaltı yapıp çayınızı yudumlayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir


#2
Eğer yanlış hatırlamıyorsam Hıncal ile Cüneyt ağabeyler fayton muhabbetine çok takılmışlardı bu ada için. Tabi bu ada Agop paşa ve Troçki'ye ev sahipliği yapmasından ötürü önemlidir.

For Answers , paylaşımlarının hastasıyız
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 

Forum

Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sitemiz bir paylaşım sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir, bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Herhangi bir konuda (şikayet, eleştiri, öneri, vb.) bizimle iletişime geçmek için tıklayın.
-

2005-2020 Tatliaskim.com

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 23:23 .